2021 yil 14 oktyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi BMTning mamlakat jamoasi hamda YXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasida BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha milliy maslahatlashuv o‘tkazdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat vakillari, markaziy idoralar rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus, shuningdek fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Milliy maslahatlashuvning asosiy maqsadi – Konvensiya qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha ishlab chiqilgan Milliy harakatlar rejasi loyihasini muhokama kilish va mazkur loyihani yanada mukammallashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar olishdan iborat.
Milliy maslahatlashuvda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi raxbari Munir Mamedzade, YXHTning O‘zbekistondagi Loyihalar muvofiqlashtiruvchisi P’er fon Arks so‘zga chiqdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston tomoni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 2021 yil 22 fevralda bo‘lib o‘tgan 46-sessiyasida Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilish tashabbusini ilgari surgani bejiz emas. Zero, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlash, birinchi navbatda, jismoniy imkoniyati cheklangan odamlarga to‘laqonli hayot kechirish uchun sharoit yaratish masalasi bugungi kunning muhim vazifaliridan biri hisoblanadi.
Oliy Majlis Senatining 2021 yil 29 may kuni bo‘lib o‘tgan majlisida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan ishlab chiqilgan “Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyani ratifikatsiya qilish haqida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi muhokama etildi va tasdiqlandi. Qonun 2021 yil 7 iyunda qabul qilindi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya O‘zbekiston uchun 2021 yil 28 iyul kunidan boshlab kuchga kirishi to‘g‘risidagi BMT Bosh kotibining xabarnomasi olindi.
BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi nogironligi bo‘lgan shaxslarning tengligi, huquqlari, ayniqsa, ayollar va bolalarning ta’lim olishi, salomatligini saqlashi, mehnat qilishi, o‘zi va oilasi uchun yetarlicha turmush sharoitiga ega bo‘lishining huquqiy kafolatlarini belgilovchi xalqaro-huquqiy hujjatdir.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2006 yil 13 dekabrda qabul qilingan va 2008 yil 3 mayda kuchga kirgan. 2021 yil fevral holatiga ko‘ra, BMTning 192 a’zo-davlatidan 182 tasi ushbu xalqaro hujjatni ratifikatsiya qilgan.
O‘zbekiston Respublikasi 2009 yil 27 fevralda BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani imzolagan va kelgusida ratifikatsiya qilishga ishonch bildirgan. Joriy yil 7 iyunda ushbu ishonch amaliy tasdig‘ini topdi.
Konvensiya insonlarning turli-tumanligi va qadr-qimmati prinsiplarini o‘zida mujassamlashtirgan. Uning asosiy g‘oyasi shundan iboratki, nogironligi bo‘lgan shaxslar barcha inson huquqlari va erkinliklaridan kamsitishlarsiz foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerak.
O‘zbekistonda kam ta’minlanganlar, nogironligi bo‘lgan insonlar, yoshlar, ayollar va qariyalarni ijtimoiy himoya qilish inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘isidagi konvensiyani ratifikatsiya qilish jarayonida O‘zbekiston Respublikasi tomonidan noyob tajriba qo‘llanildi. Ya’ni, xalqaro-huquqiy hujjat dastlab milliy qonunchilikka implementatsiya qilinib, shundan keyin ratifikatsiya qilindi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya qoidalarini O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirish maqdsadida Milliy harakatlar rejasi loyihasini ishlab chiqish rejalashtirildi. Milliy harakatlar rejasini ishlab chiqish bo‘yicha manfaatdor vazirlik va idoralar mutaxassislaridan iborat ishchi guruh shakllantirildi.
Markaz tomonidan Milliy harakatlar rejasining dastlabki loyihasi ishchi guruh a’zolari takliflari asosida ishlab chiqildi. Loyiha 20 dan ziyod vazirlik va idora, 10 dan ortiq nodavlat notijorat tashkilotiga takliflar olish yuzasidan yuborildi.
