Nutqi davomida quyidagi fikrlar bildirildi:
O‘zbekiston Prezidentiga mamlakatda xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini targ‘ib qilishga sodiqligi, ushbu forumni o‘z vaqtida o‘tkazish tashabbusi uchun minnatdorchilik bildiraman.
Dunyodagi ijobiy tendensiyalar qayd etildi:
- mehnat qonunchiligida teng huquqlilik kuchaytirilmoqda.
- jahonning ko‘plab mamlakatlarida rahbarlik lavozimlarida ayollar uchun kvotalar va direktorlar kengashi aʼzoligi haqiqatga aylandi;
- onalar o‘limi qisqarishi davom etmoqda;
- boshlang‘ich taʼlim olish imkoniyatiga ega bo‘lgan qizlar soni tobora ortib bormoqda;
- ko‘plab sohalarda, shu jumladan, iqtisodiyot sohasida ham gender tenglik borasida muvaffaqiyatga erishildi. Misol uchun, O‘zbekistonda teng qiymatdagi mehnatga teng haq to‘lash joriy etildi, xotin-qizlarni sanoat korxonalari va xavfli deb topilgan ishlarga jalb qilish bo‘yicha cheklovlar olib tashlandi. Biz bu qarorlarni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Shu bilan birga, dunyoda yuz berayotgan ko‘plab inqirozlar ko‘proq ayollar va qizlarga o‘z taʼsirini o‘tkazadi. Buning yorqin misoli G‘azodir. Men tezda o‘t ochishni to‘xtatishga chaqiraman.
Har uchinchi ayol hali ham zo‘ravonlik va taʼqiblarga duchor bo‘lmoqda. Asosiy sabab – kamsituvchi normalar va qonunchilik tizimlaridir.
Ayollar o‘rtasida ishsizlik darajasi 50 foizni, erkaklar orasida esa 30 foizni tashkil etadi.
Ayollar erkaklarga qaraganda o‘rtacha 20 foizga kamroq maosh oladi. Ular ko‘pincha bandlik kafolatlari taʼminlanmagan ishlarda ishlaydi, ular mehnat qonunchiligi bilan himoyalanmagan va pensiya yoki tibbiy sug‘urtaga ega emas.
Ayollarning 60 foizi iqtisodiyotning norasmiy sektorida band. Daromad darajasi kam bo‘lgan mamlakatlarda bu ko‘rsatkich 90 foizdan oshadi.
Har o‘ninchi ayol hali ham o‘ta nochor yashamoqda.
Xotin-qizlarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga investitsiya kiritish butun dunyo uchun katta dividendlar keltirmoqda... Xotin-qizlar holati bo‘yicha komissiya sessiyalarining yakuniy tavsiyalari bajarilishini taʼminlashga chaqiraman.
Keyingi yil Ayollar holati bo‘yicha Butunjahon konferensiyasining (1995) Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi qabul qilinganiga 30 yil to‘ladi. 2025 yil mart oyida bo‘lib o‘tadigan Ayollar holati bo‘yicha komissiyaning 69-sessiyasi doirasida jahon mamlakatlari sarhisob qilish va majburiyatlarga o‘zining sodiqligini tasdiqlash imkoniyatiga ega.
Parchalanish hukm surayotgan dunyoda sentyabr oyida bo‘lib o‘tadigan sammiti ishonchni tiklash va umumiy kelajakni qanday himoya qilish haqida yangi xalqaro konsensusni shakllantirish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi. Bu, shuningdek, moliyaviy institutlar va tizimlar xotin-qizlar hamda erkaklar manfaatiga ishlashi uchun ochiq bo‘lishini taʼminlash uchun imkoniyatdir.
Quyidagilarga daʼvat qilaman:
- rivojlanishni moliyalashtirish bo‘yicha majburiyatlarga gender muammosini kiritish;
- gender jihatlarni hisobga oladigan iqtisodiy va ijtimoiy siyosat yuritish;
- xotin-qizlar tashkilotlari va birlashmalarini moliyalashtirish.
