Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A.Saidov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat boshida tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekistonning YeXHTning barcha institutlari, shu jumladan, DIIHB bilan konstruktiv o‘zaro aloqalari sezilarli darajada faollashganini qayd etdilar. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi hamda DIIHB o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda delegatsiya rahbari Ouen Merfi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi bilan DIIHB o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holatini, xususan, qabul qilinayotgan qonun loyihalarini ekspertizadan o‘tkazish, qonunchilikni xalqaro standartlarga muvofiq yanada takomillashtirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlikdagi aloqalarni yuqori baholadi.
Tadbir chog‘ida 2021 yil 24 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha DIIHB missiyasining Yakuniy hisobotida berilgan tavsiyalarning ijrosi yuzasidan fikr almashildi.
O‘z navbatida O. Merfi o‘zbek tomonining mazkur yo‘nalishda ochiq muloqotga va o‘zaro hamkorlikka tayyorligini hamda muhokamalar uchun platforma yaratib berganini alohida e’tirof etdi. Shu bilan birga, mamlakatimizda Prezident saylovlari huquqiy, tashkiliy jihatdan hamda pandemiya qoidalariga rioya etgan holda yuqori darajada o‘tkazilganini qayd etdi.
Muloqot chog‘ida saylovlarni o‘tkazish uchun partiyalarni moliyalashtirish borasida mahalliy saylov uchastkalarida ayollarning rolini hamda ularning malakasini oshirish maqsadida treninglar o‘tkazish bo‘yicha fikr almashildi.

А.Саидов принял делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов принял делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
В начале беседы стороны отметили, что в последние годы Узбекистан значительно активизировал конструктивное взаимодействие со всеми институтами ОБСЕ, в том числе с БДИПЧ. Стороны также обсудили состояние и перспективы сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Бюро по демократическим институтам и правам человека.
В ходе встречи глава делегации Оуэн Мерфи высоко оценил нынешние двусторонние отношения между Законодательной палатой Олий Мажлиса и БДИПЧ, в частности, в области проведения экспертизы законопроектов, дальнейшего совершенствования законодательства в соответствии с международными стандартами.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями о выполнении рекомендаций, определенных в Итоговом отчете миссии БДИПЧ по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистан, которые состоялись 24 октября 2021 года.
В свою очередь О. Мерфи особо подчеркнул значимость готовности узбекской стороны к открытому диалогу и сотрудничеству в этой сфере, а также к созданию площадки для дискуссий. При этом он отметил, что в условиях пандемии Президентские выборы прошли на высоком правовом и организационном уровне.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по финансированию партий на выборах, о роли в данном процессе женщин на избирательных участках на местах, проведении тренингов для повышения их квалификации.