Сўнгги йилларда Ўзбекистон экологик хавфсизликни таъминлаш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва аҳоли саломатлигини муҳофаза қилишга қаратилган жадал ислоҳотлар йўлига тушиб олди. Бунинг самараси ўлароқ, мамлакатимизда экологик муаммоларни юмшатиш, атроф-муҳитни асраш борасида изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Айни жараёнда 2030 йилгача мўлжалланган Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш концепцияси тасдиқланганини алоҳида эътироф этиш зарур.
Ўтган йил 19 декабрда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Aссамблеяси Марказий Осиёни қийнаётган долзарб экологик муаммоларни ҳал қилишга қаратилган резолюцияни бир овоздан маъқуллади. Ўзбекистон бошчилигида қатор давлатлар коалицияси ҳаммуаллиф бўлган ушбу таклиф минтақамизнинг иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва барқарор ривожланишни қўллаб-қувватлашда жамоавий ҳаракатларга содиқлигини тасдиқлайди.
“Марказий Осиё экологик муаммолар қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш” номли резолюцияда иқлим ўзгариши давримизнинг барқарор ривожланишига жиддий тўсиқ бўлаётган энг мураккаб муаммоларидан бири сифатида ифодаланган. Ўзбекистон ва бошқа Марказий Осиё давлатлари ушбу муаммони ҳал қилишга бевосита салмоқли ҳисса қўшиш баробарида минтақадаги экологик муаммоларга халқаро ҳамжамият эътиборини жалб қилишга қаратилган қатор ташаббусларни илгари суряпти.
Масалан, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган БМТнинг Оролбўйи минтақасида инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик Траст фонди фаолиятига алоҳида эътибор берилиб, денгиз қуриши оқибатини юмшатиш борасидаги саъй-ҳаракатларга бутун дунё аҳамият қаратяпти.
Резолюция Марказий Осиёда иқлим ва экологик таҳдидларга самарали қарши туриш, жумладан барқарор қишлоқ хўжалиги, ободонлаштириш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия самарадорлиги, чиқиндини қайта ишлаш, барқарор туризмни ривожлантириш, “ақлли шаҳарлар”ни яратишга доир тавсияларни қамраб олган. Бош Aссамблея БМТ тизими, халқаро ва молия институтлари, хусусий сектор, инвестор ва донорларга Марказий Осиёдаги экологик муаммоларни ҳал қилиш учун етарли ресурс сафарбар этиш, мавжуд салоҳиятни ошириш ва ёрдам кўрсатишда давом этишни тавсия қилди.
Марказий Осиё, жумладан Оролбўйи минтақасидаги экологик муаммоларни ҳал этишда минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, иқлим ўзгаришига мослашиш чораларини кўриш билан бирга ижтимоий-иқтисодий ривожланишга кўмаклашиш муҳимлиги таъкидланган ҳужжатда минтақадаги чўлланиш, қурғоқчилик, қум-чанг бўронига қарши курашишга чақирувда янги технология ва илғор тажриба марказий ўрин тутади. Инновацион ёндашувнинг экологик таҳдидни юмшатишдаги ҳал қилувчи ролини белгилайди.
Шунингдек, Марказий Осиё ва бошқа давлатлар тоғ экотизимини ҳимоя қилиш, музликни сақлаш бўйича саъй-ҳаракатни кучайтиради.
Тоғ экотизимини муҳофаза қилиш ва музликни асраб-авайлаш зарурлиги таъкидланган резолюция бутун дунё мамлакатларини бу борадаги ишларни фаоллаштиришга чақиради.
Қайд этиш керак, Марказий Осиё минтақасида тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашда муҳим ўрин эгаллаган Ўзбекистон инсон ресурслари бўйича минтақанинг энг йирик ва қудратли давлатларидан бири сифатида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида бутун дунёда барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича БМТ доирасидаги чора-тадбирларни амалга оширишга содиқлик билан ёндашмоқда.
