BRYuSSEL, 2 fevral /«Dunyo» AA/. O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov boshchiligidagi delegatsiya Yevropa parlamenti vitse-prezidenti Xeydi Xautala bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Muloqot chog‘ida o‘zaro manfaatli bo‘lgan sohalardagi parlamentlararo hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqotni faollashtirish, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha muzokaralar jarayonini jadallashtirish, shuningdek, mintaqalararo aloqalarni kengaytirish orqali munosabatlarni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
Xeydi Xautala Yevropa va Markaziy Osiyo Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, xalqaro diniy aqidaparastlik va terrorizm, moliyaviy beqarorlik tahdidi tobora kuchayib borayotgani bilan bog‘liq murakkab davrni boshidan kechirayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, iqlim o‘zgarishi kabi tahdidlarga qarshi kurashda hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, oddiy insonlar o‘rtasidagi rishtalarni kengaytirishdan manfaatdor. “Bugungi kun tartibi biz mustahkamlashimiz kerak bo‘lgan hamkorlik ko‘lamini ifodalamoqda. Shu bilan birga, istiqboldagi ishlar ko‘lamini ham ko‘rsatmoqda”, - dedi Yevropa parlamenti vitse-prezidenti.
Uchrashuvda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar, adliya, ichki ishlar, inson huquqlari va qonun ustuvorligi sohalaridagi islohotlar haqida ma’lumot taqdim etildi.
Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasining mazmun-mog‘iyati haqida so‘zlab berildi.
Tomonlar Yevropa parlamenti delegatsiyasining O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan Prezident saylovini kuzatish bo‘yicha samarali ish olib borganini qayd etdi.
Muloqot chog‘ida, shuningdek, turli darajadagi va shakllardagi bo‘lajak tadbirlar jadvali yuzasidan ham fikr almashildi.

Глава парламентской делегация Узбекистана встретился в Брюсселе с вице-президентом Европарламента
БРЮССЕЛЬ, 1 февраля. /ИА «Дунё»/. Делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалом Саидовым вчера провела встречу с вице-президентом Европейского парламента Хайди Хауталой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы двустороннего межпарламентского сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
Отмечена важность активизации взаимодействия посредством интенсификации политического диалога, развития межпарламентских контактов, ускорения переговорного процесса по Соглашению о расширенном и партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом, а также расширения межрегиональных связей.
Хайди Хаутала отметила, что Европа и Центральная Азия переживают непростой период, связанный с ситуацией в Афганистане, растущей угрозой международного религиозного фанатизма и терроризма, а также финансовой нестабильности. На этом фоне Узбекистан является одним из немногих стран, способных продемонстрировать свою устойчивость к данным вызовам.
По ее словам, Евросоюз заинтересован в наращивании торгово-экономических связей, активизации сотрудничества в борьбе с такими угрозами, как изменение климата, а также расширении человеческих контактов. «Сегодняшняя повестка дня отражает масштабы нашего сотрудничества, которое нам необходимо укреплять. Вместе тем она отражает тот объем работы, который нам предстоит проделать», - сказала вице-президент Европарламента.
Европейская сторона была проинформирована о проводимых в республике масштабных преобразованиях, осуществляемых в республике реформах в сферах юстиции, внутренних дел, прав человека и верховенства закона.
Отдельно была доведена информация об основных положениях Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Стороны отметили плодотворную работу представительной делегации Европарламента по наблюдению за прошедшими в Узбекистане президентскими выборами, в составе которой была и Хайди Хаутала.
На встрече также состоялся обмен мнениями по графику предстоящих контактов на различных уровнях и форматах.