Milliy harakatlar rejasi loyihasi xalqaro tashkilotlar – BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, YuNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, YXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisiga yuborildi. Olingan takliflar asosida loyiha yanada takomillashtirildi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya qoidalarini amalga oshirish orqali nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish sohasida zamonaviy usullar va xalqaro standartlarni joriy etish imkoni ortadi. Bu, shuningdek Barqaror rivojlanish maqsadlarining “Hech kimni ortda qoldirmang” tamoyilini amalga oshirishga yordam beradi.
Milliy maslahatlashuv ishtirokchilari e’tirof etganlaridek, Konvensiya qoidalarini amalga oshirish natijasida, birinchidan, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilish tizimini xalqaro norma va standartlarga muvofiqlashtirish; ikkinchidan, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirish bo‘yicha xalqaro tashkilotlarning maqsadli resurslarini jalb qilish imkonini kengaytirish mumkin bo‘ladi. Bundan tashqari Konvensiya qoidalarining bajarilishi mamlakatimizning aholini ijtimoiy himoya qilishdagi ijobiy xalqaro imiji yanada yaxshilanishiga xizmat qiladi.

14 октября 2021 года Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно со страновой командой ООН и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане провели общенациональные консультации по реализации Конвенции ООН о правах инвалидов в стране.
В мероприятии приняли участие члены палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, заинтересованных государственных органов, представители международных организаций и дипломатического корпуса, а также институтов гражданского общества и СМИ.
Основная цель национальных консультаций - обсудить проект Национального плана действий по реализации положений Конвенции ООН о правах инвалидов в Узбекистане и получить предложения и рекомендации по дальнейшему улучшению проекта.
На общенациональных консультациях выступили директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Пьер фон Аркс.
На мероприятии было отмечено, что Узбекистан 7 июня 2021 года ратифицировал Конвенцию ООН по правам инвалидов. Республика Узбекистан использовала уникальный опыт в процессе ратификации Конвенции о правах инвалидов, который предусматривает включение международных стандартов в национальное законодательство, а затем ратификация международного документа.
Конвенция ООН о правах инвалидов - это международно-правовой документ, устанавливающий правовые гарантии равенства и прав инвалидов, в частности женщин и детей, на образование, здоровье, занятость и адекватные условия жизни для них самих и их семей.
Конвенция о правах инвалидов была принята Генеральной Ассамблеей ООН 13 декабря 2006 г. и вступила в силу 3 мая 2008 г. По состоянию на февраль 2021 года 182 из 192 государств-членов ООН ратифицировали этот международный документ.
В Узбекистане социальная защита малоимущих, людей с ограниченными возможностями, молодежи, женщин и пожилых людей является приоритетом государственной политики в области прав и свобод человека.
В рамках реализации положений Конвенции о правах инвалидов в Республике Узбекистан начат процесс разработки проекта Национального плана действий, для чего сформирована рабочая группа, состоящая из экспертов соответствующих министерств и ведомств.
На основе предложений членов рабочей группы Национальным центром по правам человека совместно с 20 министерствами и ведомствами, а также свыше 10 неправительственными организациями разработан проект Национального плана действий.
Проект Национального плана действий был также направлен на международную экспертизу в международные организации, в числе которых, Региональное отделение Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) по Центральной Азии, офисы ПРООН в Узбекистане, ЮНИСЕФ в Узбекистане, офис Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В ходе национальных консультаций участники отметили, что реализация положений Конвенции будет способствовать совершенствованию законодательной и правоприменительной практики в соответствии с международными стандартами, а также дальнейшему улучшению международного имиджа Узбекистана. Реализация положений Конвенции о правах инвалидов увеличит возможность внедрения современных методов и международных стандартов в области защиты прав людей с ограниченными возможностями на основе принципа «Не оставить никого позади» Целей устойчивого развития.
Ведь одна из важнейших задач сегодня - это поддержка населения, нуждающегося в социальной защите, в первую очередь создание условий для полноценной жизни людей с ограниченными возможностями.