АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида БМТ Аёллар ҳолати бўйича комиссиясининг 68-сессияси бўлиб ўтмоқда.
Унда Олий Мажлис Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Норбоева бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда.
Мазкур комиссия БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгашининг ишчи органи бўлиб, хотин-қизларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш бўйича халқаро стандартларни ҳамда уларнинг бажарилиши юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
Икки ҳафта давом этадиган тадбирда БМТ ва фуқаролик жамияти вакиллари Пекин декларациясининг амалга оширилишини муҳокама қилади.
Сессия қашшоқликни бартараф этиш, институтлар салоҳияти ва молиялаштиришни кучайтириш орқали гендер тенгликка эришиш ва барча хотин-қизлар имкониятларини кенгайтиришга бағишланади.
Ташриф доирасида, шунингдек, БМТ тузилмалари раҳбарлари, қатор давлатларнинг президентлари, ҳукумат раҳбарлари ва вазирлари билан икки томонлама учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.

Делегация Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса, председателем Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзилой Нарбаевой в Нью-Йорке принимает участие в 68-й сессии Комиссии ООН по положению женщин.
Следует отметить, что Комиссия является рабочим органом Экономического и Социального Совета ООН и занимается разработкой международных стандартов по защите и продвижению прав женщин, а также предложений по их соблюдению.
В ходе двухнедельного мероприятия представители ООН и гражданского общества обсудят ход реализации Пекинской декларации.
Сессия будет посвящена вопросам ускорения достижения гендерного равенства и расширению прав и возможностей женщин и девочек путем решения проблемы бедности, укрепления институтов и финансирования с учетом гендерной проблематики.
В рамках визита также запланировано проведение двусторонних встреч с руководителями структур ООН, президентами ряда государств, руководителями правительств и министрами.