Паррандачилик ва чорвачилик бўйича режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 21 январь куни паррандачиликни ривожлантириш ва яйловлардан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу тармоқлар аҳолини озиқ-овқат хавфсизлиги ва арзонлигини таъминлашда муҳим ўрин тутади. Сўнгги йиллардаги шароитлар ва лойиҳалар натижасида маҳсулдорлик изчил ошиб бормоқда. Бу суръатни давом эттириб, жорий йилда 1 миллион тонна парранда гўшти, 10 миллиард 500 миллион дона тухум етиштириш мўлжалланган. Экспортни 2 карра ошириб, 180 миллион долларга олиб чиқиш кўзда тутилган.
Чорвачиликда 1 минг 350 та лойиҳани ишга тушириб, 3 миллион 200 минг тонна гўшт етиштириш, 13 миллион тоннадан зиёд сут олиб, унинг 30 фоизини саноат усулида қайта ишлаш ҳисоб-китоб қилинган.
Тақдимотда ушбу кўрсаткичларга эришиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Масалан, юртимизда гўшт йўналишидаги парранданинг 1-тартибли генетикасини ташкил қилиш бошланган. Хорижий компаниялар билан ҳамкорликда энди буни тухумчилик бўйича ҳам йўлга қўйиш мўлжалланмоқда.
Паррандачилик кооперацияси бўйича Андижон, Наманган, Самарқанд ва Хоразмда яхши тажрибалар бор. Бунда ҳам одамлар даромад топаяпти, ҳам паррандачилик корхоналарининг иши юришаяпти.
Масалан, Қўшработ туманидаги “Етти хазина” корхонаси хонадонларга эмланган товуқ, қафас ва ем тарқатиб, тухумини ўзи сотиб олаяпти.
Бундай лойиҳаларни барча вилоятларда қилиб, маҳсулот ва иш ўринларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди. Бунга 50 миллион доллар йўналтирилиши белгиланди.
Вақтинча тўхтаб қолган ёки кам қувватда ишлаётган паррандачилик корхоналарини молиявий соғломлаштириб, фаолиятини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Халқ ризқ-рўзининг яна бир катта манбаи – яйловлар. Лекин уларнинг деярли ярмидан фойдаланилмаяпти. Негаки яйлов ўсимликлари уруғчилиги ривожланмаган, сув иншоотлари ва қудуқлар етишмайди. Бундай майдонларнинг харитаси ва ижараси рақамлаштирилмаган.
Шу боис яйловларни Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси тизимига ўтказиш таклиф этилмоқда. “E-yaylov” электрон харитаси ишлаб чиқилиб, ҳар бир майдон ушбу тизимга киритилади. Унда чорва, экин ёки геологияга  мўлжалланган жойлар аниқ намоён бўлади.
Бундай майдонлар энг кўп бўлган 7 та вилоятда яйлов хўжаликлари ташкил қилинади. Улар ўрмон хўжаликлари каби яйловларни асраш ва самарали фойдаланишга масъул бўлади. Яйлов хўжаликларидаги ерлар аукцион орқали чорва боқиш, писта, бодом каби кўчатларни экиш учун аҳолига 30 йилга ижарага берилади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, яйловларни деградациядан чиқариш, қўшимча қудуқлар қазиш ва яйлов уруғчилигини ташкил қилиш бўйича топшириқлар берди.
Бу йил 500 минг гектар яйловда 1 миллион бош қўйни тартибли боқиш бўйича намунавий лойиҳа амалга оширилиши айтилди.
Чорвачилик ва паррандачилик корхоналарини молиявий қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди. Янги лойиҳалар ва кооперация ҳисобига аҳоли бандлигини ошириб, камбағалликни қисқартириш муҳимлиги таъкидланди.

Представлены планы по развитию птицеводства и животноводства
Президент Шавкат Мирзиёев 21 января ознакомился с презентацией мер по развитию птицеводства и эффективному использованию пастбищ.
Эти отрасли играют важную роль в обеспечении продовольственной безопасности и доступности продуктов питания. Благодаря созданным в последние годы условиям и реализованным проектам показатели производительности стабильно растут. Чтобы сохранить и приумножить эти темпы, в текущем году планируется довести объемы производства мяса птицы до 1 миллиона тонн, а яиц – до 10,5 миллиарда штук. Экспорт намечено увеличить вдвое, до 180 миллионов долларов.
В животноводстве планируется ввести в строй 1350 проектов, заготовить 3,2 миллиона тонн мяса, получить свыше 13 миллионов тонн молока, 30 процентов которого будут перерабатываться промышленным способом.
На презентации были рассмотрены предложения по достижению намеченных показателей.
В частности, в стране начата организация племенной работы первого порядка по селекции птицы мясного направления. Совместно с зарубежными компаниями планируется распространить этот опыт и на яичное птицеводство.
В Андижанской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях имеются удачные примеры кооперации в сфере птицеводства. Благодаря этому и население получает доход, и предприятия отрасли успешно функционируют.
Например, предприятие «Етти хазина» в Кушрабатском районе выдает семье вакцинированную птицу, клетки и корм, а затем само же закупает произведенные яйца.
Отмечено, что необходимо организовать такие проекты по всей стране, увеличивая производство и рабочие места. На эти цели будет направлено 50 миллионов долларов.
Также даны указания по финансовому оздоровлению и улучшению работы птицеводческих предприятий, которые временно прекратили деятельность или работают на пониженных мощностях.
Еще одним значимым источником благосостояния населения являются пастбища. Однако почти половина из них не используется. Причины в том, что не развито семеноводство пастбищных растений, недостаточно водных объектов и колодцев, кроме того, цифровой учет и система аренды таких участков не налажены.
В связи с этим предлагается передать пастбища в ведение Комитета по ветеринарии и развитию животноводства. Будет создана электронная карта «E-yaylov», куда будут внесены все участки. На ней четко отразят, какие территории предназначены для животноводства, посевов или проектов геологоразведки.
В семи областях, где сосредоточены наиболее крупные пастбища, планируется создание пастбищных хозяйств, которые, подобно лесным хозяйствам, будут отвечать за сохранение и эффективное использование этих земель. Земли в составе таких хозяйств будут сдаваться населению в аренду на 30 лет через аукционы для животноводства, выращивания фисташковых и миндальных деревьев.
Глава государства одобрил эти инициативы и дал поручения по выводу пастбищ из состояния деградации, созданию дополнительных скважин и развитию семеноводства пастбищных растений.
Было отмечено, что в этом году будет запущен пилотный проект по упорядоченному выпасу 1 миллиона овец на площади 500 тысяч гектаров пастбищ.
На совещании также обсуждены вопросы финансовой поддержки животноводческих и птицеводческих предприятий. Указано на важность повышения занятости населения и сокращения бедности через реализацию новых проектов и кооперацию.