Folker Tyurk: O‘zbekistondagi inson huquqlari, atrof-muhitga oid masalalarni hal etishga bo‘lgan qat’iyat meni hayratga soldi
Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumi davom etmoqda. Forumga BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk videomurojaat yo‘lladi.
F.Tyurk iqlim o‘zgarishi, biologik xilma-xillikning yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishi har bir insonga ta’sir o‘tkazishini qayd etdi.
Bu, nafaqat sayyoramiz uchun, balki inson huquqlari uchun ham inqirozdir. Ekologik ofatlar sog‘liqni saqlash, oziq-ovqat, suv va sanitariya huquqlariga, hatto yashash huquqiga ham bevosita ta’sir qiladi.
Ma’lumki, 2022 yilda BMT Bosh Assambleyasi bu sohada muhim rezolyutsiyani qabul qilib, odamlar hamma joyda toza, sog‘lom va barqaror atrof-muhitga ega bo‘lish huquqiga ega ekanligini tan oldi.
BMTga a’zo davlatlarning qariyb 83 foizi, jumladan, O‘zbekiston ham o‘z ichki qonunchiligida sog‘lom muhit huquqini rasman tan olgani juda muhim.
– O‘zbekistonga o‘tgan yilning mart oyida tashrif buyurgan edim, – dedi F.Tyurk. – O‘shanda odamlarning mamlakatga taalluqli inson huquqlari, jumladan, atrof-muhitga oid masalalarni hal etishga bo‘lgan qat’iyati meni hayratga soldi. O‘zbekiston ham iqlim o‘zgarishidan kelib chiqadigan inson huquqlari inqirozini hal qilish bo‘yicha qat’iy majburiyatlarni zimmasiga olgan. Masalan, men yaqinda Markaziy Osiyoda birinchi bo‘lib aynan O‘zbekiston BMTning Suv va salomatlik bo‘yicha Yevropa protokoliga qo‘shilganini olqishlayman.
O‘tgan yili BMT Bosh Assambleyasida, shuningdek, BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasida ham O‘zbekiston iqlim bilan bog‘liq masalalarni, jumladan, migratsiya va ko‘chish muammolarini hal etish, shuningdek, atrof-muhit muammolarida yoshlarning ishtirokini kengaytirish majburiyatini zimmasiga oldi.
«O‘zbekistonning Universal davriy sharh tavsiyalarini bajarish bo‘yicha mas’uliyatli jarayonlarda izchil ishtirok etayotganini mamnuniyat bilan qayd etaman. Bunday muhim faoliyat natijasida xalqaro hamjamiyat tomonidan mamlakatda inson huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish bo‘yicha qator tavsiyalar berildi va ular izchillik bilan bajarilmoqda.

Фолькер Тюрк: «В Узбекистане меня впечатлила решимость людей решать проблемы, связанные с правами человека и окружающей средой»
На проходящем в Самарканде форуме Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк направил видеообращение участникам.
Он отметил, что изменение климата, утрата биологического разнообразия и загрязнение окружающей среды затрагивают каждого человека. Все это – угроза не только планете, но и правам человека. Экологические катастрофы напрямую затрагивают права на здоровье, питание, чистую питьевую воду и санитарию и даже право на жизнь. В 2022 году Генеральная Ассамблея ООН приняла важную резолюцию в этой области, признав, что люди во всем мире имеют право на чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду.
Очень важно, что почти 83 процента государств-членов ООН, включая Узбекистан, признали на законодательном уровне право на здоровую окружающую среду.
– Я был в Узбекистане в марте прошлого года, - говорит  Ф. Тюрк. – Меня впечатлила решимость людей  решать проблемы, связанные с правами человека, в том числе с экологией. Узбекистан также взял на себя твердые обязательства по решению кризиса в области прав человека, вызванного изменением климата. Я приветствую тот факт, что Узбекистан первым из стран Центральной Азии присоединился к Протоколу Европейской экономической комиссии и Всемирной организации здравоохранения по проблемам воды и здоровья.
В прошлом году на Генеральной Ассамблее ООН, а также на Конференции ООН по изменению климата Узбекистан взял на себя обязательство по решению проблем, связанных с климатом, включая миграцию и перемещение населения, а также расширение участия молодежи в решении экологических проблем.
Мне приятно отметить, что Узбекистан последовательно участвует в ответственных процессах по реализации рекомендаций Универсального периодического обзора. По итогам столь важной деятельности международным сообществом был вынесен ряд рекомендаций по усилению защиты прав человека в стране, которые последовательно реализуются. Если мы не будем действовать решительно и не примем меры, то последствия деградации окружающей среды будут продолжать разрушать планету с молниеносной скоростью. В этом отношении только действия в соответствии с  системой прав человека, основанной на равенстве, справедливости и уважении достоинства, могут обеспечить нам столь необходимые решения.