Milliy markazda USAID vakillari bilan uchrashuv bo‘ldi
21 oktyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova AQSh Xalqaro rivojlanish agentligi – USAIDning “Sud organlarini mustahkamlash bo‘yicha dastur” loyihasi rahbari Sonya Prostran bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida “Sud organlarini mustahkamlash bo‘yicha dastur” loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Shuningdek, o‘zaro hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi.
Sonya Prostran “Sud organlarini mustahkamlash bo‘yicha dastur” loyihasining uchta tarkibiy qismi haqida atroflicha so‘zlab berdi. Xususan, loyihadan sud tizimini kuchaytirish, sudyalarning va ularni o‘qitadigan muassasalarning salohiyatini oshirish hamda sud tizimiga nisbatan jamoatchilik ishonchini yuksaltirish bilan bog‘liq chora-tadbirlar o‘rin olgan.
Mazkur loyihani Oliy sud, Sudyalar oliy maktabi, Sudyalar oliy kengashi va Milliy markaz bilan hamkorlikda amalga oshirish mo‘ljallanmoqda.

Об итогах встречи с представителями Агентства США по международному развитию (USAID)
21 октября 2021 г. состоялась встреча заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратовой с руководителем проекта (USAID) “Программы по укреплению судебных органов” Соня Простран.
Цель встречи – презентация проекта “Программы по укреплению судебных органов” и определение дальнейших направлений сотрудничества.
В ходе встречи Соня Простран представила информацию об основных трёх компонентах проекта “Программы по укреплению судебных органов”. В нее входят принятие мер, направленных на усиление судебной системы, повышение потенциала судей и учреждений, обучающих судей, а также повышение общественного доверия судебной системе.
Данный проект будет реализован совместно с Верховным судом, Высшей школой судей, Высшем судейским советом и Национальным центром по правам человека.