Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенсия (A/RES/61/106-сонли резолуция билан) 2006 йил 13 декабрда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартнома ҳисобланади.
Ногиронлар ҳуқуқлари бўйича қўмита 18 мустақил экспертдан иборат орган бўлиб, иштирокчи–давлатлар томонидан Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг бажарилишини назорат қилади. Қўмита аъзолари ҳеч қандай давлатнинг вакиллигини намоён қилмаган ҳолда, ўзларининг шахсий мақомида ўз фаолиятларини амалга оширадилар.
Барча иштирокчи-давлатлар Қўмитага Конвенцияда мустаҳкамланган ҳуқуқларнинг амалга оширилиши юзасидан мунтазам ҳисоботлар тақдим этиб борадилар. Иштирокчи-давлатлар Конвенцияга қўшилганидан кейин икки йил ўтгач, дастлабки ҳисоботларни, сўнгра ҳар тўрт йилда бир марта даврий ҳисоботларни тақдим этишлари шарт. Қўмита тақдим этилган ҳар бир ҳисоботни ўрганиб чиқиб, иштирокчи-давлатга “якуний мулоҳазалар” шаклида ўз фикр ва тавсияларини беради.
Бундан ташқари, Қўмита қуйидаги иккита қўшимча функцияни амалга оширади:
Факультатив протоколни ратификация қилган иштирокчи-давлат фуқароларидан индивидуал мурожаатларни қабул қилиш ва кўриб чиқиш.
Конвенциянинг қўпол ва мунтазам равишда бузилишининг ишончли далиллари аниқланган тақдирда текширувлар ўтказиш.
Шунингдек, Қўмита тематик масалалар бўйича умумий шарҳлар шаклида инсон ҳуқуқлари қоидаларининг мазмуни талқинини эълон қилиб боради.
Инсон ҳуқуқлари қоидаларининг мазмуни талқинини тематик масалалар бўйича умумий шарҳлар шаклида эълон қилади.
Қўмита ҳар йили Женевада иккита сессиядан иборат мажлис ўтказади.
2021 йил декабрь ҳолатига кўра Конвенцияда 184 та давлат иштирок этмоқда.
2021 йил 7 июнда “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни (Нью-Йорк, 2006 йил 13 декабрь) ратификация қилиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига мувофиқ ратификация қилинди.
2023 йил июль ойида “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция” қоидаларининг бажарилиши юзасидан Ўзбекистон Республикасининг Дастлабки ҳисоботини Кўмитага топширилди.

Конвенция о правах инвалидов является международным договором в области прав человека, принятым Генеральной Ассамблеей ООН 13-го декабря 2006 г. (резолюция ГА A/RES/61/106). Она была открыта для подписания 30 марта 2007 г. и вступил в силу 3 мая 2008 г. после ее ратификации двадцатью государствами-участниками.
Комитет по правам инвалидов является наблюдающим органом, состоит из 18 независимых экспертов, за осуществлением Конвенции о правах инвалидов. Члены Комитета выступают в своем личном качестве, не представляя никакого государства.
Все государства-участники обязаны регулярно представлять в Комитет доклады об осуществлении прав, закрепленных в Конвенции. Первоначальный доклад государства предоставятся в течение двух лет после ратификации Конвенции, а затем – каждые четыре года. Комитет изучает каждый доклад и выносит свои замечания и общие рекомендации по докладу, которые направляет соответствующему государству-участнику.
Кроме того, Комитет выполняет две дополнительные функции:
Прием и рассмотрение индивидуальных обращений граждан государств-участников, ратифицировавших Факультативный протокол.
Проводить расследования в случае обнаружения достоверных доказательств грубых и систематических нарушений Конвенции.
Также Комитет публикует интерпретatsiи содержания положений о правах человека в виде общих комментариев по тематическим вопросам.
Комитет собирается в Женеве и обычно проводит две сессии в год.
По состоянию на декабрь 2021 года участниками Конвенции являются 184 государства.
7 июня 2021 года Конвенция ратифицирована в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О ратификации Конвенции о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 года)».
В июле 2023 года в Комитет был представлен Первоначальный доклад Республики Узбекистан о реализatsiи положений «Конвенции о правах инвалидов».