Президент Шавкат Мирзиёев 21 май куни Соғлиқни сақлаш лойиҳалари маркази томонидан амалга оширилаётган ишлар ва янги таклифлар тақдимоти билан танишди.
Таълим ва тиббиёт энг муҳим ва кенг қамровли ижтимоий соҳалардир. Шу боис ислоҳотларни жадаллаштириш ва самарадорлигини ошириш мақсадида бу соҳаларда Лойиҳа офислари ташкил этилди.
Хусусан, давлатимиз раҳбарининг шу йил 22 январдаги қарорига мувофиқ тузилган Соғлиқни сақлаш лойиҳалари маркази томонидан бирламчи бўғин ва тез тиббий ёрдам тизимини такомиллаштириш, давлат тиббий суғуртасини жорий этиш, дори-дармонлар харидини тартибга солиш бўйича қатор таклифлар ишлаб чиқилган.
Тақдимотда ушбу йўналишлар атрофлича таҳлил қилинди.
Мамлакатимизда ҳаёт сифатига бевосита дахлдор бу соҳага катта эътибор қаратилмоқда. Сўнгги 7 йилда соғлиқни сақлаш тизимига ажратилаётган маблағлар ҳажми 5,9 триллион сўмдан 33,5 триллион сўмга, яъни 6 баробар оширилди. Шифохоналар замонавий жиҳозланиб, янгилари барпо этилмоқда. Тиббиётни халққа яқинлаштириш мақсадида жойларда скрининг текширувлари ўтказилмоқда.
Таҳлилларга кўра, соҳада аҳоли мурожаатларининг 30 фоизигина бирламчи бўғинда ҳал бўлаяпти. Айрим касалликлар бўйича даволаш услублари эскирган. Ҳамшираларнинг иш доираси кенг эмас.
Бугунги кунда гипертония, юрак ишемик ва сурункали ўпка хасталиклари, бронхиал астма, қандли диабет, гепатит каби энг кўп учрайдиган 7 та касаллик гуруҳи бўйича даволаш стандартлари халқаро талаблар асосида янгиланди. Йил якунигача яна 300 та клиник протоколлар қайта кўриб чиқилади. Беморларга одатий текширувларни белгилаш, дорисиз даволаш каби вазифалар шифокордан ҳамширага ўтказилади. Поликлиникаларда беморлар ҳаракати тартибга солиниб, шифокорларга навбат кутиш вақти камайтирилади.
Маълумки, уч йил аввал тажриба тариқасида Сирдарё вилоятида тиббий суғурта механизмлари йўлга қўйилган эди. Бу соҳадаги кўплаб камчиликларни кўрсатиб берди.
Тиббиёт муассасалари етарлича рақамлаштирилмагани сабабли суғурта тизими тўлиқ ишламаяпти. Шифокорларнинг кўп вақти ҳисобот тўлдиришга кетаяпти.
Шу боис Тошкент шаҳрида соҳани рақамлаштириш бўйича намунавий тизим яратиш вазифаси қўйилди. Бунинг учун барча муассасалар янги компьютер ва техника воситалари билан жиҳозланади. Йил якунигача “Электрон поликлиника” ва “Электрон шифохона” тизимлари ишга туширилади.
Шунга асосланиб, 2024 йилда пойтахтимизда давлат тиббий суғурта механизмлари жорий этилади. Эътиборлиси, бу аҳоли томонидан тўланаётган умумий солиқлар ҳисобидан бўлади ва аҳолидан қўшимча бадаллар ундирилмайди.
Тиббий суғурта доирасида:
- давлат томонидан аҳолига бепул кўрсатиладиган тиббий хизматлар ва дори воситаларининг кафолатланган пакети жорий этилади;
- беморларни ўзлари бириктирилган оилавий шифокорлар орқали тор соҳа мутахассисларига ёки шифохоналарга йўллаш тизими ташкил қилинади. Бунда ушбу тартибга риоя қилинган ҳолдагина бепул тиббий хизматлар кўрсатилади;
- аҳолига кафолатланган пакет доирасида энг кўп учрайдиган касалликлар бўйича дори воситалари электрон рецепт асосида дорихоналар орқали бепул берилади.
Тез тиббий ёрдам тизими таҳлил қилинар экан, асосий муаммо мурожаатларни касалликнинг оғирлигига қараб сараламаслик билан боғлиқ экани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис тез ёрдам “колл-марказ”ларида беморларга шифокор маслаҳати ҳам йўлга қўйилиши белгиланди. Бу йил Тошкент шаҳрида, келаси йили бошқа ҳудудларда парамедик ва педиатрик бригадалар ташкил қилиниши айтилди. Тизим ходимлари тиббий маслаҳат шифокори, чақирувни саралаш оператори, фельдшер-парамедик йўналишида қайта тайёрланади.
