2023-yilning 23-fevral kuni Toshkent “Parlament va fuqarolik jamiyati institutlarining Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va aholining xabardorligini oshirishdagi o‘rni” mavzusida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlament va fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rnini va aholining bu boradagi xabardorligini oshirish, jamiyatda inson huquqlari va barqaror rivojlanish madaniyatini shakllantirish masalalariga bag‘ishlangan onlayn va oflayn shaklda xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur xalqaro tadbir O‘zbekiston Respublikasini barqaror rivojlantirish sohasidagi Milliy maqsadlar va vazifalarning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishini nazorat qilish bo‘yicha Parlament komissiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Barqaror rivojlanish markazi, NNT, Fridrix Ebert nomidagi jamg‘arma (Germaniya) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Xalqaro davra suhbatida Oliy Majlisi Senat Raisi, O‘zbekiston Respublikasini barqaror rivojlantirish sohasidagi Milliy maqsadlar va vazifalarning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishini nazorat qilish bo‘yicha Parlament komissiyasi hamraisi Tanzila Narbayeva, senator va Qonunchilik palatasi deputatlari, tegishli vazirlik va idoralar, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari va akademik hamjamiyat, mamlakatimizdagi diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Qayd etish lozimki, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2022-yil 14-dekabrdagi sessiyasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga asosan ishlab chiqilgan “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolutsiya bir ovozdan ma’qullangandi.
2022-yil 29-dekabrda esa, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Kengashi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining mazkur rezolutsiyani amalga oshirish bo‘yicha Qo‘shma qarori qabul qilindi. Qo‘shma qaror bilan 13 ta yo‘nalish bo‘yicha 50 dan ziyod aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi. Mazkur Qo‘shma qaror Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida belgilangan “inson qadrini yuksaltirish va erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish” tamoyili bilan uyg‘undir.
Oliy Majlis Senati Raisi o‘z so‘zida barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda manfaatlar muvozanatining samarali mexanizmi yaratilgani, sohada parlament nazorati o‘rnatilgani, xususan, milliy maqsad va vazifalarning amalga oshirilishini nazorat qilish bo‘yicha Parlament komissiyasi tuzilgani va uning faoliyatiga to‘xtalib o‘tdi.
— O‘tgan davr mobaynida Parlament komissiyasi tomonidan 10 ta milliy maqsad va uning 51 ta vazifasi hamda 81 ta indikatori bo‘yicha hududlarda barqaror rivojlantirish sohasidagi milliy maqsadlar va vazifalarning bajarilishi holati o‘rganildi.
O‘rganish yakuni yuzasidan Parlament komissiyasi majlislarida 28 nafar vazirlik va idora, shu jumladan Muvofiqlashtiruvchi kengash rahbarining axboroti eshitilib, tegishli qarorlar qabul qilindi, — deb ta’kidladi Senat Raisi.
Ma’ruza va muhokamalar mobaynida ekspertlar tomonidan davlatimiz rahbari so‘nggi yetti yil ichida BMT Bosh Assambleyalarida umumbashariy muammolar yechimiga oid 10 dan ziyod tashabbuslar bilan chiqqani va eng muhimi mazkur tashabbuslarning barchasi Bosh Assambleya tomonidan to‘la qo‘llab-quvvatlandi va tegishli rezolutsiyalar qabul qilinganligi masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarini bajarishda parlament, hukumat va fuqarolik jamiyati institutlarining amaliy hamkorligini yo‘lga qo‘yish, bu masalada muntazam ravishda parlament va jamoatchilik eshituvlarini tashkil etish masalasiga e’tibor qaratildi.
Davra suhbatining yakunida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2022-yil 14-dekabrdagi “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlar rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolutsiyasini amalga oshirish choralari to‘g‘risidagi parlament palatalari Kengashlarining qo‘shma qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirishda davlat va nodavlat notijorat tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik memorandumlarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

23 февраля 2023 года в городе Ташкенте в режиме онлайн и офлайн состоялся международный «круглый стол» на тему «Роль парламента и институтов гражданского общества в достижении и повышении информированности общества о Целях устойчивого развития», посвященный роли парламента и институтов гражданского общества в достижении и повышении информированности общества о Целях устойчивого развития, вопросам формирования в обществе культуры прав человека и устойчивого развития.
Данное международное мероприятие организовано Парламентской комиссией по контролю за реализацией Национальных целей и задач в области устойчивого развития Республики Узбекистан на период до 2030 года, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Центром устойчивого развития, ННО при поддержке представительства Фонда имени Фридриха Эберта (Германия) в Узбекистане.
В международном «круглом столе» приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса, сопредседатель Парламентской комиссии по контролю за реализацией Национальных целей и задач в области устойчивого развития Республики Узбекистан на период до 2030 года Танзила Нарбаева, сенаторы и депутаты Законодательной палаты, представители соответствующих министерств и ведомств, ННО и других институтов гражданского общества и академического сообщества, дипломатического корпуса в нашей стране.
Следует отметить, что на сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций 14 декабря 2022 года единогласно была одобрена резолюция «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития», разработанная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
29 декабря 2022 года было принято Совместное постановление Кенгаша Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан о реализации данной резолюции. Совместным постановлением была утверждена “Дорожная карта", которая включает в себя более 50 конкретных мер по 13 направлениям. Это Совместное постановление соответствует принципу «построения гуманного государства путем возвышения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества», определенным в Стратегии развития Нового Узбекистана.
Председатель Сената Олий Мажлиса в своем выступлении отметила, что для достижения целей устойчивого развития создан эффективный механизм паритета интересов, установлен парламентский контроль, в частности создана Парламентская комиссия по контролю за реализацией национальных целей и задач в области устойчивого развития, и остановилась на ее деятельности.
– За истекший период Парламентской комиссией изучено состояние выполнения национальных целей и задач в области устойчивого развития в регионах по 10 национальным целям, 51 задаче и 81 индикатору.
По результатам проведенных изучений на заседаниях Парламентской комиссии заслушана информация представителей 28 министерств и ведомств, в том числе руководителя Координационного совета, приняты соответствующие решения, – отметила Председатель Сената.
В ходе докладов и дискуссий экспертами подчеркнуто, что глава нашего государства за последние семь лет на Генеральных Ассамблеях ООН выступил с более 10 инициативами по решению универсальных проблем, и самое главное, все эти инициативы были полностью поддержаны Генеральной Ассамблеей, а также затронут вопрос принятия соответствующих резолюций.
Сделан акцент на вопрос налаживания практического взаимодействия парламента, правительства и институтов гражданского общества в реализации Целей устойчивого развития ООН, организации регулярных парламентских и общественных слушаний по этому вопросу.
По завершении «круглого стола» состоялась церемония подписания меморандумов о сотрудничестве между ННО и государственными органами по выполнению задач, определенных в Совместном постановлении Кенгашей палат парламента о мерах по реализации резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 14 декабря 2022 года «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития».