2-3 iyun kunlari Toshkentda “Inson huquqlarini himoya qilish va targ'ib qilishda parlamentning roli: nogironlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish va qiynoqlarga qarshi kurashish” mavzuida Parlament Forumi o'tkazildi.
Tadbir Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Inson huquqlari sohasidagi O'zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo'yicha parlament komissiyasi, BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi, BMTning O'zbekistondagi Taraqqiyot dasturi va Parlamentlararo Ittifoq bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ikki kunlik Forumda uchta muhim mavzu muhokama qilindi. Bular – birinchidan, BMTning inson huquqlari sohasi bo'yicha tizimi faoliyatida parlamentning ishtiroki; ikkinchidan, Nogironlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyani ratifikatsiya qilishning ahamiyati; uchinchidan, Qiynoqlarga qarshi konventsiyaga Qo'shimcha protokolni ratifikatsiya qilish orqali qiynoqlarni bartaraf etish masalalaridir.
Tadbir davomida xalqaro va milliy ekspertlar BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi va BMT shartnomaviy organlari bilan hamkorlik, Nogironlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyaning bajarilishi hamda milliy preventiv mexanizm salohiyatini kuchaytirish bo'yicha ilg'or tajribalar xususida so'z yuritdi.
Forumda asosiy e'tibor Inson huquqlari sohasidagi O'zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo'yicha parlament komissiyasining BMTning inson huquqlari bo'yicha asosiy mexanizmlari bilan o'zaro hamkorlik qilish va inson huquqlari sohasidagi tavsiyalarni bajarish borasidagi salohiyatini mustahkamlashga qaratildi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ta'kidlaganidek, mamlakat parlamenti tarkibidagi mazkur yangi Komissiya Parlamentlararo Ittifoqning 2020 yil 25 sentyabrdagi tavsiyalari doirasida tashkil etilgan. Parlament komissiyasi mamlakatimizning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlari bajarilishi hamda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi amalga oshirilishiga ko'maklashmoqda.
Inson huquqlari sohasida alohida vakolatga ega bo'lgan yangi Parlament komissiyasining tashkil etilishi – O'zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlariga sodiqligini tasdiqlaydigan dadil siyosiy qadamdir. Bu amaliy qadam:
birinchidan, mamlakatning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarishda parlamentning rolini yanada kuchaytirish va bu borada parlament nazorati samaradorligini oshirish;
ikkinchidan, inson huquqlari sohasidagi milliy siyosatning parlament tomonidan muvofiqlashtirilishini takomillashtirish, parlament Ombudsmani, inson huquqlari bo'yicha milliy muassasalar va fuqarolik jamiyatining inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo'yicha vakillari bilan o'zaro hamkorlik va maslahatlashuvlarni kuchaytirish;
uchinchidan, parlamentning inson huquqlari sohasida xalqaro va parlamentlararo hamkorligini faollashtirish, xususan, BMTning shartnomaviy organlari, Parlamentlararo Ittifoqning inson huquqlari bo'yicha tuzilmalari faoliyatida ishtirok etish borasida muhim o'rin tutadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan milliy, mintaqaviy va xalqaro tashabbuslar keng jamoatchilik va jahon hamjamiyati tomonidan to'liq qo'llab-quvvatlanmoqda, dedi A.Saidov. Bunday ijobiy holat, bir tomondan, O'zbekiston davlatimiz rahbari belgilab bergan milliy taraqqiyot yo'lidan dadil borayotgani, boshqa tomondan, mamlakatimizning xalqaro maydondagi o'rni va nufuzi tobora oshayotganidan yana bir yorqin dalolatdir.
Yaqinda, 29 may kuni Oliy Majlis Senati majlisida Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan ishlab chiqilgan "Nogironlar huquqlari to'g'risidagi xalqaro konventsiyani (N`yu-York, 2006 yil 13 dekabr) ratifikatsiya qilish to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi muhokama qilindi va tasdiqlandi.
Mazkur Konventsiyaning ratifikatsiya qilinishi O'zbekistonda nogironlar huquqlarini himoya qilish bo'yicha qo'shimcha kafolatlar yaratish, qonunchilikni takomillashtirish, shuningdek nogironlarni ijtimoiy himoya qilish va ular uchun teng imkoniyatlarni ta'minlash borasida davlat organlarining mas'uliyatini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Markaz direktori qiynoqlar qo'llanilishiga qarshi kurashish masalasiga ham to'xtalar ekan, O'zbekistonda xalqaro majburiyatlarni, shuningdek BMT ustav va shartnoma organlari tavsiyalarini bajarish doirasida qiynoqlarga qarshi kurashish chora-tadbirlarini amalga oshirishga ustuvor e'tibor qaratilayotganini ta'kidladi.
