30 aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudining majlisi bo'lib o'tdi. Unda   2021 yil 28 aprelda e'lon qilingan va kuchga kirgan “O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi to'g'risida”gi Konstitutsiyaviy qonunning qabul qilinishidan kelib chiqadigan vazifalar ko'rib chiqildi.
Majlisda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari hamda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo'yicha vakili (ombudsman), O'zbekiston Respublikasi Sud`yalar oliy kengashi raisi, O'zbekiston
Respublikasi Oliy sudi raisi, O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurori, shuningdek Konstitutsiyaviy sud huzuridagi Ilmiy-maslahat kengashi a'zolari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Konstitutsiyaviy sud raisi M.Abdusalomov majlisni kirish so'zi bilan ochib, “O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi to'g'risida”gi Konstitutsiyaviy qonunning qabul qilinishi – mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli demokratik islohotlar, inson huquqlari va qonunchilikni liberallashtirish g'oyalariga muvofiqligini ta'kidladi. Binobarin, yangi qonun bilan Konstitutsiyaviy sud ishlarini yuritishni rivojlantirishga xizmat qiladigan bir qator printsipial yangiliklar kiritilmoqda.
Konstitutsiyaviy sud doimiy faoliyat yurituvchi sud hokimiyati organi sifatida qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyat hujjatlarining Konstitutsiyaga muvofiqligi to'g'risidagi ishlarni ko'radi. Yangi qonunning qabul qilinishi Konstitutsiyaviy sudga yangi vakolatlar berilishi bilan birga vazifalar ham yuklaydi.
Mazkur qonunning qabul qilinishi inson huquqlarini himoya qilish tizimida Konstitutsiyaviy sudning rolini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Qonun bilan Konstitutsiyaviy sudga masalalar kiritish huquqiga ega bo'lgan sub'ektlar doirasi kengaytirildi. Mazkur sub'ektlarga – O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo'yicha vakili (ombudsman) o'rinbosari – Bola huquqlari bo'yicha vakil, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub'ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo'yicha vakil hamda fuqarolar va yuridik shaxslar kiradi.
Qonunning asosiy yangiliklaridan biri – fuqarolar va yuridik shaxslarga muayyan ishda qo'llangan qonun bilan ularning konstitutsiyaviy huquqlari buzilganligi yuzasidan shikoyat bilan
Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilish huquqi berilmoqda.
Agar qonun fuqaro yoki yuridik shaxsning konstitutsiyaviy huquqlarini buzayotgan bo'lsa, muayyan ishda qo'llanilgan va ishning sudda ko'rib chiqilishi tugallangan bo'lsa, fuqarolar va yuridik shaxslar Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilishlari mumkin bo'ladi. Ya'ni, mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilishning yangi instrumenti sifatida konstitutsiyaviy  shikoyat instituti joriy etilmoqda.
Ushbu mexanizmni joriy etish Konstitutsiyaning 44-moddasida mustahkamlangan har bir shaxsga o'z huquq va erkinliklarini sud orqali himoya qilishni yanada ishonchli kafolatlanishiga olib keladi.
“O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi to'g'risida”gi Konstitutsiyaviy qonunni tatbiq etish vazifalari yuzasidan majlis ishtirokchilari fikr va mulohazalar bilan ishtirok etdilar.
Konstitutsiyaviy sud majlisi tanqidiy ruhda o'tib, unda so'nggi yillarda sud tomonidan olib borilgan ishlar bugungi kun talablariga to'liq javob bermasligi, yangi O'zbekiston va shiddatli islohotlarga  mutanosib ravishda Konstitutsiya va qonun ustuvorligini ta'minlash, inson huquqlarini himoya qilish samaradorligini oshirish lozimligi ta'kidlandi.
Majlis doirasida “O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi to'g'risida”gi Konstitutsiyaviy qonun qabul qilinishi munosabati bilan amalga oshiriladigan chora-tadbirlar dasturi belgilab olindi.

Новый закон послужит повышению роли Конституционного суда в системе защиты прав человека
30 апреля 2021 года состоялось заседание Конституционного суда Республики Узбекистан. Как известно, Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан» был опубликован 28 апреля 2021 года и вступил в силу. На заседании были рассмотрены задачи, вытекающие из принятия Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
В мероприятии приняли участие представители Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерства юстиции, Национального центра по правам человека, а также Уполномоченный по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан (омбудсман), Председатель Высшего  совета судей Республики Узбекистан, Председатель Верховного суда Республики Узбекистан, Генеральный прокурор Республики Узбекистан,  члены Научно-консультативного совета при Конституционном суде и представители средств массовой информации.
Открыв заседание, председатель Конституционного суда
М.Абдусаломов в вступительной речи отметил, что принятие Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан» соответствует идеям всеобъемлющих демократических реформ, правам человека и либерализации законодательства в нашей стране, послужит развитию конституционного судопроизводства, связано с внедрением ряда принципиальных нововведений.
Конституционный суд, как постоянно действующий судебный орган, рассматривает дела о конституционности законодательной и исполнительной власти. Принятие нового закона наделяет Конституционный суд новыми полномочиями и обязанностями.
Принятие настоящего закона послужит повышению роли Конституционного суда в системе защиты прав человека.
Законом расширен круг субъектов, которые имеют право обращаться в Конституционный суд. К таким субъектам относятся Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) – Уполномоченный по правам ребенка, Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан, Уполномоченный по защите прав и законных интересов предпринимателей при Президенте Республики Узбекистан, а также граждане и юридические лица.
Одним из основных нововведений закона является то, что граждане и юридические лица имеют право обращаться в Конституционный суд с жалобой о проверке конституционности закона, если закон, по их мнению, нарушает их конституционные права и свободы, не соответствует Конституции Республики Узбекистан и применен в конкретном деле, рассмотрение которого в суде завершено и все другие средства судебной защиты исчерпаны.
Внедрение этого механизма послужит дальнейшей реализации статьи 44 Конституции, где каждому гарантируется судебная защита его прав и свобод.
Новый закон предусматривает, что Конституционный суд будет состоять из 9 судей, включая председателя и его заместителя.
Участники встречи поделились своими мнениями по задачам о внедрении Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
Заседание Конституционного Суда прошло в критическом духе, было отмечено, что проделанная за последние годы работа судом не в полной мере отвечает сегодняшним требованиям, что в соответствии с новым Узбекистаном и проводимыми реформами обеспечение верховенства Конституции и закона должно повысить эффективность защиты прав человека.
Также была определена программа мероприятий, которые необходимо осуществить в связи с принятием Конституционного закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан».