Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар тизими таркибига Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани), Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (бизнес-омбудсман), Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази институтлари киради. Уларнинг фаолияти биз олдинги мавзуларда кўриб чиққан инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро андозалар ва илғор хорижий тажриба асосида ташкил этилган ва доимий равишда такомиллашиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фуқаролар ҳуқуқларининг беғараз ва инсонпарвар ҳимоячисидир: у инсон ҳуқуқлари бузилганлиги тўғрисидаги шикоятларни кўриб чиқади ва текширади, айрим ташкилотлар ва мансабдор шахслар йўл қўйган хатоликларни тугатиш юзасидан тадбирлар тавсия қилади, фуқароларнинг ҳуқуқлари тикланишига ёрдамлашиб, инсон ҳуқуқларининг жиддий равишда бузилишига сабабчи бўлган шахсларни қонунга биноан жавобгарликка тортиш тўғрисида тавсия қилишга ҳам ҳақлидир. Омбудсманнинг минтақавий вакиллари 2000 йилдан буён Ўзбекистоннинг барча минтақаларида фаолият кўрсатиб келмоқда. Улар фуқароларнинг келиб тушган мурожаатлари бўйича жойларга, шунингдек, озодликдан маҳрум этиш жойларига ҳам чиқиб, ўз текширувларини амалга ошириш, яна шунингдек, тегишли минтақалардаги Халқ депутатлари кенгашлари мажлисларида жойлардаги инсон ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича ахборотларни тақдим этиш йўли билан Омбудсман ишининг самарадорлигини анча кучайтирмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 апрелдаги “Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили лавозими жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (бизнес-омбудсман) тадбиркорларнинг давлат томонидан белгиланган ҳуқуқлари ҳимояси учун хизмат қилади. Президент ҳузуридаги тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакилнинг вазифалари ва ҳуқуқлари тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш, тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги давлат сиёсатини шакллантириш ва амалга оширишда иштирок этиш, тадбиркорлар фаолияти текширувида уларни қонуний томонлама қўллаб-қувватлаш, тадбиркорларнинг манфаатларини кўзлаб, судларга даъво аризалари бериш, уларнинг фаолиятини мониторинг қилиб боришдан иборат.
Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи миллий институтлари орасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази халқаро ва миллий идоралараро мувофиқлаштирувчи роль ўйнайди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажариш бўйича давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг ўзаро ҳамкорлигини, миллий маърузалар тайёрланишини, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни кенгайтиришни таъминловчи давлат органи ҳисобланади. Марказ ўз ваколатларини барча давлат органлари ва ташкилотлар, уларнинг мансабдор шахсларидан мустақил равишда амалга оширади. Марказ ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши ҳолати тўғрисида ахборот тақдим этади. Марказ давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, таълим, илмий-тадқиқот ва бошқа ташкилотларнинг фаолиятига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажариш масалалари бўйича кўмаклашади.

В структуру национальных правозащитных учреждений Узбекистана входят Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства и Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Их работа организована и постоянно совершенствуется на основе международных стандартов в области прав человека и лучших международных практик.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) – рассматривает и расследует жалобы на нарушения прав человека, рекомендует меры по устранению ошибок, допущенных отдельными организaциями и должностными лицами, содействует восстановлению прав человека. Региональные представители Омбудсмана работают во всех регионах Узбекистана с 2000 года. Они значительно повысили эффективность работы Омбудсмана, рассматривая обращения граждан, а также в местах содержания под стражей, проводя свои собственные расследования, а также представляя информацию о правах человека на заседаниях местных советов.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан
«О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка» от 22 апреля 2019 года введена должность -Уполномоченного по правам ребенка.
Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства служит для защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства. В обязанности уполномоченного входят содействие предпринимательству, участие в разработке и реализaции государственной политики по защите прав и интересов предпринимателей, оказание им юридической поддержки при ведении предпринимательской деятельности, и подача исков в интересах предпринимателей, осуществление контроля за соблюдением прав и законных интересов субъектов предпринимательства государственными органами.
Среди национальных правозащитных учреждений Республики Узбекистан Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека играет координирующую роль как на международном, так и на национальном уровне. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека является государственным органом, который обеспечивает сотрудничество между государственными органами и другими организациями в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, подготовке нaциональных докладов и расширении сотрудничества с международными правозащитными организaциями. Центр осуществляет свои полномочия независимо от всех государственных органов и организaций, их должностных лиц. Центр ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан, Палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кабинету Министров информaцию о соблюдении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека. Центр содействует деятельности государственных органов, институтов гражданского общества, образовательных, исследовательских и других организaций по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.