Бола ҳуқуқлари бўйича қўмита 18 мустақил экспертдан иборат орган бўлиб, иштирокчи–давлатлар томонидан Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг бажарилишини назорат қилади. Қўмита, шунингдек, Болаларни қуролли можароларга жалб қилиш ва Болаларни сотиш, болалар фоҳишалиги ва болалар порнографияси тўғрисидаги Конвенциянинг учта Факультатив Протоколларининг бажарилишини назорат қилади. Барча иштирокчи-давлатлар конвенция қоидаларини амалга оширилиши бўйича Қўмитага мунтазам равишда ҳисобот бериб борадилар. Иштирокчи-давлатлар Конвенцияга қўшилганидан кейин икки йил ўтгач, дастлабки ҳисоботларни, сўнгра ҳар беш йилда бир марта даврий ҳисоботларни тақдим этишлари шарт. Қўмита тақдим этилган ҳар бир ҳисоботни ўрганиб чиқиб, иштирокчи-давлатга “якуний мулоҳазалар” шаклида ўз фикр ва тавсияларини беради.
Қўмита, шунингдек, Конвенциянинг биринчи иккита Факултатив Протоколига қўшилган давлатлар томонидан тақдим этиладиган, болаларни қуролли можароларга жалб қилиш ва болаларни сотиш, болалар фоҳишалиги ва болалар порнографиясига оид дастлабки ҳисоботларни кўриб чиқади. Бундан ташқари, Қўмита иштирокчи-давлатлар томонидан Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ва унинг иккита Факультатив Протоколлари бузилганлиги ҳақидаги шахсий шикоятларни ҳамда Конвенция ва унинг учта Факултатив Протоколларида мустаҳкамланган ҳуқуқларнинг жиддий ва мунтазам равишда бузилиши ҳолатлари бўйича текширувлар ўтказиши мумкин. Қўмита Женевада йилига уч марта мажлис ўтказади, бу уч ҳафталик ялпи мажлис ва бир ҳафталик ишчи гуруҳнинг дастлабки сессиясини ўз ичига олади.
2021 йил декабр ҳолатига кўра Конвенцияда 196 та давлат иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси мазкур Конвенцияга Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 1992-йил 9-декабрдаги 757-757-XII-сонли “Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга қўшилиш ҳақида”ги қарорига мувофиқ қўшилган. Конвенция Ўзбекистон Республикаси учун 1994 йил 29 июлдан кучга кирган.
Ўзбекистон Республикаси 2008 йил 11 декабрда Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга доир болалар савдоси, болалар фоҳишабозлиги ва болалар порнографиясига тааллуқли Факултатив протоколни, 2008 йил 12-декабрда Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга доир, болаларнинг қуролли можароларда иштирокига тааллуқли Факултатив протоколни ратификatsiя қилган.
“Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция” қоидаларининг бажарилиши юзасидан Ўзбекистон Республикасининг 1999 йилда дастлабки, 2005 йилда иккинчи даврий, 2010 йилда учинчи ва тўртинчи даврий, 2019 йилда бешинчи даврий ҳисоботлари БМТнинг бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига топширилган.
2022 йил сентябр ойида “Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция” қоидаларининг бажарилиши юзасидан Ўзбекистон Республикасининг бешинчи даврий ҳисоботи Қўмитанинг 91-сессиясида кўриб чиқилди.
Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитанинг 91 сессиясида Ўзбекистон Республикасининг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини бажарилиши юзасидан Бешинчи даврий ҳисоботини кўриб чиқиш якунлари юзасидан таклиф ва тавсияларини тақдим этди.
2024 йил 21 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Кенгаши ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг “Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистоннинг Бешинчи даврий маърузаси юзасидан БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсияларини амалиётга татбиқ этиш тўғрисида”ги қўшма қарори қабул қилинди.

Комитет по правам ребенка (КПР) является органом 18 независимых экспертов, наблюдающих за выполнением государствами-участниками Конвенции о правах ребенка. Комитет также наблюдает за выполнением двух Факультативных протоколов к Конвенции, касающихся участия детей в вооруженных конфликтах (ФПВК) и торговли детьми, детской проституции и детской порнографии (ФПТД). 19 декабря 2011 г. Генеральная Ассамблея ООН одобрила третий Факультативный протокол, касающийся процедуры сообщений (ФППС), который позволяет детям обращаться в Комитет с жалобами касательно нарушений их прав, закрепленных в Конвенции и первых двух Факультативных протоколах к ней. Протокол вступил в силу в апреле 2014 г.
Все государства-участники обязаны регулярно предоставлять Комитету доклады о выполнении соответствующих прав. Государства должны предоставить первоначальный доклад через два года после присоединения к Конвенции, а затем периодические доклады каждые пять лет. Комитет изучает каждый доклад и излагает государству-участнику свои соображения и рекомендации в виде “заключительных замечаний”.
Комитет также изучает первоначальные доклады, которые должны предоставить государства, присоединившиеся к первым двум Факультативным протоколам к Конвенции, касающимся участия детей в вооруженных конфликтах и торговли детьми, детской проституции и детской порнографии.
Комитет также может рассматривать индивидуальные жалобы на предполагаемые нарушения Конвенции о правах ребенка и её двух факультативных протоколов (ФПВК и ФПТД) со стороны государств-участников ФППС, а также проводить расследования предполагаемых серьезных и систематических нарушений прав, закрепленных Конвенцией и ее двумя факультативными протоколами.
Комитет собирается в Женеве и обычно проводит три сессии в год, которые включают три недели пленарного заседания и одну неделю предварительной сессии рабочей группы. В 2010 году Комитет изучал доклады сразу в двух палатах, состоящих из 9 членов каждая, "как исключительная и временная мера", чтобы завершить рассмотрение всех накопленных докладов.
В сентябре 2022 года на 91-й сессии Комитета был рассмотрен пятый периодический доклад Республики Узбекистан о реализatsiи положений «Конвенции о правах ребенка».
На 91-й сессии Комитета ООН по правам ребенка были представлены предложения и рекомендatsiи по результатам рассмотрения Пятого периодического доклада Республики Узбекистан, относительно выполнения положений Конвенции о правах ребенка.
21 февраля 2024 года было принято Совместное постановление Кенгаша Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан «О выполнении рекомендaций Комитета ООН по права ребенка в связи с Пятым периодическим докладом Узбекистана о реализatsiи положений Конвенции о правах ребенка»
Комитет также публикует толкования содержания правозащитных положений, известные как общие замечания по тематическим вопросам, и проводит дни общей дискуссии.