Qiynoqlarga qarshi kurashish samaradorligini oshirish maqsadida Yevropa ekspertlari ishtirokida jinoyat qonunchiligida "qiynoqlar" tushunchasini yanada takomillashtirish, qiynoqlarning oldini olish bo'yicha milliy profilaktika mexanizmini yaratish yuzasidan maslahatlashuvlar o'tkazildi.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, O'zbekiston parlamenti inson huquqlarini, shu jumladan qiynoqlardan ozod bo'lish huquqini ta'minlash masalasini faol qo'llab-quvvatlamoqda.
Forumda BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Rishard Komenda ishtirok etdi va so'zga chiqdi.
“Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasi BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi bilan hamkorlikni izchil kengaytirayotganini hamda Nogironlar huquqlari to'g'risidagi konventsiya va Qiynoqlarga qarshi konventsiyaga Fakultativ protokolni ratifikatsiya qilish va amalga oshirish yo'lida dadil ish olib borayotganini ko'rib turibmiz, – dedi R.Komenda. – Biz parlamentning inson huquqlari sohasidagi roli mustahkamlanishini qo'llab-quvvatlaymiz va bu jarayonga fuqarolik jamiyatini yanada keng jalb etishga chaqiramiz”.

Обсуждена роль парламента в защите прав лиц с инвалидностью
2-3 июня 2021 года проходит Парламентский Форум на тему «Роль Парламента в защите и продвижении прав человека: Усиление защиты прав лиц с инвалидностью и противодействие пыткам».
Форум организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) совместно с Парламентской комиссией по соблюдению международных обязательств в области прав человека Республики Узбекистан, Региональным офисом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), Программой развития ООН в Узбекистан (ПРООН) и Межпарламентским союзом (МПС).
Двухдневный форум направлен на укрепление потенциала Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств в области прав человека Республики Узбекистан. В его ходе международные и национальные эксперты делятся передовым опытом взаимодействия с Советом по правам человека и договорными органами ООН, выполнения Конвенции о правах лиц с инвалидностью (КПИ) и усиления потенциала Национального превентивного механизма (НПМ).
На Форуме рассматриваются три основных компонента: участие парламента в работе системы ООН в области прав человека; преимущества от ратификации КПИ; искоренение пыток путем ратификации Факультативного протокола к Конвенции против пыток (ФПКПП).
Как было отмечено первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмалом Саидовым, Парламентская комиссия по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека была образована 25 сентября 2020 года в соответствии с рекомендациями Межпарламенского союза.
Парламентская комиссия призвана содействовать соблюдению международных обязательств страны в области прав человека и реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека.
Образование новой Парламентской комиссии с исключительным мандатом в области прав человека является мощным политическим сигналом, свидетельствующим о приверженности Узбекистана своим международным обязательствам в области прав человека. Это способствует:
- во-первых, дальнейшему усилению роли парламента и повышению его эффективности в осуществлении парламентского контроля в выполнении международных обязательств страны в области прав человека;
- во-вторых, совершенствованию парламентской координации национальной политики в области прав человека, усилению взаимодействия и консультации с парламентским Омбудсманом, национальными правозащитными учреждениями и представителями гражданского общества по вопросам прав человека;
- в-третьих, активизации международного и межпарламентского сотрудничества парламента в сфере прав человека, в частности, участия в работе договорных органов ООН, структур МПС по правам человека.
Акмал Саидов особо подчеркнул, что национальные, региональные и международные инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, полностью поддерживаются широкой общественностью страны и мировым сообществом. Это является свидетельством того, что Узбекистан, который уверенно идет по пути национального развития, заданного главой государства, при этом обрел всё более растущую роль и престиж на международной арене.
29 мая т.г. на заседании Сената Олий Мажлиса был обсужден и одобрен Закон Республики Узбекистан «О ратификации Международной конвенции о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 г.)», разработанный Национальным Центром по правам человека.
Ратификация данной Конвенции позволит создать в Узбекистане дополнительные гарантии обеспечения защиты прав инвалидов, послужит ориентиром для совершенствования законодательства, а также усилит ответственность госорганов в части социальной защиты инвалидов и обеспечения для них равных возможностей.
Также А.Саидовым было отмечено, что в рамках выполнения международных обязательств Республики Узбекистан, а также рекомендаций уставных и договорных органов ООН, в стране приоритетное внимание уделяется реализации мер по противодействию пыткам. В частности, проведены консультации с участием европейских экспертов (БДИПЧ ОБСЕ, посольство Великобритании) по дальнейшему совершенствованию определения понятия «пыток» в уголовном законодательстве, созданию национального превентивного механизма предупреждения пыток.
Свою значимую роль в продвижении вопроса обеспечения прав человека, в том числе права на свободу от пыток, играет парламент Узбекистана.
«Сегодня мы видим, что Республика Узбекистан расширяет свое сотрудничество с Советом ООН по правам человека и продвигается к ратификации и реализации Конвенции о правах лиц с инвалидностью и Факультативного протокола к Конвенции против пыток. Мы приветствуем укрепление роли Парламента в области прав человека и призываем к более широкому вовлечению гражданского общества в этот процесс», - подчеркнул Ришард Коменда, Региональный представитель УВКПЧ в Центральной Азии.