Ўзбекистон трансчегаравий дарёларда сув ва энергия ресурсларидан оқилона ва комплекс фойдаланиш тарафдори. Марказий Осиё ва минтақанинг экологик барқарорлигига аҳамият беради. Ўзбекистоннинг Марказий Осиёга ҳар томонлама ёндашуви минтақада тинчлик, иқтисодий тараққиёт ва ўзаро манфаатли ҳамкорликка кўмаклашишга қаратилган.
Аҳамиятли жиҳати, Шавкат Мирзиёев мамлакатни янада тоза ва барқарор муқобил энергия манбалари сари етакловчи кенг кўламли, улкан ислоҳотни бошлаб берди. Ушбу босқичнинг муҳим жиҳати 2030 йилгача мамлакат электр энергиясининг 30 фоизини қайта тикланадиган манбалардан олиш ғоясидир. Бу ҳаёт даражасини оширишга қаратилган глобал иқлим ташаббуслари билан уйғунлашган интилишдир.
Давлат раҳбарининг яшил ислоҳот ва қайта тикланадиган энергияни рағбатлантиришга эътибори барқарор келажакни шакллантиришга замин яратади. Бундан ташқари Президент томонидан 2017-2021 йилларда Оролбўйи минтақасини ривожлантириш бўйича Давлат дастури қабул қилиниб, аҳоли турмуш шароити ва сифатини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилди. Қорақалпоғистонни 2020-2023 йилларда комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури тасдиқланиши ҳам айни жараённинг мантиқий давоми, дейиш мумкин.
2018 йил Оролбўйи халқаро инновацион маркази ташкил этилди. Бу Ўзбекистоннинг инновация ва ривожланишга интилишининг амалдаги исботидир. Давлат раҳбарининг энергетика эволюциясига оид қараши нафақат иқтисодиётни жонлантирувчи, балки мамлакатни яшил эртанги кун сари йўналтирувчи стратегия билан ҳамоҳанг.
Президент Мирзиёев БМТда сўнгги ўттиз йил минтақада ҳаво ҳарорати бир ярим даража кўтарилгани ўртача глобал исишдан икки баробар кўплигини алоҳида таъкидлади. Натижада музлик умумий майдонининг учдан бир қисми йўқ бўлиб кетди. Бу тенденция давом этса, минтақадаги икки йирик дарё – Aмударё ва Сирдарё оқими 15 фоиз камайиши мумкинлигидан огоҳлантирди. Aҳоли жон бошига сув таъминоти 25 фоиз, экинлар ҳосилдорлиги 40 фоиз камайиши кутилмоқда. Ўзбекистон етакчиси халқаро ҳамжамиятни ушбу масалага эътибор қаратиб, тегишли чоралар кўришга чақирди.
Хулоса қилиб айтганда, глобал ҳамда минтақавий экологик хавф-хатарга қарши курашда ҳамкорликни янада кенгайтириш жуда долзарб. Зеро, манфаатдор томонлар минтақада иқлим ўзгариши таъсирига чидамни ошириш бўйича ҳамкорлик қилиш ва жараённи қўллаб-қувватлаш орқали Марказий Осиёдаги долзарб экологик муаммоларни ҳал қилиши, минтақанинг барқарор ва фаровон келажагини таъминлаши мумкин.

В последние годы Узбекистан встал на путь стремительных реформ, направленных на обеспечение экологической безопасности, рациональное использование природных ресурсов и охрану здоровья населения. В результате этого в нашей стране реализуются последовательные меры по смягчению экологических проблем, сохранению окружающей среды. При этом нужно особо отметить утверждение Концепции охраны окружающей среды до 2030 года.
Генеральная Ассамблея ООН 19 декабря прошлого года единогласно одобрила резолюцию, направленную на решение острых экологических проблем Центральноазиатского региона. Это предложение, выдвинутое несколькими странами во главе с Узбекистаном, подтверждает приверженность нашего региона коллективным действиям в борьбе с изменением климата и поддержке устойчивого развития.
