Вилоят иқтисодиётини ривожлантириб, аҳоли даромадларини кўпайтириш чоралари муҳокама қилинди
1 ноябрь куни Навбаҳор туманида Навоий вилояти иқтисодиётини ривожлантириш, аҳоли даромадларини кўпайтириш, ижтимоий инфратузилмани яхшилаш масалалари муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг бошида яқинда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари кенгашларига сайловлар демократик тамойиллар асосида қизғин ўтганини таъкидлаб, унда масъулият билан қатнашган фуқароларга миннатдорлик билдирди.
Буюк бобомиз номи билан аталадиган Навоий вилояти маънавий тарбия, маърифий юксалиш йўлида барчага ўрнак бўлиши керак. Шу маънода, давлатимиз раҳбари янги – 2025 йилни вилоятда “Алишер Навоий йили” деб эълон қилишни таклиф этди. Бу ташаббус доирасида республика танлови ва навоийхонлик кечалари ўтказилади, ёшларбоп китоблар чоп этилади, шоир асарлари бўйича фильмлар тайёрланади. “Янги Навоий” шаҳарчасида муҳташам ҳайкал ва музей барпо этилади.
Иқтисодиёт ҳақида гап кетар экан, кўрсаткичлар ва режалар атрофлича таҳлил қилинди.
Сўнгги етти йилда Навоийда 8 миллиард долларлик 6,5 мингта лойиҳа ишга тушиб, 27 триллион сўмлик қўшилган қиймат яратилган. Тадбиркорлар сони 3 карра кўпайган. Шу вақт ичида вилоят иқтисодиёти тўққизинчи ўриндан учинчи ўринга чиқиб, 82 триллион сўмга етган. Бу йил 2,2 миллиард долларлик 577 та лойиҳа бажарилиб, 10 мингта юқори даромадли иш ўрни пайдо бўлади.
Шу билан бирга, имкониятлар ҳали кўп. Навоий вилояти мамлакатимиз марказида жойлашган, бой табиий ресурслар, етарли инфратузилма ва инсон салоҳиятига эга ҳудуд. Юртимиздаги 5 триллион долларликдан ортиқ қазилма бойликларининг 20 фоизи Навоий заминида. Бу исталганча инвестор талабини қондира олади.
Вилоятда ҳар йили 100 триллион сўмликдан ортиқ саноат маҳсулоти ишлаб чиқарилмоқда. Жон бошига даромад республикада иккинчи ўринда. Булар маҳаллий тадбиркорликни ривожлантириш, савдо, хизматлар, умумий овқатланиш ва туризмни кенгайтириш учун катта имконият.
Ҳозирда вилоятда 11 миллиард киловатт соат электр энергияси чиқарилаяпти, яна 5,2 гигаваттли шамол ва қуёш станциялари ишга тушиш арафасида. Булар – янги саноат ва сервис корхоналарининг узлуксиз ишлаши кафолати.
Шу нуқтаи назардан, вилоят ҳокими, 11 та шаҳар ва туман ҳокимлари, давлат ташкилотлари ва банклар, 330 та маҳалладаги “еттилик” бу имкониятлардан қай даражада фойдалана олаяпти, дея савол қўйилди.
2025 йилда вилоятга 3,7 миллиард доллар хорижий инвестиция киритилиши, натижада 600 та янги корхона очилиб, 15 мингта юқори даромадли иш ўрни яратилиши режалаштирилган. Энг муҳими, бу лойиҳалар нафақат Навоий, балки атрофидаги вилоятлар саноатини ҳам эргаштиради.
“Ер қаъри тўғрисида”ги янги қонунга мувофиқ, энди янги тизим бўлади. Барча стратегик ресурсли конлар ҳалқаро баҳолашдан ўтади.
Навоий вилоятида Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигининг ҳудудий бошқармаси очилади. Энди лицензия ва рухсатнома бериш, конларни аукционга чиқаришни бошқарманинг ўзи ҳал қилади.
Вилоят ҳудудидан Зарафшон дарёси ва Оқдарё ўтган. Яна 256 километр сой, 2 минг километрдан зиёд каналлар бор. Уларда кичик гидро электр станциялар қуриш бўйича кўрсатма берилди. Бунинг учун 10 миллион доллар ажратилади, ГЭСлар “саноат ипотекаси” асосида тадбиркорларга берилади.
Келгуси йилда Навоийга 500 минг хорижий туристни жалб қилиб, бу хизмат экспортини 150 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди. Йўл бўйларида енгил конструкциялари шохобчалар ташкил этиб, савдо ва сервисларни кўпайтириш имконияти кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда бандлик масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Вилоятда 16 минг камбағал оила, 8 мингдан зиёд ишсиз фуқаро бор. Иқтисодиёт тармоқларидаги қўшимча салоҳиятдан фойдаланиб, уларни иш билан таъминлаш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Бандлик ва ижтимоий ҳимоя тизимлари биргаликда бир йилда 16 минг оилани камбағалликдан чиқариш мақсади белгиланди.
Озиқ-овқат маҳсулотларини захира қилиб, бозорларга кунлик етказиб бериш, уларнинг нархини барқарорлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Бунда қишлоқ хўжалиги муҳим. Лекин Навоийда бор-йўғи 100 минг гектарда экин экилаяпти. Унинг 72 фоизи насосда суғорилади.  9 миллион гектар яйлов бўлса-да, чорва кам.
Шу боис келгуси йилда пахтачиликда Туркия, Хитой уруғи ва технологиясини олиб келиб, ҳосилдорликни 70 центнерга чиқариш, 7 минг гектар боғ ва токзорларни янгилаш, ҳамма сувли ерларни лазерли текислаб, такрорий экин сифатида 10 минг гектарда кунгабоқар етиштириш чоралари белгиланди. Яйловларга дрон билан озуқа экинлари, доривор ва зираворлар уруғлар сепилиб, 50 минг аҳолига бўлиб берилади. Умуман, уч йилда 3 миллион гектар яйлов яхшиланиб, чорва 10 карра кўпайтирилади.
Инфратузилма билан боғлиқ масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Зарафшон шаҳрида аҳоли тез ўсаётганини инобатга олиб, унинг ҳудудини Томди тумани ҳисобидан 2 минг гектарга кенгайтириш ва 150 минг аҳоли учун шароит яратиш зарурлиги айтилди.
Зарафшон шаҳри, Учқудуқ ва Томди туманларида жами 200 минг аҳоли яшайди. Хорижий инвесторлар ҳам кўп келаяпти. Уларга қулайлик яратиш учун Зарафшон шаҳридаги аэропортдан фойдаланиш, “Янги Томди” қўрғонига қўшимча электр тармоғи тортиб, тадбиркорллик лойиҳаларини кўпайтириш мумкин.
Чекка ҳудудлардаги 18 та эски мактабни ва ичимлик суви тармоқларини янгилаш, боғча ва мактаблар қуриш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш вазифалари белгиланди. Тадбиркорлик қилишга қизиқиши бор 9 минг хотин-қизни касбга ўқитиб, бандлигини таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик ва “Яшил макон” дастурининг бажарилиш ҳолати ҳам кўриб чиқилди.
Мутасаддилар, туманлар ва тармоқлар раҳбарлари жорий йил якунида кутилаётган натижалар, келгуси йилга мўлжалланган режалар бўйича вилоят фаоллари ва халқ олдида ахборот берди.
Йиғилишга видеоселектор орқали Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар ҳам уланди. Уларнинг раҳбарлари Навоий вилоятида кўрсатиб ўтилган йўналишларда ўз ҳудудида ҳам имкониятлар борлигини тасдиқлаб, бундан хулоса қилиши ва натижадорликни оширишини айтди. Хусусан, саноат, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат лойиҳаларини жадаллаштириб, ҳудудий иқтисодиётни ривожлантириш, тадбиркорлик ва касбга йўналтириш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш чораларини баён қилди. Йил якунигача ва келгуси йилга мўлжалланган режалар белгиланди.

1 ноября в Навбахорском районе прошло совещание по вопросам развития экономики Навоийской области, увеличения доходов населения и улучшения социальной инфраструктуры.
В начале выступления Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что прошедшие недавно выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса, Жокаргы Кенес Каракалпакстана и местные кенгаши народных депутатов прошли в духе демократических принципов, и выразил благодарность гражданам за активное участие в них.
Область, названная в честь великого предка — Алишера Навои, должна стать примером духовного воспитания и просвещения. В этом контексте глава государства предложил объявить 2025 год в области Годом Алишера Навои. В рамках этой инициативы будут проведены республиканский конкурс и Навоийские чтения, выпущены книги для молодежи и сняты фильмы по произведениям поэта. В городке Новый Навои будет построен величественный памятник и музей.
В части экономики были детально проанализированы показатели и планы. За последние семь лет в Навои реализовано 6,5 тысячи проектов на сумму 8 миллиардов долларов, что позволило создать добавленную стоимость в размере 27 триллионов сумов. Количество предпринимателей увеличилось втрое. Экономика области за это время переместилась с девятого на третье место и достигла 82 триллионов сумов. В этом году будет реализовано 577 проектов на сумму 2,2 миллиарда долларов, что создаст 10 тысяч высокодоходных рабочих мест.
Тем не менее, остаются значительные возможности для развития. Навоийская область расположена в центре страны и обладает богатыми природными ресурсами, развитой инфраструктурой и высоким человеческим потенциалом. На территории области сосредоточено 20 процентов минеральных ресурсов Узбекистана, оцениваемых более чем в 5 триллионов долларов. Это позволяет удовлетворить требования любого инвестора.
