Олий Мажлис Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Нарбаева Нью-Йорк шаҳрида “БМТ-Аёллар” тузилмаси директори Сима Сами Бахус билан учрашди.
Ўзбекистон ва “БМТ-Аёллар” тузилмаси ўртасида ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, хусусан, ушбу ташкилотнинг мамлакатимиздаги фаолиятини янада фаоллаштириш, гендер тенгликни таъминлаш соҳасидаги истиқболли лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш каби масалалар муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда гендер тенгликка эришиш, хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларга тенг имкониятлар яратиш борасида Ўзбекистонда тизимли ишлар амалга оширилаётгани, бунда БМТнинг тавсиялари муҳим ўрин тутаётгани алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Ўзбекистон Республикасида гендер тенгликка эришиш стратегияси “БМТ-Аёллар” тузилмасининг бутун дунёда гендер тенгликка эришиш ва аёлларнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича 2022–2025 йилларга мўлжалланган стратегик режасига ҳамоҳанглигига алоҳида эътибор қаратилди.
Сима Сами Бахус БМТ-Аёллар ташкилоти Ўзбекистонни минтақадаги асосий ҳамкор деб билиши, мамлакатдаги кенг кўламли ўзгаришлар ҳамда БРМни амалга оширишда фаол ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини қайд этди. Тинчлик ва хавфсизликни таъминлашда хотин-қизларнинг иштироки масалаларида Тошкентнинг муҳим роли эътиборга олиниб, Марказий Осиё мамлакатлари етакчи аёллари мулоқоти доирасида Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдорлик билдирилди.
– Ўзбекистон гендер тенгликни таъминлашда эришган сезиларли ютуқларни ҳисобга олиб, мамлакатингизни минтақа давлатлари орасида гендер масалаларини ишлаб чиқишда боғловчи роль ўйнаши мумкин бўлган кўприк сифатида кўрамиз – дея таъкидлади Сима Сами Бахус.
Суҳбат якунида Ўзбекистон ва «БМТ-аёллар» тузилмаси билан амалий лойиҳаларни татбиқ этган ҳолда ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олинди.

Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева встретилась с директором структуры «ООН-женщины» Сима Сами Бахус.
Обсуждались такие вопросы, как укрепление сотрудничества между Узбекистаном и «ООН-Женщины», в частности, дальнейшая активизация деятельности этой организации в нашей стране, совместная реализация перспективных проектов в сфере обеспечения гендерного равенства.
Отмечалось, что в последние годы в Узбекистане проводится системная работа по достижению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин, созданию для них равных возможностей, и в этом рекомендации ООН играют важную роль.
Подчеркивалось, что Стратегия достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан созвучна со стратегическим планом Структуры «ООН-женщины» на 2022–2025 гг. по достижению гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин во всем мире.
Сима Сами Бахус отметила, что «ООН-женщины» рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнера в регионе и готова активно сотрудничать в широкомасштабных преобразованиях и реализации ЦУР в стране. Учитывая значимую роль Ташкента в вопросах участия женщин обеспечении мира и безопасности выражена заинтересованность в расширении сотрудничества с Узбекистаном в рамках Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии.
– С учетом значительного прогресса, которого достиг Узбекистан в обеспечении гендерного равенства, мы рассматриваем вашу страну в качестве моста, который мог бы сыграть связующую роль в разработке гендерных вопросов среди стран региона, – отметила Сима Сами Бахус.
По завершении беседы достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества Узбекистана с организацией «ООН-женщины» путем реализации практических проектов.