Hindistonda chiqadigan jurnalning O‘zbekistondagi islohotlarga bag‘ishlangan sonida akademik Akmal Saidov maqolasi chop etildi
DEHLI, 7-yanvar. /“Dunyo” AA/. Hindistondagi yetakchi bosma nashrlardan biri - «Business Central Asia» jurnalining O‘zbekistonga bag‘ishlangan maxsus soni chop etildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekistonning Hindistondagi elchixonasi saʼy-harakatlari bilan  amalga oshirilgan ushbu media-loyihada mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy, madaniy-maʼrifiy va sayyohlik sohalarida olib borayotgan islohotlari va ularning samalari,  shuningdek, o‘zbek-hind munosabatlariga oid xabar-maqolalar o‘z ifodasini topgan.
Xususan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning «Hindiston – Markaziy Osiyo» birinchi sammitidagi nutqining to‘liq matni maxsus sonning dastlabki sahifalaridan joy olgan. Unda davlatlarimiz va mintaqalarimiz o‘rtasidagi aloqalarning eng ustuvor yo‘nalishlari va ularni mustahkamlash bo‘yicha amaliy takliflar bayon etilgan.
«Prezident Murojaatnomasi – 2023 yilning harakatlar trayektoriyasi sifatida» sarlavha ostida bosilgan tahliliy maqolada davlatimiz rahbarining  2022 yil 20 dekabrda Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llangan Murojaatnomasining asosiy jihatlari o‘z aksini topgan. «2022 yil yakunlari sarhisob qilingan Murojaatnomada 2023 yilda olib boriladigan siyosatning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berildi. Shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda  2023 yilni «Insonga eʼtibor va sifatli taʼlim yili», deb eʼlon qildi», deb yozadi muallif.
Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akromjon Neʼmatov va Hindistonning «Vivekananda xalqaro fondi» tadqiqot markazi katta ilmiy xodimi Pravesh Gupta muallifligida tayyorlangan navbatdagi tahliliy maqolada O‘zbekistonning 2022 yilda Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga raisligi davri yakunlari hamda sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan SHHT davlat rahbarlari sammitining tarixiy ahamiyati haqidagi fikr-mulohazalar qalamga olingan.
O‘zbekistonning Hindistondagi elchisi Dilshod Axatovning «O‘zbekiston va Hindiston: yaqin do‘stlik va mustahkam sheriklik» sarlavhali maqolasida ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarning yangi tarixi, ustuvor yo‘nalishlari, joriy holati va istiqbollari xususida fikr yuritilgan.
Shuningdek, ushbu maxsus sonda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarga bag‘ishlangan maqola ham chop etilgan.  Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov qalamiga mansub mazkur materialda ushbu muhim siyosiy jarayonlarda jamoatchilik ishtiroki bo‘yicha milliy va xalqaro tajriba xususidagi maʼlumotlar o‘rin olgan.
Bundan tashqari, «Business Central Asia» jurnalining O‘zbekistonga bag‘ishlangan maxsus soni sahifalarida mamlakatimizning boy madaniy merosi va turizm salohiyati haqidagi qiziqarli maqolalar ham o‘quvchilarga havola etilgan.
Xususan, Parijdagi Luvr muzeyida 2022 yilning 23 noyabrida ochilgan O‘zbekistonning boy madaniy merosiga doir «O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida» ko‘rgazmasi haqidagi maʼlumotlar ham jurnal sahifalaridan o‘rin olgan.  Shuningdek, O‘zbekistonning turizm sohasidagi imkoniyatlari, xususan, Samarqand shahridagi mavjud salohiyat, respublikamiz hududidagi buddaviylikka oid tarixiy obidalar haqidagi qiziqarli xabar-maqolalar ham jurnalxonlarning eʼtiboriga havola qilingan.
O‘quvchilar O‘zbekiston Prezidentining maxsus qarori bilan joriy yilda tavalludining 1050 yilligini xalqaro miqyosda keng nishonlanishi rejalashtirilgan buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosi to‘g‘risidagi batafsil maʼlumotlar bilan ham tanishishlari mumkin.
Hindistonning yetakchi oliy taʼlim dargohlaridan biri bo‘lgan Javoharlal Neru universiteti olimlari tomonidan tayyorlangan ilmiy maqolalarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi umumiy tarix va madaniy meros, xususan, Zahiriddin Muhammad Boburning “Boburnoma” asarining Hindiston o‘lkashunosligidagi amaliy ahamiyati haqida fikr yuritiladi.