Ежегодно в области производится промышленной продукции на сумму более 100 триллионов сумов. Доход на душу населения занимает второе место в республике, что создает большие возможности для развития местного предпринимательства, торговли, сферы услуг, общественного питания и туризма.
В области производится 11 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год, и скоро будут введены в эксплуатацию ветровые и солнечные электростанции общей мощностью 5,2 гигаватта. Это обеспечит бесперебойную работу новых промышленных и сервисных предприятий.
В этом контексте был поставлен вопрос о том, насколько эффективно областной хоким, хокимы 11 городов и районов, государственные организации и банки, а также "семёрки" в 330 махаллях используют эти возможности.
В 2025 году планируется привлечение в область 3,7 миллиарда долларов иностранных инвестиций, что позволит открыть 600 новых предприятий и создать 15 тысяч высокодоходных рабочих мест. Эти проекты будут способствовать развитию не только Навои, но и прилегающих областей.
В соответствии с новым законом "О недрах" будет внедрена новая система, согласно которой все месторождения стратегических ресурсов пройдут международную оценку. В Навоийской области будет создано региональное управление Министерства горнодобывающей промышленности и геологии. Теперь управление будет самостоятельно решать вопросы лицензирования, выдачи разрешений и выставления месторождений на аукцион.
Через территорию области проходят реки Зарафшан и Акдарья, а также 256 километров ручьев и более 2 тысяч километров каналов. Было поручено построить на них малые гидроэлектростанции. На это будет выделено 10 миллионов долларов, а ГЭС будут переданы предпринимателям на основе промышленной ипотеки.
В следующем году поставлена задача привлечь в Навои 500 тысяч иностранных туристов и увеличить объем экспорта услуг до 150 миллионов долларов. Также были отмечены возможности создания торговых и сервисных точек из легких конструкций вдоль дорог.
Особое внимание на совещании было уделено вопросам занятости. В области насчитывается 16 тысяч малообеспеченных семей и более 8 тысяч безработных граждан. Было отмечено, что с использованием дополнительного потенциала в секторах экономики можно обеспечить их занятость. Перед системами занятости и социальной защиты поставлена цель вывести 16 тысяч семей из состояния бедности в течение года.
Было подчеркнуто, что необходимо создавать запасы продовольствия и ежедневно обеспечивать рынки, чтобы стабилизировать цены. В этом контексте сельское хозяйство играет важную роль, но в Навои возделывается всего 100 тысяч гектаров орошаемых земель, 72 процента которых орошаются с использованием насосов. Несмотря на наличие 9 миллионов гектаров пастбищ, численность скота невелика.
В следующем году планируется привезти семена и технологии из Турции и Китая для повышения урожайности хлопка до 70 центнеров, обновить 7 тысяч гектаров садов и виноградников, а также подготовить все орошаемые земли для посева 10 тысяч гектаров подсолнечника как повторную культуру. Семена кормовых, лекарственных растений и приправ будут разбрасываться дронами по пастбищам и распределяться среди 50 тысяч жителей. В целом, за три года улучшатся 3 миллиона гектаров пастбищ, а численность скота увеличится в 10 раз.
Также были затронуты вопросы, связанные с инфраструктурой. В связи с быстрым ростом населения города Зарафшана, его территория будет расширена за счет Тамдынского района на 2 тысячи гектаров, чтобы создать условия для 150 тысяч жителей.
В городе Зарафшане, Учкудукском и Тамдынском районах проживает в общей сложности 200 тысяч человек. Сюда также приезжает много иностранных инвесторов. Для их удобства было предложено использовать аэропорт в Зарафшане и проложить дополнительные электросети к поселку "Янги Томди" для увеличения количества предпринимательских проектов.
Поставлены задачи по обновлению 18 старых школ и систем питьевого водоснабжения в отдаленных районах, строительству детских садов и школ, а также укреплению здоровья населения. Необходимо обучить профессиям и обеспечить занятость 9 тысяч женщин, заинтересованных в предпринимательской деятельности.
Рассматрены также подготовка к осенне-зимнему сезону и выполнение программы "Яшил макон".
Ответственные лица, руководители районов и отраслей представили информацию перед областным активом и населением о результатах, ожидаемых в этом году, и планах на следующий год.
По видеосвязи к совещанию подключилось руководство Каракалпакстана и всех областей. Ответственные лица подтвердили, что в их регионах также существуют возможности для реализации направлений, указанных в Навоийской области, заявили, что сделают соответствующие выводы и направят все усилия для повышения эффективности. В частности, озвучены меры по ускорению проектов в сферах промышленности, строительства, сельского хозяйства, туризма и услуг для развития региональной экономики и обеспечения занятости населения путем содействия предпринимательству и профориентации. Были определены планы до конца года и на следующий год.