Joriy yilning 20 aprel kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A.Saidov Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA)ning O‘zbekistondagi ofisi direktori Pak Sundjin bilan uchrashdi.
Muloqot avvalida so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Koreya davlatlari Prezidentlarining siyosiy irodasi va qat’iyati tufayli ikki tomonlama munosabatlar yangi bosqichga chiqqani, jumladan parlamentlararo aloqalar mustahkamlanib borayotgani qayd etildi.
Mamlakatlarimiz parlamentlararo aloqani jadal rivojlantirayotgani, 1995 yil Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasida “Koreya – O‘zbekiston” parlament do‘stlik uyushmasi tashkil etilgani, 2005 yildan esa Oliy Majlisning Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasining tajribasini tatbiq etilishi bo‘yicha Koreyaning xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) “Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Elektron parlament tizimini takomillashtirish” loyihasining rejasi va uning yo‘nalishlari ham muhokama qilindi.
Shuningdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasida raqamlashtirishning bugungi holati va o‘zaro hamkorlik rejalari hamda malaka oshirish dasturlari yuzasidan fikr almashildi.

20 апреля текущего года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидова с директором офиса Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA) в Узбекистане Пак Сунджин по внедрению опыта Национальной Ассамблеи Республики Корея.
В начале диалога отмечено, что в последние годы благодаря политической воле и решительности Президентов Узбекистана и Кореи двусторонние отношения вышли на новый этап, в том числе по укреплению межпарламентских связей.
Отмечалось, что между нашими странами динамично развиваются межпарламентские связи, в 1995 году в Национальной Ассамблее Республики Корея была создана Парламентская Ассоциация дружбы «Корея-Узбекистан», а с 2005 года действует межпарламентская группа Олий Мажлиса по сотрудничеству с Национальной Ассамблеей Республики Корея.
На встрече были представлены план и направления проекта Корейского агентства по международному сотрудничества (KOICA) «Совершенствование системы Электронного парламента в Законодательной палате Олий Мажлиса» по применению опыта Национальной Ассамблеи Республики Корея в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Также в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся обмен мнениями по текущему состоянию цифровизации и планов взаимного сотрудничества и программ обучения.