Жорий йил 22-23 февраль кунлари Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Р.Алимов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси делегацияси Вена шаҳри (Австрия)да бўлиб ўтган ЕХҲТ Парламент ассамблеясининг қишги сессиясида иштирок этди.
Тадбирда ЕХҲТнинг 52 та иштирокчи давлатидан 330 дан ортиқ парламент аъзолари ва ҳамкорлик бўйича шериклар иштирок этди. Сессия доирасида ассамблеяларнинг учта Доимий қўмитасининг мажлиси ҳамда “Европа хавсизлиги бугун ва эртага: ЕХҲТ келажаги бўйича парламент қарашлари” мавзусида ялпи сессия бўлиб ўтди.
Қишки сессияда Ўзбекистон делегацияси аъзоларининг маърузалари тингланди, улар хорижий парламентарийлар ва ЕХҲТ тузилмалари вакилларига ЕХҲТ сайлов стандартларини Ўзбекистон қонунчилик амалиётига жорий этиш, шунингдек мамлакатимиздаги иқтисодий ўсишнинг яшил омили тўғрисида маълумот берди.
Бундан ташқари, Олий Мажлис вакиллари ЕХҲТ ПА Терроризмга қарши кураш махсус қўмитасининг навбатдаги мажлисида иштирок этди. Унда терроризм ва экстремизмни молиялаштиришга қарши курашиш, ушбу чақириқ ва таҳдидлардан жабрланганларни реабилитация қилиш борасида атрофлича фикр ва тажриба алмашилди.
Ўзбекистон делегациясининг ташрифи давомида ЕХҲТ ПА махсус вакиллари билан қатор икки томонлама учрашувлар ўтказилди. Уларда мамлакатимизнинг ЕХҲТ доирасидаги ўзаро ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Институт вакиллари Ўзбекистондаги ислоҳотларни юқори баҳолаб, уларни муваффақиятли амалга ошириш учун ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирди.

22-23 февраля текущего года делегация Олий Мажлиса Республики Узбекистан во главе с председателем Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Р. Алимовым приняла участие в зимней сессии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, состоявшейся в г. Вена (Австрия).
На мероприятии было представлено более 330 парламентариев из 52 государств-участников ОБСЕ и партнеров по сотрудничеству.
В рамках сессии состоялось заседание трех постоянных Комитетов ассамблей, а также пленарная сессия по теме «Европейская безопасность сегодня и завтра: парламентские взгляды на будущее ОБСЕ».
В ходе зимней сессии состоялись выступления и доклады членов делегации Узбекистана, которые проинформировали зарубежных парламентариев и представителей структур ОБСЕ об имплементации избирательных стандартов ОБСЕ в законодательную практику Узбекистана, а также зеленом факторе экономического роста в нашей стране.
Кроме того, представители Олий Мажлиса приняли участие в очередном заседании Специального комитета ПА ОБСЕ по противодействию терроризму. В ходе которого, состоялся предметный обмен мнениями и опытом в сфере борьбы с финансированием терроризма и экстремизма, реабилитации жертв данных вызовов и угроз.
В рамках пребывания делегации Узбекистана состоялся ряд двусторонних встреч со специальными представителями ПА ОБСЕ, в ходе которых обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия нашей страны в рамках ОБСЕ.
Представители институтов высоко оценили ход реформ, проводимых в Узбекистане, а также выразили готовность оказать всяческое практическое содействие в их успешной реализации.