Кун тартибига мувофиқ, кўп қиррали муносабатларнинг ҳолати ва ривожланиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, МДҲ доирасидаги амалий ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Россиянинг Ҳамдўстликда раислиги даврида кўп томонлама ҳамкорлик барча йўналишларда ривожланганини юқори баҳолади.
МДҲ мамлакатларининг хавфсизлиги ва барқарор ривожланишини таъминлаш билан боғлиқ вазиятга алоҳида эътибор қаратилди.
МДҲ мамлакатлари махсус хизматлари ва ваколатли идораларининг тизимли ҳамкорлигини йўлга қўйиш, бугунги таҳдидларга қарши курашиш усулларини такомиллаштириш, киберхавфсизликни таъминлаш соҳасида келишилган чоралар ҳамда дастурий ҳужжатларни қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Ҳамкорликнинг иқтисодий йўналишида биргаликдаги фаолиятни кучайтириш устувор вазифа экани қайд этилди.
Ўзбекистоннинг МДҲ мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан буён 16 фоизга ошган. Муваффақиятли саноат кооперациясига кўплаб мисоллар мавжуд.
МДҲ тармоқ кенгашлари ва қўмиталари фаолиятини фаоллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Келгуси йил баҳорида Тошкент шаҳрида "Иннопром" халқаро саноат кўргазмаси доирасида МДҲ Иқтисодий кенгаши йиғилиши ва Инновацион ривожланиш форумини ўтказиш таклиф этилди.
Яқинда бўлиб ўтган МДҲ мамлакатлари етакчи таҳлилий марказларининг Тошкент конференцияси натижаларини ҳисобга олган ҳолда, узоқ муддатли шерикликнинг янги устувор йўналишларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Хусусан, интернет технологиялари ва "катта маълумотлар" индустриясини ривожлантириш, рақамли ечимларни жадал жорий этиш, креатив иқтисодиёт, яшил энергетика ва ядро технологиялари, иқлим муаммолари ва бошқалар шулар жумласидан.
Шу муносабат билан МДҲ мамлакатлари экспертлари ва таҳлилчиларининг учрашувларини мунтазам ўтказиш ҳамда навбатдаги конференцияни Самарқанд шаҳрида сунъий интеллектни ривожлантириш масалаларига бағишлаб ўтказиш таклиф этилди.
Гуманитар алмашинувларни кенгайтириш мақсадида Ҳамдўстлик давлатлари маданияти кунларини ўтказиш таклиф қилинди. Шу билан бирга, соғлиқни сақлаш, таълим, санъат, кино, туризм ва спорт соҳаларида қўшма тадбирлар дастурини ҳар йили тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.
Самарқанд ва Тошкентни тегишлича Ҳамдўстликнинг маданий пойтахти ва ёшлар пойтахти деб эълон қилиниши доирасидаги лойиҳалар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда шахмат ва футбол бўйича ёшлар жамоалари ўртасида МДҲ очиқ кубоги мусобақалари ўтказилади.
Якунда Ўзбекистон Президенти Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмонни 2025 йилда ташкилотга раисликни қабул қилгани билан табриклади.
Саммит якунида МДҲ доирасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича бир қатор битим ва қарорлар қабул қилинди.

Президент Республики Узбекистан принял участие в саммите СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 октября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Российской Федерации Владимира Путина, участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов и Премьер-министр Армении Никол Пашинян, а также генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах развития многоплановых отношений, обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия в рамках СНГ.
В своем выступлении глава нашего государства дал высокую оценку результатам председательства России в Содружестве, в период которого многостороннее сотрудничество получило развитие по всем направлениям.
Особое внимание уделено складывающейся ситуации, связанной с обеспечением безопасности и устойчивого развития стран СНГ.
Отмечена важность налаживания системного взаимодействия спецслужб и компетентных ведомств стран СНГ, совершенствования методов борьбы с современными вызовами, принятия согласованных мер в области обеспечения кибербезопасности, а также программных документов.
Приоритетом обозначено усиление совместной работы на экономическом направлении сотрудничества.
Товарооборот Узбекистана со странами СНГ с начала года вырос на 16 процентов. Имеется множество примеров успешной промышленной кооперации.
Указано на необходимость активизации деятельности отраслевых советов и комитетов СНГ.
Предложено весной следующего года в рамках Международной промышленной выставки «Иннопром» в городе Ташкенте провести заседание Экономического совета СНГ и Форум инновационного развития.
С учетом итогов состоявшейся недавно Ташкентской конференции ведущих аналитических центров стран СНГ, подчеркнута важность поддержки новых приоритетов долгосрочного партнерства.
В частности, речь идет о развитии интернет-технологий и индустрии «больших данных», ускоренном внедрении цифровых решений, креативной экономике, зеленой энергетике и ядерных технологиях, климатических вызовах и других.
В данном контексте предложено придать регулярный характер встречам экспертов и аналитиков стран СНГ и провести следующую конференцию в городе Самарканде, посвятив ее вопросам развития искусственного интеллекта.
В целях расширения гуманитарных обменов предложено провести Дни культуры государств Содружества. Наряду с этим подчеркнута необходимость подготовки ежегодной программы совместных мероприятий в области здравоохранения, образования, искусства, кино, туризма и спорта.
С удовлетворением отмечена реализация проектов в рамках объявления Самарканда и Ташкента соответственно культурной и молодежной столицами Содружества.
Кроме этого, в Узбекистане пройдут открытые кубки СНГ по шахматам и футболу среди молодежных команд.
В завершение Президент Узбекистана поздравил Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона с принятием председательства в Организации в 2025 году.
По итогам саммита принят ряд соглашений и решений по приоритетным направлениям взаимодействия в рамках СНГ.