Мустақиллик йилларида Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги давлат сиёсатининг тамойиллари ва асосий йўналишлари шаклланди, хусусан:
биринчидан, демократия ва инсон ҳуқуқларининг умумэътироф этилган ғоялари ва қадриятларига, шунингдек инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларга содиқлик;
иккинчидан, демократик ҳуқуқий давлатчилик ва фуқаролик жамиятини шакллантиришга асосланган миллий манфаатлар устуворлиги;
учинчидан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясида мустаҳкамланган шахс манфаатларининг жамият ва давлат манфаатларидан устунлиги;
тўртинчидан, давлат ва жамиятни ислоҳ этиш ва модернизация қилишда босқичма-босқич тамойилининг энг муҳим эканлиги;
бешинчидан, очиқлик ва шаффофлик тамойили асосида ҳар қандай муаммоларни халқ билан, фуқаролик жамиятининг барча институтлари, шунингдек халқаро шериклар билан мулоқотда мухокама қилиш ва ҳал этиш.
Ушбу тамойилларга амал қилган ҳолда, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни фуқаролар ва давлат хизматчилари ҳамда жамият  ҳаётига кенг жорий этиш ишлари амалга оширилди.

За годы независимости сформировались принципы и основные направления государственной политики Узбекистана в сфере защиты прав и свобод человека, в частности:
во-первых, приверженность общепризнанным идеям и ценностям демократии и прав человека, а также международным обязательствам в области прав человека;
во-вторых, приоритет национальных интересов, основывающийся на формировании сильной правовой государственности и справедливого гражданского общества;
в-третьих, приоритет интересов личности над интересами общества и государства, закрепленный в Конституции Республики Узбекистан;
в-четвертых, принцип поэтапности является важнейшей составляющей реформирования и модернизации государства и общества;
в-пятых, принцип открытости и транспарентности, который означает, что обсуждение и решение всех проблем в этой сфере осуществляется в диалоге с народом, со всеми институтами гражданского общества, а также с международными партнерами.
Руководствуясь этими принципами, Узбекистан осуществил широкомасштабное внедрение международных стандартов в области прав человека, в жизнь общества, сознание граждан и государственных служащих.