Сўнгги йилларда мамлакатимизда ахборот технологиялари соҳаси жадал ривожланиб бормоқда. Етти йил олдин юртимизда IT компаниялари сони 147 та бўлган бўлса, бугунги кунда 2 мингтадан ошди. Уларда 30 минг нафар ходим юқори даромадли иш билан банд. 70 минг нафардан зиёд ёшлар IT билан мустақил шуғулланаяпти.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида шу соҳада экспорт ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш ва 300 минг нафар ёшни иш билан банд қилиш режалаштирилган. Чекка ҳудудларда ҳам IT-шаҳарчалар ташкил этишга киришилган.
Хусусан, Қорақалпоғистонда IT-парк резидентлари сони ўтган йил якунига нисбатан бугунги кунда уч баробарга ошиб, 108 тани ташкил этди. Улар томонидан 310 нафар мутахассис иш билан таъминланган. 2024 йилнинг биринчи ярмида хизматлар ҳажми 2,4 баробарга, экспорт ҳажми эса 1,7 баробарга кўпайди.
Таълим резидентлари томонидан 25 минг нафар ёш ва давлат хизматчилари ўқитилиб, малакаси оширилди. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида онлайн платформа орқали 2023 йилда 18 минг нафар ёш ўқитилган бўлса, 2024 йилнинг шу кунига қадар 29 минг нафар ёш ўқитилди. Жорий йил 33 мингдан зиёд ёшга таълим бериш режалаштирилган.
Бу натижалар яратилган шароит инъикоси. Давлатимиз раҳбари 2021 йил ҳудудга ташрифи чоғида IT-парк учун янги бино қуриш бўйича кўрсатма берган эди. Шунга мувофиқ, Нукус шаҳри марказида 17 қаватли замонавий бино бунёд этилди. Бу ерда IT-таълим ва коваркинг марказлари, офислар, конференция зали ва хизмат хоналари мавжуд. Шунингдек, бинога IT-парк резидентлари, соҳада фаолият олиб бораётган инвесторлар, чет эллик аутсорсинг корхоналар жойлаштирилади.
Илгари икки қаватли бинода очилган IT-парк бугун муҳташам мажмуага кўчгани режалар улканлигидан дарак беради.
Президентимизга бинода бажарилган ишлар, соҳадаги натижалар ва режалар ҳақида ахборот берилди.
Масалан, аввал АҚШнинг Амазон компаниясида ишлаган қорақалпоғистонлик Бекназар Абдикамалов юртига қайтиб, ўзининг HUPO стартапига 4 миллион доллар сармоя жалб қилган. Давлатимиз раҳбари у билан суҳбатлашиб, ташаббусларини қўллаб-қувватлади.
Давлатимиз раҳбари IT-парк резидентлари, ахборот технологиялари соҳасида фаолият олиб бораётган мутахассислар билан мулоқот қилди. Ёшларнинг фикрларини тинглаб, таклифларини қўллаб-қувватлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
– Бу соҳада стартапларни ҳаётга татбиқ этсак, ҳам тармоқларда натижадорлик ошади, ҳам давлат харажати камаяди, ҳам ёшлар учун иш ўринлари пайдо бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бинода UZINFOCOM марказининг филиали ҳам жойлашган. Марказ ҳудуд ёшларини uStudy дастури орқали замонавий касбларга ўқитади. Малакаси оширилган кадрлар ўз соҳаси бўйича замонавий компанияларга ишга жойлашади.
Президент барча ҳудудларда IT парклар учун давлат-хусусий шериклик асосида шундай кўп қаватли бинолар қуриш зарурлигини таъкидлади.
– Уларда муҳит шундай бўлиши керакки, ёшлар ўзини эркин ҳис қилсин. Овқатланиш, дам олиш, спорт ва бошқа хизматлар мужассам бўлсин. Бинолар шаҳарлар марказида, ёшларга қулай жойда бўлгани маъқул, – деди давлатимиз раҳбари.
Мазкур IT-паркни Қорақалпоғистон туманларидаги мактаблар билан боғлаб, соҳага қизиққан ёшларни ўқитиш, келгусида юқори даромадли ишларга жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

В стратегии "Узбекистан - 2030" планируется довести объем экспорта в этой сфере до 5 миллиардов долларов и обеспечить занятость 300 тысяч молодых людей. Начата организация IT-городков и в отдаленных районах.
В частности, количество резидентов IT-парка в Каракалпакстане увеличилось в три раза по сравнению с концом прошлого года и составило 108 человек. Они обеспечили работой 310 специалистов. В первом полугодии 2024 года объем услуг увеличился в 2,4 раза, а объем экспорта - в 1,7 раза.
Резидентами обучены и повышена квалификация 25 тысяч молодых людей и государственных служащих. В рамках проекта "Один миллион программистов" через онлайн-платформу в 2023 году обучено 18 тысяч, а за прошедший период 2024 года – 29 тысяч молодых людей. В этом году планируется обучить более 33 тысяч.
Эти результаты являются отражением созданных условий. В ходе поездки в регион в 2021 году глава государства дал указание построить новое здание для IT-парка. В соответствии с этим в центре города Нукуса возведено современное 17-этажное здание. Здесь есть центры IT-образования и коворкинга, офисы, конференц-зал и служебные кабинеты. Также в здании разместятся резиденты IT-парка, инвесторы, работающие в отрасли, иностранные аутсорсинговые предприятия.
Тот факт, что ранее открытый в двухэтажном здании IT-парк сегодня переехал в величественный комплекс, свидетельствует о масштабах планов.
Президенту представлена информация о проделанной работе, результатах и планах в сфере.
Например, Бекназар Абдикамалов из Каракалпакстана, ранее работавший в американской компании Amazon, вернулся на родину и привлек 4 миллиона долларов инвестиций в свой стартап HUPO. Глава нашего государства побеседовал с ним и поддержал его инициативы.
Глава государства побеседовал с резидентами IT-парка, специалистами, работающими в сфере информационных технологий. Выслушав мнения молодежи, дал ответственным лицам указания по поддержке их предложений.
- Если мы реализуем стартапы в этой сфере, то и результативность в отраслях повысится, и государственные расходы сократятся, будут созданы рабочие места для молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В здании также расположен филиал центра UZINFOCOM. Центр будет обучать молодежь региона современным профессиям через программу uStudy. Кадры, повысившие квалификацию, будут трудоустроены в современные компании в своей сфере.
Президент подчеркнул необходимость строительства во всех регионах таких многоэтажных зданий для IT-парков на основе государственно-частного партнерства.
- У них должна быть такая атмосфера, чтобы молодые люди чувствовали себя свободно. Пусть здесь будет все для питания, отдыха, спорта и других. Здания лучше всего располагать в центре городов, в удобном для молодежи месте, - сказал глава государства.
Даны указания по увязке данного IT-парка со школами в районах Каракалпакстана, обучению интересующейся сферой молодежи, привлечению ее к высокодоходной работе в будущем.