O'zbekiston Parlamenti delegatsiyasi BMTdagi Parlament eshituvlarida ishtirok etmoqda
2021 yil 17 fevral kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotida Parlamentlararo Ittifoqning har yili o'tkaziladigan Parlament eshituvlari boshlandi. Videokonferentsiya tarzidagi ushbu xalqaro tadbir "Hukumatga ishonchni tiklash va rivojlanish istiqbollarini yaxshilash uchun korruptsiyaga qarshi kurashish" mavzusiga bag'ishlangan.
Ochilish marosimida BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasi raisi Volkan Bozkir va Parlamentlararo Ittifoq raisi Duarte Pacheko  so'zga chiqdi.
Parlament eshituvlarida dunyoning 60 dan ortiq mamlakatidan qariyb 200 nafar parlament a'zosi ishtirok etmoqda. Ishtirokchilar orasida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo'mitasi raisi o'rinbosari Akmal Saidov ham bor.
Parlamentlararo Ittifoqning BMTda o'tkazilayotgan bu yilgi Parlament eshituvlari joriy yil iyun oyida Nyu-Yorkda bo'lib o'tadigan BMT Bosh Assambleyasi maxsus sessiyasining Korruptsiyaga qarshi kurashish bo'yicha siyosiy deklaratsiyasini ishlab chiqishda parlamentlar tomonidan hissa qo'shishga qaratilgan.
Korruptsiya insonlarning qonun ustuvorligi va hukumat idoralariga bo'lgan ishonchiga putur yetkazadi. U bir paytning o'zida kuchsiz demokratiyaning belgisi va sababi hamdir.
Davlat sektori va xususiy sektordagi korruptsiya tengsizlikni kuchaytirib yuboradi, sog'liqni saqlash, ta'lim tizimlari va boshqa ijtimoiy farovonlik maqsadlari uchun davlat byudjetidan  sarflanadigan mablag'larga chang soladi, barcha insonlarga foydasi tegadigan taraqqiyot samaralarini yo'qqa chiqaradi. Korruptsiya balosidan ayollar, kambag'allar va aholining ehtiyojmand guruhlari eng ko'p aziyat chekadi.
«Transparency International» Boshqaruvi raisi Deliya Ferreyra Rubio korruptsiya demokratiyaga qanchalik ziyon yetkazishi va mamlakatlar taraqqiyotiga to'siq bo'lishi bilan bog'liq ma'lumotlarni taqdim etdi. Shuningdek, u parlamentlarning korruptsiyaga qarshi kurashda ishtirok etishi zarurligi xususida to'xtaldi.
BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarida davlatlarning barcha shakllardagi korruptsiyani sezilarli darajada kamaytirishga doir majburiyati belgilangan.
Parlament eshituvlarida «Korruptsiyaga qarshi konventsiya: mazmun-mundarijasi va amalga oshirish muammolari», «Ulkan mablag'lar (aktivlar) ishtirokidagi korruptsiya, boshqacha aytganda, «yirik korruptsiya» kabi mavzular muhokama qilinmoqda.
Munozaralarda parlamentlar a'zolari bilan bir qatorda, BMT rasmiy shaxslari, elchilar, olimlar va fuqarolik jamiyati vakillari ham ishtirok etmoqda.

Делегация Парламента Узбекистана принимает участие в ежегодных Парламентских слушаниях Межпарламентского союза в ООН
17 февраля 2021 года открылись ежегодные Парламентские слушания Межпарламентского союза в Организации Объединенных Наций на тему «Борьба с коррупцией для восстановления доверия к правительству и улучшения перспектив развития» в формате видеоконференции.
Парламентские слушания Межпарламентского союза в ООН призваны внести вклад парламентов в разработку Политической декларации специальной сессии Генеральной Ассамблеи ООН по борьбе с коррупцией, которая состоится в июне в Нью-Йорке.
В Парламентских слушаниях принимают участие около 200 участников из более 60 стран.
На открытии Парламентских слушаний выступили председатель 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Волкан Бозкыр и председатель МПС Дуарте Пачеко.
Коррупция подрывает доверие людей к верховенству права и правительственным институтам. Это одновременно симптом и причина слабых демократий. Коррупция в государственном и частном секторах усугубляет неравенство, лишает государственные бюджетные ресурсы на здравоохранение, образование и другие социальные блага и искажает результаты развития, которые должны приносить пользу всем людям. Женщины, бедные и уязвимые группы населения несут основную тяжесть коррупции.
Председатель правления «Transparency International» Делия Феррейра Рубио представила информацию о том, как коррупция подрывает демократию и развитие страны, а также необходимость участия парламента в процессе борьбы с коррупцией.
В число участников слушаний не только парламентарии, но и официальные работники ООН, послы, ученые и представители гражданского общества.
Цели устойчивого развития ООН включает обязательство государств существенно сократить коррупцию во всех ее формах.
В ходе парламентских слушаний парламентарии рассмотрели такие вопросы как: «Конвенция против коррупции: структура и проблемы реализации» и «Коррупция с участием огромного количества активов, также известная как «крупная коррупция».
В Парламентских слушаниях принимает участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Вице-президент МПС А.Саидов.