O‘zbekistonning Jenevadagi doimiy missiyasi xorijiy davlatlar diplomatik vakolatxonalari rahbarlari hamda Jenevadagi xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida akademik Akmal Saidovning ֿ«G‘alaba bog‘i falsafasi» kitobining taqdimotini o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va g‘oyasi bilan yaratilgan mazkur yodgorlik majmuasining tarixi, mazmuni va ahamiyatiga bag‘ishlangan kitob bilan tanishdi.
Shuningdek, mehmonlarga o‘zbek xalqining Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan Buyuk g‘alabaga qo‘shgan hissasi va janglarda ishtirok etgan hamda front ortida mehnat qilgan yurtdoshlarimiz xotirasini abadiylashtirish borasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Diplomatiya vakolatxonalari va xalqaro tashkilotlar rahbarlari O‘zbekiston rahbariyatining fashizm ustidan qozonilgan Buyuk g‘alabada o‘zbek xalqining qahramonlik hissasini abadiylashtirish va kelgusi avlodlarga yetkazish borasidagi saʼy-harakatlariga yuksak baho berdi.
«G‘alaba bog‘i»dagi harbiy texnika va qurol-yarog‘lar ko‘rgazmasi, shuningdek, urush yillari ruhidagi okoplar, temir yo‘l vokzali, dala oshxonalarining badiiy kompozitsiyalari bilan bog‘liq maʼlumotlar qiziqish uyg‘otdi.
Taqdimotda ishtirok etgan mehmonlar bog‘ ekspozitsiyasiga alohida «Ko‘z yoshi» majmuasining kiritilishi har bir kishiga urush dahshatini va tinchlikning beboha qadrini his qilish imkonini berayotganini taʼkidladi.
Ayniqsa, urushda besh o‘g‘lidan ayrilgan ona xotirasiga bag‘ishlangan «Matonat madhiyasi» yodgorligi hech kimni befarq qoldirmaydi.

Постоянным представительством Узбекистана в Женеве организована презентация книги академика Акмала Саидова “Философия Парка Победы” с участием глав дипмиссий зарубежных стран, а также руководителей международных организаций, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Участники мероприятия были ознакомлены с данным изданием, посвященным истории, содержанию и значению мемориального комплекса, созданного по инициативе и идее Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. В книге представлены конкретные факты и данные по этой тематике, подкрепленные историческими документами.
Гости также подробно проинформированы о героическом вкладе узбекистанцев в победу над фашизмом во Второй мировой войне и предпринимаемых в Узбекистане мерах по увековечению памяти сограждан, павших в боях и трудившихся в тылу.
Главы дипмиссий и международных организаций высоко оценили усилия руководства Узбекистана по сохранению и донесению для следующих поколений героического вклада узбекского народа в общую победу над фашизмом на фронте и в тылу. По их мнению, именно мужество солдат и простых граждан нашей страны заложило крепкую основу для мирной жизни для всех последующих поколений.
Интерес вызвала информация о выставке военной техники и оружия в Парке Победы, а также его оформление в духе военных лет с аутентичными композициями окопов, блиндажей, полевых кухонь.
Участвовавшие в презентации гости подчеркнули, что включение в экспозицию парка отдельной Зоны скорби дает возможность всем почувствовать весь ужас войны и ту огромную цену, которую приходится платить людям за мирное небо над головой. Особенно впечатляющим получился мемориал «Ода стойкости», посвященный памяти матери, столкнувшейся с немыслимым горем из-за потери на войне пятерых своих сыновей.
Отдельный интерес участников мероприятия также вызвала представленная в парке 33-томная Книга памяти, изданная по случаю праздника Дня Победы.