Asosiysi, bir jamoa bo‘lib harakat qilishdir. Biz umumiy qarashlarni shakllantirish, umumiy yechimlarni ishlab chiqish, birgalikda harakat qilish va umumiy hisobdorlikni taʼminlashni zimmamizga olish uchun birlashamiz.
Barchamizga samarali fikr almashishni tilayman va bizni tarixiy Samarqandda qabul qilgani uchun O‘zbekiston hukumatiga yana bir bor minnatdorchilik bildiraman.
Samarqand shahri ushbu mintaqada ayollar va qizlarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan ishlarni muhokama qilish uchun ko‘ngildagidek maskandir, keling, bu yerda ham, tashqarida ham hammamiz birlashaylik.

Сима Сами Бахус: В Узбекистане введена равная оплата за труд равной ценности
13 мая с.г. заместитель Генерального секретаря ООН, Исполнительный директор Структуры «ООН-Женщины» С.Бахус выступила с приветственным словом на открытии Азиатского форума женщин.
В ходе выступления высказаны следующие тезисы:
Благодарю Президента Узбекистана за его приверженность продвижению прав и возможностей женщин в стране, инициативу проведения этого своевременного форума.
Отмечены положительные тенденции в мире:
- трудовое законодательство становится более равноправным.
- квоты для женщин на руководящую должность и членство в советах директоров стали реальностью во многих частях мира;
- материнская смертность продолжает снижаться;
- все больше девочек получают доступ к начальному образованию;
- гендерное равенство достигло прогресса во многих областях, включая экономическую сферу. К примеру, в Узбекистане введена равная оплата за труд равной ценности и сняты ограничений на трудоустройство женщин на промышленных предприятиях и работах, которые считаются опасными. Мы приветствуем эти решения.
Вместе с тем, женщины и девочки находятся в авангарде последствий многочисленных кризисов, с которым мир сталкиваются. Яркий тому пример – Газа. Призываю к скорейшему прекращению огня.
Каждая третья женщина продолжает подвергаться насилию и домогательствам. Главная причина - дискриминационные нормы и законодательные системы;
Уровень безработицы среди женщин составляет 50%, когда как среди мужчин показатель 30%;
Женщины зарабатывают в среднем на 20% меньше мужчин.
Их работа часто не обеспечивает гарантий занятости, они не защищены трудовым законодательством и не имеют пенсий или медицинской страховки;
60% женщин заняты в неформальном секторе экономики.
В странах с низким уровнем дохода этот показатель превышает 90%.
Одна из десяти женщин продолжает жить в условиях крайней нищеты.
Инвестиции в расширение экономических прав и возможностей женщин приносят огромные дивиденды для всего мира… Призываю обеспечить выполнение итоговых рекомендаций сессий Комиссии по положению женщин.
В следующем году отмечается 30-летие Пекинской декларации и Платформы действий Всемирной конференции по положению женщин (1995г.). В рамках 69-й сессии Комиссии по положению женщин в марте 2025 года страны мира имеют возможность подвести итоги и подтвердить свою приверженность обязательствам.
В мире, где царит фрагментация, предстоящий в сентябре с.г. Саммит будущего предоставляет уникальную возможность восстановить доверие и сформировать новый международный консенсус о том, как защитить наше общее будущее. Это также шанс обеспечить открытость финансовых институтов и систем, чтобы они работали на благо женщин и мужчин.
Призываю:
- включить гендерную проблематику в обязательства по финансированию развития;
- проводить экономическую и социальную политику, учитывающую гендерные аспекты;
- финансировать женские организации и объединения.
Главное - это коллективные действия. Мы собираемся вместе, чтобы прийти к общему видению, выработать общие решения, взять на себя обязательства по совместным действиям и обеспечить общую подотчетность.
Желаю всем нам плодотворной дискуссии и еще раз выражаю свою благодарность правительству Узбекистана за то, что оно приняло нас в историческом Самарканде.
Самарканд является идеальным местом для нашей работы по продвижению прав женщин и девочек в этом регионе, давайте все возьмемся за руки, как здесь, так и за его пределами.