Жорий йилнинг 25 январь куни Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Лондондаги бош қароргоҳида “Янги Ўзбекистон: тараққиёт учун янги имкониятлар ва ижтимоий шериклик” мавзусида халқаро форум ўтказилди.
Тадбирда 100 дан ортиқ юқори даражадаги иштирокчилар, жумладан, ЕТТБ вакиллари, Олий Мажлис Сенати аъзолари, вазирликлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва бизнес ҳамжамиятлари вакиллари иштирок этди.
Халқаро форумда Ўзбекистоннинг давлат органлари, бизнес тузилмалари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида муваффақиятли ҳамкорлик йўлга қўйилгани, аёллар тадбиркорлиги билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, хотин-қизларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтиришда кўмак берилаётгани таъкидланди.
Форумнинг очилиш маросимида Олий Мажлис Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Нарбаева кейинги 7 йилда мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, иқтисодиётни либераллаштириш борасида туб ўзгаришлар амалга оширилганини алоҳида таъкидлади.
– Бугун ўзбекистонлик тадбиркорлар жаҳон бозорларига ишонч билан қадам қўймоқда. Бюрократик тўсиқлар бартараф этилди, мажбурий ва болалар меҳнатига тўлиқ барҳам берилди, гендер тенгликни таъминлашда амалий натижаларга эришилди. Буларнинг барчаси жаҳон ҳамжамиятининг муносиб эътирофига сазовор бўлмоқда. Бундай натижаларга эришишда фуқаролик бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади, – деб таъкидлади Т.Нарбаева.
Қўйилаётган юксак мақсадларга эришишда халқаро ҳамкорларнинг қўллаб-қувватлаши муҳим аҳамият касб этишига тўхталар экан, Сенат Раиси Европа тикланиш ва тараққиёт банки Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш йўлидаги стратегик ҳамкорига айланганини эътироф этди.
Таъкидлаш жоиз, Марказий Осиё давлатлари орасида Ўзбекистон ЕТТБ томонидан молиялаштирилаётган лойиҳалар бўйича етакчилик қилмоқда ва мазкур инвестициялар қайта тикланадиган энергетикадан тортиб, банк ишигача бўлган соҳаларга киритилмоқда. Банкнинг мамлакатдаги лойиҳалар портфели 4 млрд евродан ошади ҳамда сўнгги тўрт йилда 3,3 млрд евролик лойиҳалар ўз ишини бошлаган.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одил Рено-Бассо Ўзбекистон ва ЕТТБ ўртасида мустаҳкам шериклик ва ҳамкорлик йўлга қўйилгани ҳамда гендер тенгликни рағбатлантириш ва аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш умумий стратегик устувор вазифалардан бири эканига алоҳида урғу берди. Мазкур йўналиш куни кеча ушбу молиявий тузилманинг Директорлари кенгаши томонидан маъқулланган Ўзбекистонга оид 2024-2029 йилларга мўлжалланган янги стратегияда ҳам ўз аксини топганини айтиб ўтди.
– Дарҳақиқат, бугунги кунда Ўзбекистон бутун Марказий Осиё минтақасида етакчи ислоҳотчи сифатида тан олинган. Биз бу борада Ўзбекистонни қўллаб-қувватлашда давом этамиз ва мен 2024 йилда ва ундан кейинги йилларда ҳам кучли ҳамкорлигимиздан умидворман, – деб таъкидлади ЕТТБ президенти.
Форумда 2016 йилдан буён Ўзбекистонда нафақат давлат бошқаруви, балки барча жабҳаларда, жумладан, нодавлат нотижорат ташкилотларини, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш, молиявий ва номолиявий ресурслардан фойдаланиш борасида амалга оширилаётган инновацион ўзгаришлар тақдим этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилиши ва бизнес форумида Европа тикланиш ва тараққиёт банки каби халқаро молия институтлари билан ҳамкорликнинг асосий йўналишлари, жумладан, тадбиркор аёлларни янада қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратган эди.
Дарҳақиқат, кейинги йилларда Ўзбекистонда давлат бошқаруви, иқтисодиёт ва тадбиркорлик тузилмасида туб ўзгаришлар рўй берди, қатор ташаббуслар амалга оширилиб, хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини юксалтириш борасида ижобий қадамлар қўйилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ижобий тажрибаларни ўрганиш ва келажакда бажариладиган стратегияларни ишлаб чиқиш мақсадида фуқаролик жамияти институтлари учун ҳам мамлакат ичида, ҳам халқаро ҳамжамият билан ижтимоий шериклик ўрнатиш имкониятларини яратишга қаратилган қатор ташаббусларни амалга оширмоқда.
Форумда аёллар тадбиркорлиги, жумладан, уни молиялаштириш ва таълим дастурлари билан боғлиқ муваффақиятлар, илғор тажрибалар, муаммолар ва ечимлар бўйича эксперт панеллари ташкил этилди.
