Сенат аъзолари қонунчилик фаолияти билан бирга ҳудудларда бўлиб, назорат-таҳлил ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратиб келмоқда.
Сенатнинг Аграр ва сув хўжалиги масалари қўмитаси раиси Баходир Тажиев Давлат раҳбарининг ҳудудлар ва тармоқларда иқтисодий ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича биринчи ярим йиллик таҳлили ҳамда йил якунига қадар устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишида белгилаб берилган вазифаларнинг ўз вақтида ва самарали бажарилиши устидан таъсирчан парламент назоратини амалга ошириш юзасидан Хоразм вилоятида хизмат сафарида бўлди.
Унда жойлардаги Сенат аъзолари билан биргаликда Хоразм вилоятининг Урганч, Янгибозор, Хива,Гурлан, Хонқа туманларида бўлиб, хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, уларни тадбиркорлик фаолиятига жалб қилиш, ишсизликни қисқартириш борасида қилинаётган ишлар билан яқиндан танишди.
Бундан ташқари, вилоят ҳокими раҳбарлигида хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича Республика комиссияси томонидан белгиланган вазифалар ижроси юзасидан йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда вилоят мутасадди ташкилот раҳбарлари ҳамда видеоконференсалоқа шаклида шаҳар ва туман ҳокимлари, шунингдек, ташкилотлар масъуллари иштирок этди.
Бу борада хотин-қизлар бандлигини таъминлаш ва тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳамда белгиланган вазифалар батафсил таҳлил қилинди.
Хусусан, вилоятда 12 мингдан ортиқ хотин-қизлар бўш ва янги иш ўринларига жойлаштирилган бўлса, 3 мингдан зиёд хотин-қизлар якка тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтган, 32 мингдан ортиғи ўзини ўзи банд қилинган.
Бундан ташқари 2 мингдан ортиқ тадбиркорлик билан шуғулланаётган аёлларга субсидия, 8 мингдан ортиғига кредит ажратилган. Вилоятда 2 минга яқин хотин-қизлар ҳунармандчиликка жалб қилиниб, 18 мингга яқини касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилган.
Шунингдек, меҳнат миграциясидан қайтган 9 нафар хотин-қизнинг бандлиги таъминланишига кўмаклашилган.
Йиғилиш якунида хорижий давлатлардан меҳнат миграциясидан қайтган, таълим муассасаларини битирган хотин-қизларнинг меҳнат бозорига кириб келишини инобатга олган ҳолда ишсиз хотин-қизларнинг рўйхатини янгилаб бориш ҳамда уларнинг бандлигини таъминлаш бўйича масъулларга топшириқлар берилиб, аниқланган камчиликларни тезкорлик билан бартараф этиш юзасидан

Члены Сената находятся и наряду с законотворческой деятельностью уделяют особое внимание контрольно-аналитической работе.
Председатель Комитета Сената по аграрным и водохозяйственным вопросам Баходир Тажиев находился в командировке в Хорезмской области в связи с осуществлением действенного парламентского контроля за исполнением задач, определенных главой государства на видеоселекторном совещании, посвященном анализу обеспечения темпов экономического роста в регионах и отраслях в первом полугодии, а также обсуждению приоритетных задач до конца года.
Вместе с депутатами местных Кенгашей он посетил Ургенчский, Янгибазарский, Хивинский, Гурланский, Ханкинский районы Хорезмской области и ознакомился с проводимой работой по обеспечению занятости женщин, вовлечению их в предпринимательскую деятельность, снижению безработицы.
Кроме того, под руководством хокима области состоялось совещание по реализации задач, поставленных республиканской комиссией по гендерному равенству и вопросам семьи, повышению роли женщин в обществе.
В совещании участвовали руководители ответственных организаций, а также в форме видеоконференции руководители организаций, хокимы городов и районов.
Детально проанализирована проводимая работа по обеспечению занятости женщин и поддержке предпринимательства, а также выполнение определенных задач.
В частности, в области трудоустроено более 12 тысяч женщин на вакантные и новые рабочие места, более 3 тысяч женщин зарегистрированы в качестве индивидуальных предпринимателей, более 32 тысяч являются самозанятыми.
Кроме того, более 2 тыс. женщин, занимающихся бизнесом, выданы субсидии, а более 8 тысяч женщин получили кредиты. В области ремеслами занято около 2 тысяч женщин, а обучению профессиям и предпринимательству прошли около 18 тысяч.
Также оказано содействие в трудоустройстве 9 женщин, вернувшихся из трудовой миграции.
По итогам совещания даны поручения ответственным по обновлению списка безработных женщин и обеспечению их трудоустройства с учетом вливания на рынок труда женщин, вернувшихся из трудовой миграции из зарубежных стран и окончивших учебные заведения, определены меры по оперативному устранению недостатков.