Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta'lim dasturini to'rtinchi bosqichi, BMTning Inson huquqlari sohasida ta'lim va tarbiya to'g'risidagi deklaratsiyasi doirasida hamda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 30 yilligi munosabati bilan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan “Inson huquqlari sohasidagi ta'lim va tadqiqotlar” mavzusidagi respublika tanlovi e'lon qilinadi.
Tanlov quyidagi nominatsiyalar bo'yicha o'tkaziladi:
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi o'quv kursi;
Inson huquqlari va erkinliklariga bag'ishlangan eng yaxshi rasm;
Inson huquqlari bo'yicha eng yaxshi maqola: eng yaxshi ilmiy maqola va eng yaxshi ommabop maqola;
Inson huquqlari va erkinliklariga bag'ishlangan eng yaxshi o'quv adabiyotlari: bosma o'quv adabiyot va elektron o'quv adabiyoti.
Ishtirok etish uchun elektron arizani to'ldirishingiz va tanlov materiallari bilan birga 2022 yil 10 noyabrgacha konkurs2022@nhrc.uz elektron manziliga kechiktirmasdan jo'natishingiz lozim.
G'oliblar Xalqaro inson huquqlari kunida e'lon qilinadi va qimmatbaho sovg'alar bilan mukofotlanadilar.

В рамках Четвертого этапа реализации Всемирной программы образования в области прав человека, Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека, а также по случаю 30-летия принятия Конституции Республики Узбекистан Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека планирует проведение Республиканского конкурса на тему: «Образование и исследования в области прав человека».
Конкурс проводится в следующих номинациях:
-лучший учебный курс по правам человека;
-лучший рисунок о правах и свободах человека;
-лучший видеоролик о правах и свободах человека;
-лучшая учебная литература по правам и свободам человека: печатные учебники и электронная учебная литература;
-лучшая статья о правах человека: лучшая научная статья и лучшая научно- популярная статья.
Целью данного конкурса является развитие образования и исследований в области прав человека, а также развитие культуры прав человека среди населения.
Для участия необходимо заполнить электронную заявку и отправить ее на электронный адрес konkurs2022@nhrc.uz вместе с конкурсными материалами до 10 ноября 2022 года.