Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги муносабатлар иттифоқчилик даражасига кўтарилди
Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси якунида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани имзоладилар ва Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси қарорини қабул қилдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
- Меҳнат фаолияти ва фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
- Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича амалий ҳаракатлар режаси;
- Мактабгача таълим, касб-ҳунар таълими, ўрта махсус, олий таълим ва илм-фан соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённомалар;
- 2024-2026 йилларга мўлжалланган маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича "йўл харитаси";
- 2024-2026 йилларга мўлжалланган туризм соҳасидаги ҳаракатлар режаси;
- Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Фуқароларга хизмат кўрсатиш ва ижтимоий инновациялар давлат агентлиги ўртасида 2024-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
- Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази ва Озарбайжон Республикаси Адлия вазирлиги Адлия академияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ва Озарбайжон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Суд экспертизаси марказлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида баённома.
Ташриф доирасида Тошкент ва Боку, Шаҳрисабз ва Байлаган, Жиззах ва Губа шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битимлар ва бошқа икки томонлама ҳужжатлар имзоланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписали Договор о союзнических отношениях и приняли Решение первого заседания Высшего межгосударственного совета.
В присутствии глав государств были подписаны следующие документы:
– Межправительственное соглашение о трудовой деятельности и защите прав граждан;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2025–2026 годы;
– План практических действий по дальнейшему расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества;
– Протоколы о сотрудничестве в области дошкольного, профессионального, среднего специального, высшего образования и науки;
– «Дорожная карта» культурно-гуманитарного сотрудничества на 2024–2026 годы;
– План действий в сфере туризма на 2024–2026 годы;
– Программа сотрудничества между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики на 2024–2026 годы;
– Протокол о сотрудничестве между Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Академией юстиции Министерства юстиции Азербайджанской Республики;
– Соглашение о сотрудничестве между Национальной гвардией Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Азербайджанской Республики;
– Протокол о сотрудничестве между центрами судебной экспертизы.
В рамках визита также заключены соглашения о сотрудничестве между городами Ташкентом и Баку, Шахрисабзом и Бейлаганом, Джизаком и Губой, другие двусторонние документы.