Ushbu forumda Parlamentlararo Ittifoqning Bosh kotibi Martin Chungong, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, akademik Akmal Saidov, Qonunchilik palatasi Yoshlar masalalari bo'yicha komissiyasi hamda Yoshlar parlamentlari a'zolari ishtirok etdilar.
Ta'kidlanganidek, Parlamentlararo ittifoq — turli davlatlarning milliy parlament guruhlarini birlashtiruvchi xalqaro (hukumatlar qaramog'ida bo'lmagan) tashkilotlardan biri. 1889 yil tuzilgan. Asosiy vazifalari: parlamentlar o'rtasidagi shaxsiy aloqalarni rag'batlantirish va xalqaro tinchlik hamda hamkorlikni mustahkamlash ishida birgalikda faoliyat ko'rsatish uchun ularni birlashtirish. Parlamentlararo ittifoq faoliyatida 170 dan ortiq davlatning parlament guruhlari qatnashadi. Parlamentlararo ittifoq kotibiyatining qarorgohi — Jeneva shahrida joylashgan.
Uchrashuvdan ko'zlangan maqsad yoshlarning huquqlari va manfaatlarini himoya qilish sohasida, jumladan O'zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda erishilgan natijalarni, yoshlarning davlat boshqaruvi va parlamentdagi ishtiroki masalalarini keng muhokama qilish.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Parlamentlararo ittifoq ijroiya qo'mitasining raisi o'rinbosari Akmal Saidov O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so'zlagan nutqidan o'rin olgan “Sayyoramizning ertangi kuni, farovonligi farzandlarimiz qanday inson bo'lib kamolga yetishi bilan bog'liq. Bizning asosiy vazifamiz – yoshlarning o'z salohiyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratishdan iborat” - degan fikrlari yer yuzidagi har bir mamlakat uchun birdek ahamiyatli ekanligini ta'kidlab, O'zbekistonda so'nggi yillarda yoshlarga qaratilayotgan mazmundor islohotlar haqida so'z ochib, yoshlar huquqlarini ta'minlashda O'zbekistonning xalqaro minbarlardan bildirayotgan tashabbuslari alohida e'tibor bilan qabul qilinayotganini ta'kidladi.
Parlamentlararo ittifoqning Bosh Kotibi Martin Chungong janoblari ham yoshlarning huquqlarini himoya qilishda shu kabi siyosiy va madaniy-gumanitar tashabbuslarni rivojlantirish va chuqurlashtirish zarurligini alohida e'tirof etdi.
Forumda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Yoshlar masalalari bo'yicha komissiyasi raisi, Parlamentlararo ittifoqning Yosh parlamentariylar Forumi a'zosi Abdullo Aslanov o'z ma'ruzasida yoshlarning bugun rivojlangan va rivojlanayotgan mamlakatlardagi qonun ijodkorligi jarayonida ishtiroki muhim ekanligini, bu borada O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar borasida ishtirokchilarni yaqindan tanishtirdi.
Shuningdek, forumda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi huzuridagi Yoshlar parlamentlari a'zolari ham so'zga chiqib, yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda, ularga taalluqli qarorlarni qabul qilishda yoshlar parlamentining o'rnini alohida to'xtalishdi.
Yoshlar parlamenti a'zolarining qonunchilik jarayoni, parlament faoliyati, yoshlar bilan ishlashda to'plangan mahalliy tajriba va loyihalari forumda keng muhokama qilindi.
Muhokamalar davomida Yoshlar parlamentlari a'zolari o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar, o'z fikr-mulohazalari, takliflari bilan faol ishtirok etdilar.
Tadbir yakunida qo'yilgan maqsad va vazifalarga erishish bo'yicha kelgusi rejalar yuzasidan maslahatlashuvlar o'tkazildi hamda kelishuv asosida shu kabi formatda muhokamalarni doimiy ravishda o'tkazishga kelishib olindi.

Обсуждены вопросы защиты прав и интересов молодежи
22 июня 2021 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся Молодежный парламентский форум «Я поддерживаю молодых людей в парламенте» (I say yes to youth in parliament).
В форуме приняли участие Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, академик Акмал Саидов, члены Комиссии нижней палаты парламента по делам молодежи и члены молодежных парламентов.
Как отмечалось, Межпарламентский союз (МПС) — одна из международных (неправительственных) организаций, объединяющая национальные парламентские группы разных стран, и был создан в 1889 году. Его основные задачи — способствовать личным контактам между парламентами и объединять их для совместной работы над укреплением международного мира и сотрудничества. В деятельности Межпарламентского союза принимают участие парламентские группы из более чем 170 стран. Штаб-квартира Секретариата МПС находится в Женеве.
Цель мероприятия — обсуждение результатов, достигнутых в области защиты прав и интересов молодежи, включая реализацию государственной молодежной политики в Узбекистане, вопросы государственного управления и участия молодежи в парламенте.
— Особое внимание уделяется инициативам Узбекистана по обеспечению прав молодежи на международной арене, — говорит первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, заместитель председателя исполнительного комитета МПС Акмал Саидов. — Завтрашний день и благосостояние нашей планеты зависят от того, какими становятся и достигают совершенства наши дети. Наша главная задача – создать необходимые условия для проявления молодежью своего потенциала.
Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, также признал необходимость развития и углубления подобных политических, культурных и гуманитарных инициатив для защиты прав молодежи.
В своем докладе председатель Комиссии по делам молодежи нижней палаты парламента, член Форума молодых парламентариев МПС Абдулло Асланов подчеркнул важность участия юношей и девушек в законодательном процессе в развитых и развивающихся странах, а также проинформировал участников о текущих проводимых реформах в Узбекистане в этом направлении.
На форуме также выступили члены молодежных парламентов при Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса, подчеркнув роль Молодежного парламента в реализации государственной молодежной политики и принятии решений.
Кроме того, на мероприятии широко обсуждались законодательный процесс, парламентская деятельность, местный опыт и проекты работы с молодыми людьми.
В ходе форума члены Молодежных парламентов получили ответы на свои вопросы, активно участвовали со своими комментариями и предложениями.
По итогам мероприятия проведены консультации по дальнейшим планам для достижения целей и задач. Достигнута договоренность проводить регулярные обсуждения в аналогичном формате. Разработан ряд мнений и рекомендаций, которые будут соответственным образом изучены и предложены к имплементации со стороны парламентариев.