Хабар қилганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясидаги таклифи асосида 13-14 май кунлари Самарқандда “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусидаги Осиё хотин-қизлари форуми бўлиб ўтди.
Мазкур нуфузли анжуманнинг иккинчи кунида иштирокчилар ўзаро тажрибалар билан ўртоқлашиш, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтларнинг бу борадаги замонавий ёндашувларини ўрганиш мақсадида “Хотин-қизлар ва болаларга нисбатан зўравонликнинг барча шаклларини бартараф этишнинг минтақавий жиҳатлари: уларнинг мамлакат ижтимоий-иқтисодий ривожланишига салбий таъсирини бартараф этиш бўйича превентив чора-тадбирлар”, “Минтақадаги нодавлат ташкилотларнинг хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдаги илғор тажрибаси, амалиёти ва инновацион ёндашувлари” каби мавзуларда параллель сессияларга бўлинган ҳолда ишни давом эттирди.
Форумда иштирок этган 30 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан нуфузли меҳмонлар – Шарқий Осиё, Жануби-Шарқий Осиё, Жанубий Осиё ва Марказий Осиё мамлакатлари парламентларининг аёл аъзолари, ҳукуматлари раҳбарлари, хорижий давлатларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамда хорижий ташкилотларнинг 40 нафардан ортиқ вакиллари мамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш борасида олиб борилаётган ишларни юқори баҳоладилар.
Дарҳақиқат, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг юксак сиёсий иродаси туфайли хотин-қизларнинг манфаатларини, гендер тенгликни таъминлаш ва оилалар мустаҳкамлиги масалалари малакатимиз сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланган.
Бунинг натижасида ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ҳамда маънавий ҳаётимизда, муҳим қарорлар қабул қилинишида хотин-қизларнинг иштироки сезиларли равишда кенгайиб бормоқда.
Қисқа давр ичида соҳага доир халқаро стандартларга мос миллий қонунчилик базаси шакллантирилди, сўнгги 5 йилда 80 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинганлиги бунга ёрқин мисолдир.
“Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги муҳим қонунлар қабул қилинди ва амалиётга жорий этилди.
Қонунчиликка норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни гендер экспертизадан ўтказиш, гендерга асосланган миллий буджетни қабул қилиш, гендер аудит каби тушунчалар киритилиб, амалиётга жорий қилинмоқда.
Шунингдек, форумда Ўзбекистон парламенти юқори ва қуйи палаталарида, маҳаллий Кенгаш депутатлари таркибида, ижро органларида ҳам аёллар ўрни ортиб бораётгани қайд этилиб, бугун аёл вазирлар, вазир ўринбосарлари, ҳокимлар ва ҳоким ўринбосари, йирик нодавлат нотижорат ташкилоти раҳбари лавозимидаги хотин-қизлар синфи пайдо бўлгани ҳамда йил сайин уларнинг сони ортиб бораётгани алоҳида қайд этилди.
Гендер тенглик сиёсатини тўғри йўлга қўйиш ва унинг тўлақонли амалга оширилишини таъминлаш мақсадида 2030 йилга қадар мўлжалланган гендер стратегияси қабул қилинди. Уни барча соҳа ва тармоқларга жорий қилиш ишлари жадаллик билан олиб борилмоқда.
Икки кунлик Форум доирасидаги мулоқотларда иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларида хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилиб, бу борадаги саъй-ҳаракат ҳамда имкониятлар таҳлил қилинди.
Шунингдек, хотин-қизларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш йўлидаги тўсиқларни бартараф этиш ҳамда имкониятларни очиб бериш, шу жумладан, меҳнатга тенг ҳақ тўлаш ва Осиёда аёллар тадбиркорлиги учун қулай шарт-шароит яратиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилиниб, истиқболдаги вазифалар белгилаб олинди.
Форум якунида олиб борилган музокара ва муҳокамалар натижаси сифатида Самарқанд декларацияси қабул қилинди.

Как мы уже сообщали, по предложению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, выдвинутому на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, 13-14 мая в Самарканде состоялся Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход в вопросах расширения экономических, социальных и политических прав и возможностей женщин».
Во второй день престижного форума участники продолжили работу с целью обмена опытом, изучения современных подходов международных организаций и финансовых институтов разделившись на такие параллельные сессии, как «Региональные аспекты ликвидации всех форм насилия в отношении женщин и детей: превентивные меры по устранению их негативного влияния на социально-экономическое развитие страны», «Передовой опыт, практика и инновационные подходы неправительственных организаций региона в защите прав и интересов женщин».
30 высоких гостей, представителей зарубежных стран и международных организаций – женщины-депутаты парламентов стран Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Южной Азии и Центральной Азии, главы правительств, представители более 40 представительств зарубежных стран в нашей стране и зарубежных организаций высоко оценили проводимую в нашей стране работу по обеспечению гендерного равенства.
Несомненно, благодаря высокой политической воле Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева вопросы обеспечения интересов женщин, гендерного равенства и прочности семей стали одними из приоритетных направлений нашей политики.
В связи с этим значительно расширяется участие женщин в социально-политической, экономической и духовной жизни, в принятии важных решений.
За короткий период сформирована соответствующая международным стандартам национальная законодательная база в данной сфере. Ярким примером этого является принятие за последние 5 лет более 80 нормативно-правовых актов.
Приняты и внедрены в практику важные законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия».
В законодательство и в практику внедряются такие понятия, как гендерная экспертиза нормативно-правовых актов, принятие гендерного национального бюджета, гендерный аудит.
В ходе форума также подчеркивалось возрастание роли женщин в верхней и нижней палатах парламента Узбекистана, в составе депутатов местных Кенгашей, в исполнительных органах. Отмечалось, что сегодня появился класс женщин-министров, заместителей министров, хокимов и заместителей хокимов, руководителей крупных негосударственных некоммерческих организаций, и с каждым годом их число растет.
Принята Гендерная стратегия на период до 2030 года в целях корректировки политики гендерного равенства и обеспечения ее полноценной реализации. Работа по ее внедрению во всех отраслях и секторах идет полным ходом.
В ходе диалога в рамках двухдневного форума выработаны предложения по повышению активности женщин во всех сферах экономической, политической и социальной жизни, в этом плане проанализированы усилия и возможности.
Обсуждены также вопросы по устранению препятствий и созданию возможностей для расширения экономических прав и возможностей женщин, включая обеспечение равной оплаты труда, оценки работы по созданию благоприятных условий для женского предпринимательства в Азии, определены задачи на перспективу.
По завершении форума по итогам проведенных переговоров и обсуждений принята Самаркандская декларация.