Sud-huquq masalalari va korruptsiyaga qarshi kurashish qo'mitasining majlisi bo'lib o'tdi
2021 yil 10 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati  Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Senat aʼzolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari doimiy komissiyalari raislari, Qo‘mita huzuridagi ekspertlar guruhi aʼzolari, tegishli vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisda Senatning o‘n uchinchi yalpi majlisida muhokama qilinishi nazarda tutilgan masalalar dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi. Xususan, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni muhokama qilindi.
Taʼkidlanishicha, Prezidentimizning tashabbuslari bilan so‘nggi yillarda O‘zbekistonda so‘z erkinligini, fikrlar xilma-xilligini, odamlar o‘z qarashlarini ochiq-oshkora ifoda etishini amalda taʼminlash uchun barcha shart-sharoit yaratilib kelinmoqda.
Biroq so‘nggi vaqtlarda ayrim veb-sayt yoki veb-sayt egalari, shu jumladan, blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi shaxslarning axborot olish va uni tarqatish madaniyati to‘liq shakllanmagani sababli, ular o‘z huquqlarini amalga oshirishlarida boshqa shaxslarning qonun bilan kafolatlangan huquq va manfaatlariga zarar yetkazish holatlari kuzatilmoqda.
Shu asnoda, Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksi va “Axborotlashtirish to‘g‘risida”gi Qonunga ayrim o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Hujjat bilan veb-sayt yoki veb-sayt egalari, shu jumladan blogerlarning ommaviy tartibsizliklar va zo‘ravonlikni daʼvat etish, aholi xavfsizligiga tahdid soluvchi yolg‘on maʼlumot tarqatish, zo‘ravonlikni yoki shafqatsizlikni targ‘ib qilish, huquqqa xilof harakatlarni sodir etish maqsadida axborotni tarqatishlariga qarshi va ularning oldini olishga qaratilgan qonunchilik normalarini kiritish belgilangan.
Shuningdek, majlisda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi tomonidan taqdim etilgan Qashqadaryo viloyati, Qarshi shahrida istiqomat qiluvchi fuqaro G.Xaydarovaning xalq deputatlari Qarshi shahar Kengashining 2017 yil 27 iyundagi “Qarshi shahar hokimining 2011 yil 20 maydagi X-379/5-sonli qarorini bekor qilish to‘g‘risida”gi 88/19-5-sonli qarorini bekor qilish to‘g‘risidagi murojaati yuzasidan qo‘mita tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish natijasi muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, Qarshi shahar hokimining 2011 yil 20 maydagi qaroriga asosan Qarshi shahar Paxtazor mitti tumanida joylashgan xonadon fuqaro G.Xaydarovaga xususiylashtirib berilib, 2011 yil 28 iyul kuni 7052-sonli uy-joyga huquqiy egalik qilish davlat orderi hamda 2015 yil 22 sentyabrda kadastr hujjatlari rasmiylashtirib, mulkka egalik huquqi berilgan.
Bu borada yuzaga kelgan ziddiyatli vaziyat Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi Ishchi guruhi tomonidan o‘rganilgan. Majlisda mazkur o‘rganish natijalari ko‘rib chiqildi. Senat Kengashiga ushbu qarorni bekor qilish masalasini Senatning navbatdagi yalpi majlisi kun tartibiga kiritishni tavsiya etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy  sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida masalasi ham ko‘rib chiqildi.

Состоялось заседание Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции
10 марта 2021 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В нем приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, члены экспертной группы при Комитете, ответственные работники соответствующих министерств и ведомств, а также представители средств массовой информации.
На заседании предварительно рассмотрены вопросы, которые предусматривается обсудить на тринадцатом пленарном заседании Сената. В частности, обсужден Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечалось, что по инициативе Президента в последние годы в Узбекистане создаются все условия для обеспечения на практике свободы слова, плюрализма мнений, открытого и прозрачного выражения людьми своих взглядов.
Но в последнее время наблюдаются случаи причинения вреда гарантированным законом правам и интересам граждан некоторыми веб-сайтами или их владельцами, в том числе лицами, занимающимися блогерской деятельностью, при реализации ими своих прав из-за того, что не в полной мере сформирована культура получения ими информации и ее распространения.
В связи с этим Законом вносятся некоторые изменения и дополнения в Уголовный кодекс, Кодекс об административной ответственности и Закон Республики Узбекистан «Об информатизации».
Документом предусматривается внесение законодательных норм, направленных на противодействие и предупреждение распространения информации веб-сайтами или их владельцами, в том числе блогерами в целях призыва к массовым беспорядкам и насилию, распространения ложной информации, угрожающей безопасности граждан, пропаганды насилия или жестокости, совершения противоправных действий.
В ходе заседания обсуждены результаты изучения, проведенного Комитетом касательно обращения гражданки Г. Хайдаровой об отмене решения хокима города Карши от 20 мая 2011 года № Х-379/5, проживающей в Кашкадарьинской области, г. Карши, в МСГ «Карлукбогат», ул. Куйибог, 51, представленного Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Отмечалось, что согласно решению хокима города Карши от 20 мая 2011 года, квартира, расположенная в Пахтазарском микрорайоне города Карши приватизирована гражданкой Г.Хайдаровой. 28 июля 2011 года ей оформлен государственный ордер права собственности на жилье № 7052, а 22 сентября 2015 года – кадастровые документы, ей предоставлено право собственности на имущество.
Возникшую противоречивую ситуацию изучила рабочая группа Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. На заседании рассмотрены результаты данного изучения и принято решение рекомендовать Кенгашу Сената включить вопрос об отмене данного решения в повестку дня очередного пленарного заседания Сената.
Кроме того, сенаторами рассмотрен вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан.