Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари ҳисобланади:
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишига, ушбу соҳадаги Ўзбекистон Республикаси халқаро мажбуриятларининг бажарилиши бўйича давлат органлари фаолиятига кўмаклашиш;
инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя қилиш ҳолатини ўрганиш, таҳлил қилиш ва умумлаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсиялари бажарилишини мониторинг қилиш;
Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича миллий маърузалар тайёрлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларини амалга ошириш бўйича миллий ҳаракат режаларини («йўл хариталари»ни) ишлаб чиқиш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларини миллий қонунчиликка ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилишни таъминлаш бўйича таклифлар тайёрлаш;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва амалга ошириш масалалари бўйича давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва бошқа ташкилотларга маслаҳат бериш функциясини амалга ошириш ва уларга амалий кўмаклашиш;
инсон ҳуқуқлари соҳасида аҳоли ҳуқуқий саводхонлигини оширишга кўмаклашиш, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш масалалари бўйича илмий тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш, шунингдек, ноширлик фаолиятини амалга ошириш;
инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ва минтақавий ташкилотлар ҳамда тузилмалар, хорижий мамлакатлар миллий институтлари билан ҳамкорликни амалга ошириш.
инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий-ҳуқуқий базани тизимлаштириш, ўқув, илмий-услубий ва оммабоп нашрлар ҳамда халқаро шартномаларнинг давлат тилидаги тўпламлари доимий чоп этилишини таъминлаш;
инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг хронологиясини юритиш, фуқаролар ва илмий тадқиқотчиларга инсон ҳуқуқлари бўйича тизимлашган илмий-ҳуқуқий манбалардан фойдаланиш учун кенг имкониятлар яратиш.
Марказ ўзига юклатилган вазифаларга мувофиқ қуйидаги функцияларни амалга оширади:
а) инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишига, ушбу соҳадаги Ўзбекистон Республикаси халқаро мажбуриятларининг бажарилиши бўйича давлат органлари фаолиятига кўмаклашиш соҳасида:
инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида давлат сиёсатини самарали амалга ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқади;
халқаро ташкилотлар, шунингдек, хорижий давлатларнинг инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги ҳисоботларида тақдим этилган маълумотларга шарҳлар тайёрлайди;
инсон ҳуқуқ ва эркинликларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажариш механизмларини янада такомиллаштириш бўйича давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва халқаро ташкилотларнинг таклифларини тўплаш ва умумлаштиришни амалга оширади;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя қилиш масалалари бўйича давлат органлари, фуқаролик жамияти институтларининг ахборотларини тинглайди;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмалардан келиб тушадиган индивидуал мурожаатлар бўйича тегишли чоралар кўради;
инсон ҳуқуқлари, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларни қўллаш масалалари юзасидан Ўзбекистон Республикасининг якдил нуқтаи назарини шакллантиришга кўмаклашади;
б) инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя қилиш ҳолатини ўрганиш, таҳлил қилиш ва умумлаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсиялари бажарилишини мониторинг қилиш соҳасида:
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларини давлат органлари томонидан бажарилиши масалалари бўйича маълумот тўплашни амалга оширади;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчиликка, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари қоидаларига давлат органларининг риоя қилиш ҳолатини тизимли таҳлил қилади ва умумлаштиради;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмалар тавсияларини, шунингдек, тегишли давлат органлари ва ташкилотларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажаришнинг, шу жумладан маълумотлар базасидан фойдаланиш орқали миллий ҳаракат режаларини амалга ошириш бўйича яхлит услубиётни ишлаб чиқади ва мониторингини амалга оширади;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар тавсияларини бажариш бўйича давлат органлари фаолияти самарадорлигини баҳолайди;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмалардан келиб тушадиган индивидуал мурожаатларни давлат органлари томонидан кўриб чиқишнинг тизимли мониторингини амалга оширади;
жисмоний шахслар ва юридик шахсларнинг вакилларини қабул қилади, уларнинг мурожаатларини кўриб чиқади, шунингдек, уларнинг ҳал қилиниши мониторинги ва таҳлилини ўтказишни амалга оширади;
в) Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича миллий маърузалар тайёрлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларини амалга ошириш бўйича миллий ҳаракат режаларини («йўл хариталари»ни) ишлаб чиқиш соҳасида:
Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари таъминланиши ҳолати тўғрисидаги ҳисоботларни ҳар йили чоп этади;
миллий маърузалар тайёрлаш жараёнларини стандартлаштириш, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларининг ахборот ва маълумотларини йиғишни мувофиқлаштириш бўйича чоралар кўради;
инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро мажбуриятларни бажариш бўйича Ўзбекистон Республикасининг миллий маърузаларини тайёрлаш ва тақдим этиш жараёнига инсон ҳуқуқлари кўрсаткичларини мослаштириш ва татбиқ қилиш бўйича чоралар кўради;
давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари томонидан тақдим этиладиган маълумотлар асосида БМТнинг устав ва шартномавий органлари учун Ўзбекистон Республикасининг асосий, миллий ва даврий маърузаларини ўз вақтида ва сифатли тайёрлашни таъминлайди;
БМТнинг устав ва шартномавий органлари тавсияларини бажариш тўғрисида оралиқ ахборотлар тақдим қилади;
БМТнинг устав ва шартномавий органлари тавсияларини бажариш бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маърузалари лойиҳалари муҳокамаси юзасидан давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан мунтазам мувофиқлаштирувчи кенгашлар ўтказади;
давлат органлари, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирокида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маърузалари лойиҳаларининг муҳокамасини ўз вақтида ўтказишни таъминлайди;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмаларга Ўзбекистон Республикасининг миллий маърузаларини юборади ва уларни БМТнинг устав ва шартномавий органларига тақдим қилади;
Ўзбекистон Республикасининг тегишли миллий ва даврий ҳисоботларини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТ устав ва шартномавий органларининг якуний таклиф ва тавсияларини кўриб чиқади;
Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маърузаларини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТ устав ва шартномавий органларининг якуний таклиф ва тавсияларини давлат тилига таржима қилиш ва манфаатдор давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларига ўз вақтида жўнатишни таъминлайди;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг якуний таклиф ва тавсияларини кўриб чиқиш ва бажариш бўйича давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари фаолиятини методик бошқаришни ҳамда уларнинг самарали ҳамкорлигини таъминлайди;
манфаатдор давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, шунингдек, халқаро ва хорижий ташкилотлар билан миллий ҳаракат режаларини («йўл хариталари»ни) ишлаб чиқиш бўйича маслаҳатлашув ўтказади;
БМТнинг устав ва шартномавий органларининг якуний таклиф ва тавсияларини бажариш бўйича миллий ҳаракат режаларини («йўл хариталари»ни) ишлаб чиқади ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига тасдиқлаш учун тақдим қилади;
Ўзбекистон Республикасининг тегишли даврий ҳисоботларини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТнинг устав ва шартномавий органларининг якуний таклиф ва тавсияларини бажариш бўйича тасдиқланган миллий ҳаракат режалари («йўл хариталари») масъул ижрочиларга етказилишини таъминлайди;
БМТнинг устав ва шартномавий органларининг якуний таклиф ва тавсияларини бажариш бўйича миллий ҳаракат режалари ижроси масалалари юзасидан давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари учун методик тавсиялар тайёрлайди;
инсон ҳуқуқ ва эркинликларига риоя қилиш ва уларни ҳимоя қилишни таъминлаш соҳасидаги илғор ўзгаришларни тавсифловчи инсон ҳуқуқлари бўйича ахборот-таҳлил ва статистик маълумотларнинг ягона базасини шакллантиради;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмалар тавсияларининг ягона маълумотлар базасини ишлаб чиқади ва унинг ишлашини таъминлайди;
оммавий ахборот воситалари, шу жумладан, Интернет халқаро ахборот тармоғида Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг таъминланиши ҳолати ҳақидаги холис ахборотнинг чоп этилишини ташкиллаштиради;
г) норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларини миллий қонунчиликка ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилишни таъминлаш бўйича таклифлар тайёрлаш соҳасида:
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг доимий таҳлилини амалга оширади ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг халқаро стандарт ва тавсияларини, шунингдек, илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлайди;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларнинг миллий қонунчиликка ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилинишини таъминлаш чораларини ишлаб чиқади;
инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларни ратификация қилиш ва тегишли давлат органлари томонидан уларнинг амалий ижроси бўйича таклифлар тайёрлайди;
инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари масалалари бўйича қонун лойиҳаларининг ишлаб чиқилиши ва муҳокамасида иштирок этади;
инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича қонун лойиҳаларини тайёрлаш ташаббуслари билан чиқади ва уларнинг давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан кенг муҳокамасини ўтказади, шунингдек, уларни қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи субъектларига киритади;
д) инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва амалга ошириш масалалари бўйича давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва бошқа ташкилотларга маслаҳат бериш функциясини амалга ошириш ва уларга амалий кўмаклашиш соҳасида:
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятлари борасида давлат органлари ходимларининг салоҳиятини ошириш бўйича чоралар кўради;
инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш соҳасида давлат органлари фаолиятини такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқади;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятлари бажарилишига тўсқинлик қилувчи сабаб ва шароитларни аниқлаш ва бартараф этиш ишлари самарадорлигини оширишга йўналтирилган тадбирларни ташкил этади;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятлари бажарилиши устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишда кўмаклашади;
е) инсон ҳуқуқлари соҳасида аҳоли ҳуқуқий саводхонлигини оширишга кўмаклашиш, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш масалалари бўйича илмий тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш, шунингдек, ноширлик фаолиятини амалга ошириш соҳасида:
инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари масалалари бўйича маърифат ва таълим тизимини такомиллаштиришга ёрдам кўрсатиб, жамиятда инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантиришга йўналтирилган миллий дастурлар ва ҳаракат режаларини ишлаб чиқади;
инсон ҳуқуқлари бўйича адабиётлар, телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар тайёрлайди ва тақдим қилади;
инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича давлат органлари ходимларини ўқитиш ва уларнинг малакасини оширишнинг самарали механизмларини ва тартибини шакллантиради;
БМТнинг устав ва шартномавий органларига инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикаси миллий маърузаларини, муқобил маърузаларни, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий тузилмалар сўровларига жавобларни тайёрлаш асослари юзасидан давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакилларини ўқитиш бўйича ўқув курсларини ишлаб чиқади ва олиб боради;
ўқитишни ташкил этиш учун олий таълим муассасалари ўқитувчилари, амалиётчи мутахассислар, хорижий мутахассисларни жалб этади;
инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш масалалари бўйича ахборот-маърифий кампаниялар, семинарлар, тренинглар, давра суҳбатлари, учрашувлар, жамоат маслаҳатлашувларини ўтказади;
инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича илмий тадқиқотлар ўтказади, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларни амалга оширишда халқаро ва хорижий тажриба юзасидан илмий-таҳлилий материалларни ўрганади ва тайёрлайди;
инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича илмий-техник грант ва лойиҳаларнинг амалга оширилишида иштирок этади, Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий тузилмалар фаолиятидаги иштироки самарадорлигини илмий таҳлил қилади ва баҳолайди;
ноширлик фаолиятини олиб боради, «Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари» илмий-даврий нашрини ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича бошқа босма маҳсулотларни чоп этади;
ж) инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ва минтақавий ташкилотлар ҳамда тузилмалар, хорижий мамлакатлар миллий институтлари билан ҳамкорликни амалга ошириш соҳасида:
Инсон ҳуқуқлари бўйича БМТ Олий комиссари бошқармаси, БМТ тизимидаги дастурлар, фондлар ва ихтисослаштирилган муассасалар, Европа Иттифоқи, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан инсон ҳуқуқларига риоя қилиш, уларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш масалалари бўйича ҳамкорлик қилади;
инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича халқаро ва минтақавий тадбирларда Ўзбекистон Республикаси номидан иш кўради;
инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга йўналтирилган ташаббусларини халқаро ташкилотларда илгари суриш бўйича чораларни ишлаб чиқади;
инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар, бошқа ноҳукумат ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотлари ишида қатнашади;
инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий тузилмалар билан халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашади;
хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари билан ҳамкорликни амалга оширади ва ҳисобот ҳамда келгуси ҳаракатлар масалалари бўйича тажриба алмашади;
давлат органларини инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг самарали ҳимояси борасидаги халқаро стандартлар ва илғор амалиёт билан таништириш мақсадида халқаро ва хорижий экспертлар иштирокида халқаро ва (ёки) минтақавий тадбирлар ташкил этади;
инсон ҳуқуқлари соҳасида қонунчилик, таълим ва маърифий масалаларни такомиллаштириш, давлат органларининг ҳуқуқни қўллаш фаолиятига халқаро стандартларни жорий этишни ташкиллаштириш юзасидан тажриба алмашиш бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан ҳамкорликда лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этади.

Основными задачами Центра являются:
Содействие в эффективной реализации государственной политики в области прав человека, деятельности государственных органов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в этой области;
изучение, анализ и обобщение положений о соблюдении прав и свобод человека, мониторинг выполнения рекомендаций международных и региональных правозащитных организаций;
Национальные планы действий («дорожные карты») по подготовке национальных докладов о соблюдении и защите прав человека в Республике Узбекистан, реализации рекомендаций международных и региональных правозащитных структур развитие;
подготовка предложений по совершенствованию нормативно-правовых документов, внедрению международных договоров Республики Узбекистан в национальное законодательство и правоприменительную практику;
осуществление и практическая помощь государственным органам, институтам гражданского общества и другим организациям по вопросам защиты и реализации прав человека;
содействие в повышении правовой осведомленности населения в области прав человека, организация и проведение исследований по правам человека, а также публикация;
сотрудничество с международными и региональными организациями и институтами в области прав человека, национальными институтами зарубежных стран.
систематизация научно-правовой базы в области прав человека, обеспечение постоянного издания учебных, научно-методических и популярных изданий, а также сборников международных договоров на государственном языке;
ведение хронологии реформ, в области обеспечения прав человека, создание широких возможностей гражданам и научным исследователям для использования систематизированных научно-правовых источников по правам человека.
Центр выполняет следующие функции:
а) в области содействия эффективному осуществлению государственной политики в области прав человека, в деятельности государственных органов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в этой области:
разработка предложений по эффективной реализации государственной политики в области защиты прав и свобод человека;
готовить комментарии к информации, предоставляемой международными организациями, а также к зарубежным докладам о правах человека;
собирает и обобщает предложения правительственных учреждений, институтов гражданского общества и международных организаций по поощрению и защите прав и свобод человека и дальнейшему совершенствованию механизмов международных обязательств в области прав человека;
заслушивает информацию государственных органов, институтов гражданского общества о соблюдении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
принимать соответствующие меры по индивидуальным обращениям международных правозащитных организаций;
способствует формированию единой позиции Республики Узбекистан по вопросам применения прав человека, а также международных договоров по правам человека;
б) изучать, анализировать и обобщать информацию о соблюдении прав и свобод человека и следить за выполнением международных и региональных рекомендаций по правам человека:
собирает информацию о выполнении рекомендаций международных и региональных органов по правам человека государственными органами;
систематически анализирует и обобщает информацию о соблюдении государственными органами законодательства о правах человека, а также положений международных договоров Республики Узбекистан в области прав человека;
разрабатывает и контролирует рекомендации международных органов по правам человека, а также общую методологию выполнения международных обязательств в области прав человека соответствующими правительственными учреждениями и организациями, включая национальные планы действий, посредством использования базы данных;
оценить эффективность деятельности государственных органов по выполнению рекомендаций международных правозащитных организаций;
осуществлять систематический мониторинг рассмотрения государственными органами индивидуальных жалоб, поступающих от международных правозащитных организаций;
- принимает физических и юридических лиц, рассматривает их заявки, а также отслеживает и анализирует их решения;
в) национальные планы действий («дорожные карты») по подготовке национальных отчетов о соблюдении и защите прав человека в Республике Узбекистан, реализации рекомендаций международных и региональных правозащитных структур ) в области разработки:
Публикует ежегодные отчеты по правам человека в Республике Узбекистан;
принимает меры для стандартизации процесса подготовки национальных докладов, координирует сбор информации и информации от государственных органов и институтов гражданского общества;
принимает меры по адаптации и интеграции показателей прав человека в процесс подготовки и представления национальных докладов Республики Узбекистан о выполнении международных обязательств в области прав человека;
обеспечивает своевременную и качественную подготовку основных, национальных и периодических отчетов Республики Узбекистан для уставных и договорных органов Организации Объединенных Наций на основе информации, предоставляемой государственными органами и институтами гражданского общества;
Предоставляет промежуточную информацию о выполнении рекомендаций Устава ООН и договорных органов;
Проводит регулярные координационные встречи с государственными органами и институтами гражданского общества для обсуждения проектов национальных докладов Республики Узбекистан по выполнению рекомендаций Устава ООН и договорных органов;
обеспечивает своевременное обсуждение проектов национальных докладов по правам человека в палатах Олий Мажлиса с участием государственных органов и институтов гражданского общества;
направляет национальные доклады Республики Узбекистан в международные правозащитные организации и представляет их в уставные и договорные органы ООН;
Рассматривает окончательные предложения и рекомендации Устава ООН и договорных органов по результатам рассмотрения соответствующих национальных и периодических докладов Республики Узбекистан;
После рассмотрения Национального доклада по правам человека Республики Узбекистан необходимо перевести окончательные предложения и рекомендации Устава и договорных органов ООН на официальный язык и своевременно направить их заинтересованным государственным органам и институтам гражданского общества. «доход;
обеспечивает методологическое руководство деятельностью государственных органов и институтов гражданского общества и их эффективное сотрудничество в рассмотрении и реализации окончательных предложений и рекомендаций международных и региональных правозащитных организаций;
проводит консультации с заинтересованными государственными органами, институтами гражданского общества, а также международными и иностранными организациями по разработке национальных планов действий («дорожных карт»);
Разработать и представить Палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан национальные планы действий («дорожные карты») по реализации окончательных предложений и рекомендаций Устава ООН и договорных органов;
Обеспечивает, чтобы соответствующие национальные планы действий (дорожные карты) по выполнению окончательных рекомендаций и рекомендаций Устава Организации Объединенных Наций и договорных органов по результатам рассмотрения соответствующих периодических докладов Республики Узбекистан были представлены ответственным исполнителям;
Готовит методические рекомендации для государственных органов и институтов гражданского общества по реализации национальных планов действий по выполнению окончательных рекомендаций и рекомендаций Устава ООН и договорных органов;
сформировать единую базу данных правозащитной информации и аналитических данных, описывающую прогрессивные изменения в области обеспечения соблюдения и защиты прав и свобод человека;
разработать и поддерживать единую базу данных рекомендаций международных и региональных органов по правам человека;
организует публикацию объективной информации о состоянии обеспечения прав и свобод человека в Республике Узбекистан в международной информационной сети средств массовой информации, в том числе в сети Интернет;
г) в области совершенствования нормативно-правовых актов, подготовки предложений по внедрению международных договоров Республики Узбекистан в национальное законодательство и правоприменительную практику:
проводит регулярный анализ правовых актов в области прав человека и готовит предложения по дальнейшему совершенствованию законодательства в области прав человека с учетом международных стандартов и рекомендаций международных и региональных правозащитных структур, а также лучшего международного опыта;
разрабатывает меры для обеспечения реализации международных договоров по правам человека в национальном законодательстве и правоприменительной практике;
готовит предложения по ратификации международных договоров по правам человека и их практической реализации соответствующими государственными органами;
участвует в разработке и обсуждении законопроектов о правах и свободах человека;
инициирует подготовку проектов законов по вопросам прав человека и проводит широкие обсуждения с государственными органами и институтами гражданского общества, а также представляет их субъектам права законодательной инициативы;
д) в области осуществления и облегчения функций консультаций с правительственными учреждениями, институтами гражданского общества и другими организациями по защите и осуществлению прав человека:
принимает меры по повышению потенциала государственных служащих в области международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
разработать рекомендации по совершенствованию деятельности государственных органов в области соблюдения и защиты прав человека;
организует мероприятия, направленные на выявление и устранение причин и условий, препятствующих выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
содействует осуществлению общественного контроля за выполнением международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
е) повышение осведомленности о правах человека в области прав человека, организация и проведение исследований в области прав человека и публикация:
разработать национальные программы и планы действий по содействию просвещению в области прав человека в обществе, содействовать совершенствованию системы образования и профессиональной подготовки в области прав и свобод человека;
готовит и предоставляет литературу по правам человека, телевизионные и радиопрограммы;
сформировать эффективные механизмы и процедуры для обучения и повышения квалификации государственных служащих по вопросам прав человека;
Обучение представителей государственных органов и институтов гражданского общества основам подготовки национальных докладов Республики Узбекистан, альтернативных отчетов, ответов на запросы международных и региональных правозащитных органов в уставные и договорные органы ООН. разрабатывает и проводит учебные курсы;
привлекает преподавателей высших учебных заведений, специалистов-практиков и иностранных специалистов для организации обучения;
проводит просветительские кампании, семинары, тренинги, круглые столы, встречи, общественные консультации по вопросам защиты и защиты прав человека;
проводит исследования по вопросам соблюдения и защиты прав человека, изучает и готовит научные и аналитические материалы о международном и зарубежном опыте осуществления международных договоров по правам человека;
участвует в реализации научно-технических грантов и проектов по правам человека, научном анализе и оценке эффективности участия Республики Узбекистан в деятельности международных и региональных правозащитных структур;
публикует деятельность, публикует научные и периодические издания "Демократизация и права человека" и другие печатные материалы по правам человека;
ж) в области сотрудничества с международными и региональными правозащитными организациями и учреждениями, национальными учреждениями зарубежных стран:
Соблюдение, защита и поощрение прав человека совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, программами, фондами и специализированными учреждениями системы ООН, Европейским союзом, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организацией исламского сотрудничества и другими международными и региональными организациями. сотрудничает по вопросам;
представляет Республику Узбекистан на международных и региональных мероприятиях по правам человека;
разрабатывает меры по продвижению международных инициатив Республики Узбекистан в области прав человека в международных организациях;
участвует в международных и региональных правозащитных организациях и других неправительственных правозащитных организациях;
содействует международному сотрудничеству с международными и региональными правозащитными учреждениями;
сотрудничает с национальными правозащитными учреждениями зарубежных стран и обменивается опытом в сфере отчетности и будущих действий;
организует международные и (или) региональные мероприятия с участием международных и иностранных экспертов с целью ознакомления государственных органов с международными стандартами и передовой практикой эффективной защиты прав и свобод человека;
участвует в совместных проектах с международными и региональными организациями по совершенствованию законодательства в области прав человека, образованию и образованию, обмену опытом по внедрению международных стандартов в правоохранительной деятельности государственных органов.