Президент Шавкат Мирзиёев 13 февраль куни жорий йилда амалга ошириш мўлжалланган асосий стратегик ислоҳотлар бўйича тақдимот билан танишди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида 2030 йилга бориб, мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти ҳажмини 160 миллиард долларга, аҳоли жон бошига даромадни 4 минг долларга етказиб, бу борада ўртачадан юқори давлатлар қаторига кириш мақсади белгиланган. Бунинг учун иқтисодиётда трансформация жараёнларини изчил давом эттириш, инвестиция ва бизнес муҳитини янада яхшилаш, қишлоқ хўжалигида юқори қўшилган қийматни таъминлаш зарур.
Тақдимотда шу борадаги 5 та муҳим соҳа – транспорт, урбанизация ва шаҳарсозлик, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги ва энергетикадаги ислоҳотлар кўриб чиқилди.
Иқтисодиёт ривожи учун бош омиллардан бири бу – транспорт имкониятлари. Мамлакатимиз денгиз йўлларидан узоқлиги сабабли авиа ва темир йўлларни диверсификация қилишга урғу берилмоқда. Ўтган йили 6 та авиакомпания ташкил қилинди, 28 та янги самолёт олиб келинди. Самарқанд халқаро аэропортига хусусий сектор жалб этилди.
Бу ишларни давом эттириб, “Uzbekistan Airports” ва “Uzbekistan airways” компаниялари трансформациясини жадаллаштириш, аэропортлар бошқарувини хусусий секторга беришни кенгайтириш зарур.
Ҳудудларда молиявий хизматлар, электрон тижорат, масофавий таълим ва тиббиёт хизматлари ривожланиши учун сифатли интернет ҳам муҳим.
Келгуси етти йилда юртимизда аҳолиси 300 мингдан кўп бўлган шаҳар ва туманлар сони ҳозирги 13 тадан 28 тага етади. Айрим шаҳар ва шаҳарчаларнинг бош режалари йўқлиги сабабли фақат энига кенгаймоқда. Бу инфратузилма харажатлари ошишига ва қишлоқ хўжалиги ерлари камайишига олиб келмоқда. Шу боис урбанизация жараёнларини тартибга солиш бўйича концепция ва қонун ишлаб чиқишга эҳтиёж бор.
Бизнесга янада қулай муҳит яратиш учун йўл, ичимлик суви, таълим, тиббиёт каби соҳаларда хусусий шериклик қоидаларини аниқ белгилаш зарур. Айни пайтда тармоқ ва ҳудуд раҳбарлари билан бирга бундай лойиҳалар дастурини ҳам шакллантириб бориш жоиз.
Давлатнинг айрим функцияларини, жумладан, ҳудудларни ободонлаштириш, эркин иқтисодий зоналарни бошқаришни хусусий секторга бериш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Қишлоқ хўжалиги аҳолини озиқ-овқат ва иш билан таъминлашда катта ўрин тутади. Лекин унинг айрим тармоқларида иш тартиби ҳалиям эскича. Шу боис ҳосилдорликни ошириш ва таннархни камайтириш, соҳага инновацияларни олиб кириш бўйича аниқ ечимлар керак.
Иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолиш учун, энг аввало, барқарор энергия таъминоти зарур. Бу йил жами 50 миллиард долларлик 122 та янги йирик инвестиция лойиҳалари бошланади. Шу билан бирга, аҳоли сони ва корхоналар ҳам кўпайиб бормоқда. Яқин йилларда энергияга эҳтиёж камида 1,5 баробар ошади. Бунинг устига, айрим тармоқларда энергия сарфи ҳамон юқори.
Давлатимиз раҳбари ушбу соҳаларга оид таклифлар билан танишиб, улар бўйича ҳуқуқий асос ва инвесторлар учун мустаҳкам кафолатлар яратиш зарурлигини таъкидлади.
– 2024 йилда бозор иқтисодиёти пойдеворини қуришнинг барча жараёнларини якунлаб, 2025 йилда миллий иқтисодиётимизни сифат жиҳатидан мутлақо янги даражага олиб чиқишимиз шарт, – деди Президент.
Ислоҳотлар жараёнига мамлакатимизнинг барча илмий-тадқиқот институтларини жалб қилиб, кенг қамровли “йўл харитаси” тайёрлаш вазифаси қўйилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 13 февраля ознакомился с презентацией о ключевых стратегических реформах, планируемых к реализации в текущем году.
В Стратегии "Узбекистан - 2030" поставлена цель к 2030 году довести объем валового внутреннего продукта страны до 160 миллиардов долларов, доход на душу населения до 4 тысяч долларов и тем самым войти в ряд стран с уровнем доходов выше среднего.
Для этого необходимо последовательно продолжать процессы трансформации в экономике, обеспечить благоприятную инвестиционную и бизнес-среду, высокую добавленную стоимость в сельском хозяйстве.
На презентации рассмотрены реформы в 5 ключевых сферах – транспорт, урбанизация и градостроительство, развитие предпринимательства, сельское хозяйство и энергетика.
Один из ключевых факторов развития экономики – задействование транспортных возможностей. Из-за удаленности нашей страны от морских путей уделяется внимание диверсификации авиа- и железнодорожных путей. В прошлом году было создано 6 авиакомпаний, приобретено 28 новых самолетов. В международный аэропорт Самарканда был привлечен частный сектор.
Продолжая эти работы, необходимо ускорить трансформацию компаний “Uzbekistan Airports” и “Uzbekistan Airways”, продолжить успешную практику по передаче аэропортов частному сектору для эффективного управления, отмечалось на совещании.
Для развития в регионах финансовых услуг, электронной коммерции, дистанционного обучения и медицинских услуг указано на важность обеспечения качественным интернетом.
В ближайшие семь лет количество городов и районов с населением более 300 тысяч человек в нашей стране увеличится с нынешних 13 до 28. Из-за отсутствия генеральных планов некоторые города и поселки расширяются только за счет увеличения площади. Это приводит к росту затрат на инфраструктуру и уменьшению сельскохозяйственных земель. Поэтому есть необходимость в разработке закона и концепции по урбанизации.
Для создания более благоприятной бизнес-среды необходимо четко определить правила государственно-частного партнерства в таких областях, как дороги, питьевое водоснабжение, образование, медицина. Вместе с тем целесообразно формировать программу таких проектов совместно с руководителями отраслей и регионов.
Особое внимание уделено вопросу передачи отдельных функций государства частному сектору, среди которых благоустройство территорий, управление свободными экономическими зонами.
Сельское хозяйство играет важную роль в обеспечении населения продовольствием и работой. Однако в некоторых его отраслях все еще действует устаревшие подходы. Поэтому необходимы конкретные решения для повышения урожайности и снижения себестоимости, внедрения инноваций в сферу.
Для поддержания темпов экономического роста, прежде всего, необходимо обеспечить стабильное энергоснабжение. В этом году начнутся 122 крупных инвестиционных проекта на общую сумму 50 миллиардов долларов. Вместе с тем, растет количество населения и предприятий. В ближайшие годы потребность в энергии увеличится как минимум в 1,5 раза. К тому же, в некоторых отраслях энергопотребление остается высоким.
Глава государства, ознакомившись с предложениями по этим направлениям, подчеркнул необходимость создания правовой базы и надежных гарантий для инвесторов.
- В 2024 году нам следует завершить все процессы построения фундамента рыночной экономики и в 2025 году вывести национальную экономику на совершенно новый уровень качества, – сказал Президент.
Также отмечена необходимость привлечения к процессу реформ всех научно-исследовательских институтов республики с подготовкой большой «дорожной карты».