Тақдимотда дориларга ҳақиқий эҳтиёжни шакллантириш, уларни харид қилиш ва жойларга ўз вақтида етказиб бериш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Тўғридан-тўғри шартнома асосида сотиб олинадиган дори воситалари ва тиббий буюмлар рўйхатини ҳамда харид жараёнини такомиллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари жамиятда соғлом турмуш тарзини кенг ёйиш орқали касалликларнинг олдини олиш, одамларда ўз саломатлигига масъулият ҳиссини кучайтириш ҳамиша муҳимлигини таъкидлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 мая ознакомился с презентацией о деятельности и новыми предложениями Центра проектов здравоохранения.
Образование и медицина являются самыми важными и всеобъемлющими социальными сферами. В целях ускорения реформ и повышения их эффективности в этих сферах были созданы соответствующие проектные офисы.
В частности, Центром проектов здравоохранения, организованном в соответствии с постановлением Президента от 22 января текущего года, были разработаны предложения по совершенствованию первичного звена здравоохранения и системы скорой медицинской помощи, внедрению государственного медицинского страхования и упорядочению закупок лекарств.
На презентации всесторонне проанализированы эти направления.
В нашей стране уделяется большое внимание медицинской сфере, непосредственно влияющей на качество жизни. За последние 7 лет объем финансирования системы здравоохранения увеличился с 5,9 триллиона до 33,5 триллиона сумов, то есть в 6 раз. Больницы оснащаются современным оборудованием, строятся новые. В целях приближения медицины к народу проводятся скрининговые обследования на местах.
Как показывает анализ, в этой сфере лишь 30 процентов обращений населения решаются на первичном уровне. Лечение некоторых заболеваний проводится по устаревшим методам. Ограничен круг задач, которые могут выполнять медсестры.
В связи с этим на основе международных требований обновлены методики лечения 7 таких наиболее распространенных сегодня заболеваний, как гипертония, ишемические болезни сердца и хронические заболевания легких, бронхиальная астма, сахарный диабет, гепатит и другие. До конца года будут пересмотрены еще 300 клинических протоколов. Такие функции, как назначение больным обычных обследований и немедикаментозная терапия, будут переданы от врачей медсестрам. В поликлиниках будет упорядочена маршрутизация больных, что сократит время ожидания в очереди на прием.
Как известно, три года назад в Сырдарьинской области в качестве эксперимента была внедрена система медицинского страхования. Она выявила множество недостатков в сфере.
Из-за недостаточной цифровизации медицинских учреждений система страхования не функционирует полноценно. Много времени врачей уходит на заполнение отчетов.
В связи с этим поставлена задача создать в Ташкенте модель цифровизации сферы. Для этого все учреждения будут оснащены новыми компьютерами и техническими средствами. До конца года будут запущены системы "Электронная поликлиника" и "Электронная больница".
Вслед за выполнением этих мероприятий в 2024 году в столице будут внедрены механизмы государственного медицинского страхования. При этом система будет финансироваться за счет общих налогов, уплачиваемых гражданами, дополнительных сборов с населения взиматься не будет.
В рамках медицинского страхования:
- будет введен гарантированный пакет оказываемых государством бесплатных медицинских услуг и лекарственных средств;
- будет организована система направления пациентов к специалистам узкого профиля или в больницы через закрепленных семейных врачей. Бесплатные медицинские услуги будут предоставляться только при соблюдении данного порядка;
- лекарства в рамках гарантированного пакета будут бесплатно предоставляться населению через аптеки на основании электронного рецепта для лечения наиболее распространенных заболеваний.
В ходе анализа системы скорой медицинской помощи было отмечено, что основная проблема связана с отсутствием сортировки обращений по степени тяжести заболевания.
В связи с этим принято решение о налаживании врачебной консультации пациентов через колл-центры скорой помощи. В этом году в Ташкенте, а в следующем году в других регионах будут созданы бригады парамедиков и педиатров. Работники системы будут переподготовлены по специальностям врача-консультанта, оператора сортировки вызовов и фельдшера-парамедика.
На презентации особое внимание уделено также вопросу формирования реальной потребности в лекарствах, их закупке и своевременной доставке на места. Даны указания по совершенствованию перечня лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых на основе прямых договоров, а также самого процесса закупок.
Глава государства подчеркнул важность профилактики заболеваний и повышения чувство ответственности людей за своё здоровье через широкое продвижение в обществе идей здорового образа жизни.