Тадбир иштирокчилари ижобий тажрибаларни ўргандилар ва келажак учун ўз стратегияларини ишлаб чиқдилар.
Форум доирасида Ўзбекистон тадбиркор аёллари ва ҳунармандларининг “Шарқ бозори” хайрия кўргазма-ярмаркаси ҳамда таниқли фотограф Мухитдин Алининг юртимиз олимлари, шифокорлари, ўқитувчилари, ижодкорлари, спортчилари, ҳунарманд ва бошқа аёллари портретларидан иборат “Ўзбекистон аёллари ҳаётида бир кун” ижодий фотокўргазмаси ташкил этилди.

25 января текущего года в штаб-квартире Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Лондоне состоялся международный форум на тему «Новый Узбекистан: новые возможности и социальное партнерство для развития».
В мероприятии приняли участие свыше 100 высокопоставленных участников, в том числе представители ЕБРР, члены Сената Олий Мажлиса, представители министерств, ННО и бизнес-сообщества.
В ходе международного форума отмечалось, что установлено успешное взаимодействие между государственными органами, бизнес-структурами и институтами гражданского общества Узбекистана, оказывается содействие в решении проблем, связанных с женским предпринимательством и расширением экономических возможностей женщин.
На открытии форума Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева особо подчеркнула, что за последние 7 лет в нашей стране осуществлены кардинальные изменения в обеспечении прав и интересов человека, либерализации экономики.
– Сегодня предприниматели Узбекистана уверенно выходят на мировые рынки. Устранены бюрократические преграды, полностью искоренены принудительный труд и детский труд, достигнуты практические результаты в обеспечении гендерного равенства. Все это получает заслуженное признание мирового сообщества. Важно, что институты гражданского общества усилили свою активность по достижению таких результатов, работа в данном направлении будет продолжена, – отметила Т.Нарбаева.
Председатель Сената, подчеркивая важность содействия, оказываемого международными партнерами в достижении поставленных высоких целей, признала, что ЕБРР стал стратегическим партнером Узбекистана на пути к устойчивому развитию.
Следует отметить, что среди стран Центральной Азии Узбекистан лидирует по проектам, финансируемым ЕБРР. Эти инвестиции направляются в различные секторы, от возобновляемых источников энергии до банковского дела. Портфель банковских проектов в стране превышает 4 млрд евро, а за последние четыре года запущено проектов на 3,3 млрд евро.
Президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо подчеркнула, что между Узбекистаном и ЕБРР налажено прочное партнерство и сотрудничество, одним из общих стратегических приоритетных задач является стимулирование гендерного равенства и расширение экономических возможностей женщин. Данное направление нашло отражение и в новой Стратегии на 2024-2029 годы по Узбекистану, одобренной вчера Советом директоров этой финансовой структуры.
– Действительно, сегодня Узбекистан признан ведущей страной по реализации реформ в Центральной Азии. Мы продолжим поддерживать Узбекистан в этом вопросе, и я надеюсь на прочное сотрудничество в 2024 году и в последующие годы, – подчеркнула президент ЕБРР.
На форуме были представлены инновационные разработки, реализуемые в Узбекистане с 2016 года не только в области государственного управления, но и во всех сферах, включая развитие негосударственных некоммерческих организаций, женского предпринимательства, использование финансовых и нефинансовых ресурсов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 32-м ежегодном заседании Совета управляющих ЕБРР и бизнес-форуме уделил особое внимание основным направлениям сотрудничества с международными финансовыми институтами, такими как Европейский банк реконструкции и развития, в том числе дальнейшей поддержке женщин-предпринимателей.
Действительно, в последние годы в Узбекистане произошли кардинальные изменения в структуре государственного управления, экономики и предпринимательства, реализован ряд инициатив, предприняты позитивные шаги по повышению роли женщин в обществе.
Сегодня Узбекистан осуществляет ряд инициатив, направленных на создание для институтов гражданского общества возможностей для установления социального партнерства как внутри страны, так и с международным сообществом с целью изучения положительного опыта и разработки стратегий, которые будут реализованы в будущем.
В ходе форума были организованы экспертные панельные дискуссии по вопросам достижения успеха, передового опыта, проблем и решений, связанных с женским предпринимательством, включая его финансирование и образовательные программы.
Участники мероприятия изучили положительные практики и разработали свои стратегии на будущее.
В рамках форума были организованы благотворительная выставка-ярмарка женщин-предпринимателей и ремесленников Узбекистана «Восточный базар» и творческая фотовыставка известного фотографа Мухитдина Али «Один день в жизни женщин Узбекистана», состоящая из портретов ученых, врачей, учителей, творческих людей, спортсменов, ремесленников и других женщин нашей страны.