Maxsus sonda Hindiston davlat arboblari, ilm-fan, taʼlim sohalari yetakchi vakillari tomonidan O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasida diplomatiya aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan yo‘llangan qutlovnomalar ham chop etilgan.
Maʼlumot uchun: «Business Central Asia» jurnali Hindistondagi iqtisodiy mavzudagi xabar-maqolalarni chop etishga ixtisoslashgan yetakchi oylik nashr hisoblanadi. Hindistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan aloqalarini yoritadigan ushbu jurnal davlat muassasalari, Dehli shahridagi xalqaro tashkilotlar va elchixonalar, Hindistonning ilm-fan va ishbilarmon doiralari vakillari orasida tarqatiladi.

ДЕЛИ, 7 января. / ИА «Дунё»/. В одном из ведущих печатных журналов Индии Business Central Asia издан специальный номер, посвященный преобразованиям в Узбекистане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В спецномере, подготовленном при поддержке Посольства Узбекистана в Индии, собраны реформы нашей страны в социально-экономической, политической, культурно-образовательной и туристической сферах и их результаты, а также информационные статьи, связанные с узбекско-индийскими отношениями.
В частности, на первых страницах спецвыпуска помещен полный текст выступления Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на первом саммите «Индия – Центральная Азия». В нем описаны наиболее приоритетные направления отношений между нашими странами и регионами и практические предложения по их укреплению.
Аналитическая статья, опубликованная под названием «Послание Президента как траектория действий на 2023 год», отражает основные аспекты Послания главы государства 20 декабря 2022 года Олий Мажлису и народу Узбекистана. «В Обращении по подведению итогов 2022 года определены приоритеты политики, которая будет осуществляться в 2023 году, - говорится в статье. - Также президент Шавкат Мирзиёев объявил 2023 год «Годом заботы о человеке и качественного образования» в Узбекистане».
В обстоятельной статье, подготовленной первым заместителем директора Института стратегических и межрегиональных исследований Акромжоном Неъматовым и старшим научным сотрудником индийского исследовательского центра Vivekananda International Foundation Правеш Гупта, рассказывается о состоявшемся в сентябре в Самарканде важном историческом саммите глав государств-членов ШОС и итогах председательства Узбекистана в организации в 2022 году.
В статье посла Узбекистана в Индии Дилшода Ахатова «Узбекистан и Индия: тесная дружба и прочное партнерство» обсуждались новая веха истории, приоритеты, современное состояние и перспективы отношений двух стран.
Также в этом спецвыпуске была опубликована статья, посвященная проводимым в нашей стране конституционным реформам. В данном материале, подготовленном первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалом Саидовым, содержится информация о национальном и международном опыте участия общественности в этих важных политических процессах.
Кроме того, интересные статьи о богатом культурном наследии и туристическом потенциале нашей страны представлены читателям на страницах данного специального выпуска. В частности, «Сокровища оазисов Узбекистана» о богатом культурном наследии Узбекистана, открывшиеся 23 ноября 2022 года в музее Лувра в Париже. Информация о выставке «На перекрестках караванных дорог» также имеется на страницах спецвыпуска. Помимо этого, вниманию журналистов были представлены интересные новости и статьи о потенциале Узбекистана в сфере туризма, в частности о Самарканде, исторических памятниках, связанных с буддизмом на территории нашей республики.
Читатели могут ознакомиться с подробной информацией о научном наследии великого мыслителя и энциклопедиста Абу Райхана Беруни, 1050-летие со дня рождения которого специальным постановлением Президента Узбекистана в этом году планируется широко отметить на международном уровне. В научных статьях, подготовленных учеными Университета Джавахарлала Неру, одного из ведущих высших учебных заведений Индии, отражена общность истории и культурного наследия между нашими странами, в частности, практическое значение в Индии труда Захируддина Мухаммада Бабура «Бабурнамэ».
В спецвыпуске также опубликованы поздравления индийских государственных деятелей, ведущих представителей науки и образования по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Индией и Узбекистаном.
Журнал Business Central Asia – ведущее ежемесячное издание, специализирующееся на публикации экономических новостей в Индии. А также освещающий отношения Индии со странами Центральной Азии. Распространяется среди государственных учреждений, международных организаций и посольств, аккредитованных в Дели, а также среди представителей науки и деловых кругов Индии.