Keyingi to'rt yil ichida o'n minglab insonlar O'zbekiston fuqaroligiga qabul qilingan. Bu haqda 2021 yil 7 iyul` kuni BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi Doimiy qo'mitasining 81-majlisida so'z bordi.
Fuqarosizlikka barham berish masalalari bo'yicha mazkur alohida sessiya muhim xalqaro sana - 1961 yilgi Fuqarosizlikni kamaytirish to'g'risidagi konventsiya qabul qilinganining 60 yilligiga bag'ishlandi.
Asosiy ma'ruzachilar qatorida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, BMT Bosh kotibining o'rinbosari, BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissarining o'rinbosari Jilian Triggs, AQSH Davlat departamenti Aholishunoslik, qochoqlar va migratsiya byurosi bo'yicha davlat kotibining o'rinbosari Lesli Ziman, BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Global ma'lumotlar xizmati rahbari Fol`ker Shimmer, YUNISEFning Bolalarni himoya qilish departamenti direktori Kornelius Uil`yams va boshqalar so'zga chiqdi.
O'zbekistonning fuqarosizlikka barham berish bo'yicha so'nggi yillardagi ilg'or tajribasi haqida to'xtalar ekan, A.Saidov O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan fuqarosizlikni kamaytirish borasida ko'rilgan qat'iy choralar tufayli keyingi 4 yilda bu sohada vaziyat tubdan yaxshilanganini ta'kidladi.
Xususan, hozirda yangilangan amaldagi "O'zbekiston Respublikasining fuqaroligi to'g'risida"gi qonunga muvofiq, mamlakatimizda kamida 15 yil davomida yashab turgan va doimiy yashash joyida ro'yxatdan o'tgan fuqaroligi bo'lmagan shaxslarga to'g'ridan-to'g'ri fuqarolik berilishining yangi tartibi o'rnatildi.
Bundan tashqari BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining 2024 yilgacha fuqarosizlikka barham berish bo'yicha Global harakatlar rejasiga ko'ra, O'zbekistonda tug'ilish holatlarini yalpi ro'yxatga olishni ta'minlash maqsadida chaqaloqlarni, shu jumladan, hujjatlari mavjud bo'lmagan ota-onalardan tug'ilgan bolalarni rasmiylashtirish amaliyotiga o'zgarishlar kiritildi. Ayni vaqtda rasmiylashtirilmagan barcha tug'ruq holatlarini ro'yxatga olish bo'yicha milliy kampaniya boshlangan.
O'zbekiston tomonidan bu sohada erishilgan ijobiy natijalar tadbir ishtirokchilarining e'tirofiga sazovor bo'ldi. Ularning ta'kidlashicha, Prezident Shavkat Mirziyoev BMT Bosh kotibi Antonio Gutterishning «#IBelong» - fuqarosizlikka barham berish bo'yicha Global kampaniya yuzasidan BMT oliy minbaridan turib e'lon qilgan chaqirig'ini nafaqat qo'llab-quvvatladi, ayni chog'da, ushbu muhim tashabbusni ro'yobga chiqarish yo'lida aniq amaliy qadamlar qo'ydi.
A.Saidov qayd etganidek, O'zbekiston fuqarosizlikka barham berish bo'yicha ishlarni izchil davom ettiradi va bu jarayonda bir qator vazifalarni hal etishga to'g'ri keladi. Jumladan, fuqarosizlik masalalariga oid milliy qonunchilikni yanada rivojlantirish, fuqaroligi bo'lmagan shaxslarni hujjatlashtirish mexanizmini takomillashtirish, fuqaroligi bo'lmagan shaxslarning muayyan toifalari uchun O'zbekiston fuqaroligiga ega bo'lish yoki mamlakatda yashash guvohonomasini olish tartib-taomillariga qo'shimcha ravishda yengilliklar kiritish taqozo etiladi.
O'zbekiston ana shu barcha masalalar yuzasidan BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi bilan amaliy hamkorlikni bunday keyin ham izchil rivojlantirishga tayyor.

УВКБ ООН приветствует достижения Узбекистана по искоренению безгражданства
Десятки тысяч человек стали гражданами Узбекистана за последние четыре года. Об этом говорилось 7 июля 2021 года в ходе 81-го заседания Постоянного комитета Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН).
Панельная сессия по вопросам искоренения безгражданства была посвящена юбилейной дате - 60-й годовщине принятия Конвенции 1961 года о сокращении безгражданства.
В числе основных докладчиков мероприятия выступили Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, заместитель Генерального секретаря ООН, заместитель Верховного комиссара ООН по делам беженцам Джиллиан Триггс, заместитель государственного секретаря Бюро народонаселения, беженцев и миграции Государственного департамента США Лесли Зиман, руководитель Службы Глобальных данных УВКБ Фолькер Шиммер, директор Департамента защиты детей ЮНИСЕФ Корнелиус Уильямс и другие.
Представляя передовой опыт Узбекистана по сокращению безгражданства за последние годы, А. Саидов отметил, что ситуация в этой области кардинально изменилась за последние 4 года, благодаря решительным мерам по сокращению безгражданства, предпринятым по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В частности, согласно действующему в настоящее время обновлённому закону «О гражданстве Республики Узбекистан», установлен новый порядок предоставления гражданства напрямую лицам без гражданства, зарегистрированным по месту постоянного проживания в Узбекистане до 1 января 2005 года, а также постоянно проживающим в нашей стране в течение 15 лет.
Кроме того, в соответствии с Глобальным планом действий УВКБ ООН по ликвидации безгражданства до 2024 года, в целях обеспечения всеобщей регистрации рождений в Узбекистане были внесены изменения в практику регистрации рождений, в том числе для детей, рожденных у родителей без документов, начата национальная кампания по выявлению и регистрации всех случаев незарегистрированных рождений.
Достигнутый Узбекистаном прогресс получил положительную оценку участников мероприятия. Как ими было отмечено, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев не только поддержал призыв Генерального секретаря ООН Антонио Гуттериша о Глобальной кампании по ликвидации безгражданства «#IBelong» с высоких трибун ООН, но и предпринял конкретные шаги по практической реализации этой важной инициативы.
Как отметил А. Саидов, Узбекистан продолжает работу по искоренению безгражданства, в ходе которой необходимо решить ряд задач. В их числе дальнейшее развитие национального законодательства по вопросам безгражданства, совершенствование механизма документирования лиц без гражданства, введение дополнительных упрощений в порядок приобретения гражданства Узбекистана или получения вида на жительство для ряда категорий лиц без гражданства.
По всем этим вопросам Узбекистан готов и дальше развивать конструктивное сотрудничество с Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев.