O‘zbekiston delegatsiyasi Doha shahrida shu mavzuda o‘tkazilgan forumda qatnashdi
6-7 fevral kunlari Qatarning Doha shahrida “Inson huquqlari nuqtai nazarida oziq-ovqat adolati: voqelik va kelajak muammolari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Yuqori darajada tashkil etilgan anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiya Qatarning Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi tomonidan BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, BMT tuzilmalari, Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Global alyansi va Arab davlatlari ligasi bosh kotibiyati bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda 300 dan ortiq hukumat va nohukumat tashkilotlar vakillari qatnashdi.
Tadbir ochilishida Qatar davlatining Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi raisi Maryam bint Abdullah al-Attiyax, Qatar davlati Munitsipaliteti vaziri Abdullah bint Hamad Abdullah al-Attiyax, Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi Jassim Bin Mohammed al-Budaivi, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari o‘rinbosari Nada al-Nashif, Arab davlatlari ligasi bosh kotibi Xaifa Abu Gazalex, BMT Oziq-ovqat huquqi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Maykl Faxri va boshqalar so‘zga chiqdi.
Konferensiya ishi asnosida kun tartibidagi mavzu doirasida munozaralar, tahlillar, bilim va ilg‘or tajriba almashish uchun qulay maydon yaratildi. Global oziq-ovqat inqirozini inson huquqlari nuqtai nazaridan tushunishga tizimli munosabatni shakllantirish maqsadida xalqaro va milliy darajada oziq-ovqatga bo‘lgan huquqni amalga oshirish bilan bog‘liq qonunchilik, siyosat, strategiya va dasturlar ko‘rib chiqildi.
Hukumatlar va xalqaro kompaniyalarni oziq-ovqatga bo‘lgan huquqni ro‘yobga chiqarish uchun inson huquqlariga asoslangan yondashuv bilan ishlashga undaydigan ta’sirchan mexanizm va vositalar taklif qilindi. Bunda barcha insonlarga boshqariladigan va samarali qoidalarga muvofiq yil davomida xavfsiz, to‘yimli va yetarli oziq-ovqatdan foydalanish imkoniyatini berish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
Bu o‘rinda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2022 yili qadimiy va navqiron Samarqand shahri mezbonlik qilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti davlat rahbarlari kengashining majlisida bugungi kunda dunyo miqyosida global ahamiyat kasb etayotgan oziq-ovqat xavfsizligi masalasiga alohida e’tibor qaratib, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning umumiy tamoyillari va yondashuvlarini ishlab chiqish zarurligini ta’kidlagani haqida to‘xtalish taqozo etiladi. Chunki davlatimiz rahbari o‘shanda ayni shu hayotiy masalalarni keng muhokama etish maqsadida O‘zbekistonda xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusini ilgari surgandi.
Mazkur tashabbus ko‘plab davlatlar va xalqaro tashkilotlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi va BMT huzuridagi Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti – FAO texnik ko‘magida 2023 yil 7-8 sentyabr kunlari Samarqandda Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya tashkil etildi. Forum yakunida qabul qilingan Global oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risidagi Samarqand deklaratsiyasi O‘zbekiston hukumati tomonidan FAO texnik ko‘magida tashkil etilgan oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha anjuman yakunlari yuzasidan erishilgan kelishuvlarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Doha forumi ishshtirokchilari, shuningdek, barqaror dehqonchilikka erishishning asosiy omili sifatida aholi, jamiyatlar va ekotizimlarning chidamliligini oshiradigan mexanizmlarni tatbiq etish hamda barcha tomonlarning bu boradagi majburiyatlariga qay darajada sodiqligini nazorat qilish salohiyatini kuchaytirish muhimligini qayd etdilar. Tomonlar o‘rtasida ayni sohada o‘zaro muloqot va hamkorlik rejasini ishlab chiqish lozimligi ta’kidlandi.
Ikki kunlik tadbir davomida inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning ilg‘or tajribasi ham muhokama etildi. Forum yakunida mazkur masala bo‘yicha xalqaro konfensiyaning tegishli hujjati qabul qilindi.

Права человека и продовольственная справедливость: сегодня и завтра
6-7 февраля в г. Дохе (Катар) прошла международная конференция «Продовольственная справедливость с точки зрения прав человека: реальность и будущие проблемы». В конференции высокого уровня приняла участие делегация нашей страны во главе с Первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым.
Международная конференция была организована Национальным комитетом по правам человека Катара в сотрудничестве с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, структурами ООН, Глобальным альянсом национальных правозащитных учреждений и Генеральным секретариатом Лиги арабских государств. В ней приняли участие более 300 представителей государственных и неправительственных организаций.
На открытии мероприятия выступили глава Национального комитета Катара по правам человека Марьям бинт Абдуллах аль-Аттиях, министр муниципалитета Государства Катар Абдуллах бинт Хамад Абдуллах аль-Аттиях, Генеральный секретарь Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива Джассим Бин Мохаммед аль-Будаиви, заместитель Верховного комиссара ООН по правам человека Нада аль-Нашиф, Генеральный секретарь Лиги арабских государств Хаифа Абу Газалех, Специальный докладчик ООН по вопросу о праве на питание Майкл Фахри и другие.
В ходе работы конференции была создана плодотворная атмосфера для дискуссий, анализа, обмена знаниями и лучшими практиками в рамках темы повестки дня. Законодательство, политика, стратегии и программы, связанные с реализацией права на питание, на международном и национальном уровнях рассматривались с целью разработки систематического подхода к пониманию глобального продовольственного кризиса с точки зрения прав человека.
Были предложены эффективные механизмы и инструменты, призванные побудить правительства и международные компании работать с основанным на правах человека подходом к реализации права на питание. Подчеркнута важность предоставления всем людям доступа к безопасной, питательной и достаточной пище в течение всего года в соответствии с контролируемыми и эффективными правилами.
На заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества, которое в 2022 году прошло в древнем и современном городе Самарканде, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость разработки общих принципов и подходов к обеспечению продовольственной безопасности, уделяя особое внимание вопросу продовольственной безопасности, который сегодня приобретает глобальное значение. Необходимо отметить, что лидер нашей страны выдвинул инициативу проведения в Узбекистане международной конференции для обсуждения этих актуальных вопросов.
Эту инициативу поддержали многие страны и международные организации, а 7-8 сентября 2023 года в Самарканде при технической поддержке Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций – ФАО была организована международная конференция по продовольственной безопасности. По ее итогам принята Самаркандская декларация о глобальной продовольственной безопасности, которая служит укреплению договоренностей, достигнутых в ходе конференции.
Участники нынешнего форума в Дохе также отметили важность внедрения механизмов, повышающих устойчивость людей, сообществ и экосистем, как ключевого фактора достижения стабильного сельского хозяйства, а также укрепления потенциала для мониторинга степени приверженности всех сторон своим обязательствам в этом отношении. Подчеркивалось, что необходимо разработать план взаимного общения и сотрудничества между сторонами в одной сфере.
В ходе двухдневного мероприятия также обсуждались лучшие практики национальных правозащитных учреждений. В завершении форума был принят итоговый документ.