В резолюции «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания» изменение климата характеризуется как одна из сложнейших проблем, являющихся серьезным препятствием на пути устойчивого развития. Узбекистан и другие государства Центральной Азии наряду с непосредственным внесением весомого вклада в решение этой проблемы выдвигает ряд инициатив, направленных на привлечение внимания международного сообщества.
К примеру, важное значение имеет деятельность созданного по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, а также меры по смягчению последствий высыхания Аральского моря.
В резолюции содержатся рекомендации по эффективному противодействию климатическим и экологическим угрозам в Центральной Азии, развитию устойчивого сельского хозяйства, озеленению, рациональному использованию водных ресурсов, обеспечению энергоэффективности, переработке отходов, развитию устойчивого туризма, созданию «умных городов». Генеральная Ассамблея рекомендовала системе ООН, международным и финансовым учреждениям, частному сектору, инвесторам и донорам продолжать мобилизацию ресурсов, наращивать потенциал и оказать помощь для решения экологических проблем в Центральной Азии.
В документе, подчеркивающем важное значение усиления регионального сотрудничества в решении экологических проблем в Центральной Азии, включая регион Приаралья, и принятии мер по адаптации к изменению климата, центральное место занимают новые технологии и передовой опыт в борьбе с опустыниванием, засухой и пыльными бурями. Определяется решающая роль инновационного подхода в снижении экологической угрозы.
Вместе с тем государства Центральной Азии и другие страны усилят свои действия по защите экосистемы, сохранению ледников.
В резолюции отмечается необходимость охраны горной экосистемы и бережного сохранения ледников, содержится призыв ко всем странам мира с целью активизации работы в этом направлении.
Нужно отметить, что Узбекистан, занимающий важное место в укреплении мира и безопасности в Центральноазиатском регионе, как одна из крупнейших стран региона по человеческим ресурсам, под руководством Шавката Мирзиёева остается приверженным реализации мер ООН по обеспечению стабильности и безопасности во всем мире.
Узбекистан является сторонником рационального и комплексного использования водных и энергетических ресурсов трансграничных рек. Уделяется большое внимание экологической устойчивости Центральной Азии и всего региона.
Главное, Президент Шавкат Мирзиёев дал старт широкомасштабным реформам, ведущим страну к еще более чистым и устойчивым источникам энергии. При этом основной является идея о том, что к 2030 году 30 процентов электроэнергии будут обеспечивать возобновляемые источники. Принимаемые меры направлены на повышение уровня жизни населения.
Внимание главы государства к стимулированию «зеленых» реформ и возобновляемых источников энергии формирует основу для устойчивого будущего. Кроме того, принятие Государственной программы по развитию Приаралья на 2017-2021 годы, в которой особое внимание уделено улучшению условий и качества жизни населения, а также утверждение комплексной программы социально-экономического развития Каракалпакстана на 2020-2023 годы является логическим продолжением этого процесса.
В 2018 году создан Международный инновационный центр Приаралья. Это практическое подтверждение стремления Узбекистана к инновациям и развитию.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении в ООН особо отметил, что за последние тридцать лет температура воздуха в регионе повысилась на полтора градуса. Это вдвое превышает среднемировые показатели потепления. В результате исчезло около трети общей площади ледников. Если такая тенденция сохранится, то в ближайшие двадцать лет сток двух крупных рек региона – Амударьи и Сырдарьи – может уменьшиться на 15 процентов. Ожидается, что обеспеченность водой на душу населения снизится на 25 процентов, а урожайность сельскохозяйственных культур – на 40 процентов. Лидер Узбекистана призвал международное сообщество принять необходимые меры по данному вопросу.
Подводя итог, можно сказать, что дальнейшее расширение сотрудничества в борьбе с региональными экологическими вызовами имеет важное значение в деле повышения устойчивости к климатическим изменениям, способствует решению актуальных экологических проблем в Центральной Азии, обеспечению процветающего будущего региона.