Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 3 июнь куни ҳудудларда туризм инфратузилмасини яхшилаш ва хорижий туристлар оқимини кўпайтириш чора-тадбирлари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Дунёда иқтисодий вазият қийинлашган ҳозирги шароитда кўпроқ иш ўрни яратадиган, инвестиция ва экспортни кўпайтирадиган соҳаларни қўллаб-қувватлаш зарур. Туризмда бундай салоҳият катта. Бу соҳага йўналтириладиган ҳар бир доллар келгусида 3-4 баробар даромад келтиради. Ҳар бир янги иш ўрни бошқа тармоқларда яна 2 та иш жойи ҳосил қилади.
Мамлакатимизда тарихий, маданий ва хушманзара гўшалар кўп. Уларнинг негизида туризм масканлари, меҳмонхоналар барпо этилди. Тартиб-таомиллар соддалаштирилиб, сайёҳлик бизнесига қулайлик яратилди. Сайёҳлар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида туризм полицияси ташкил этилди.
Ўтган йил октябрда Самарқандда бўлган Бутунжаҳон туризм ташкилоти форуми доирасида 2 миллиард 300 миллион долларлик инвестициявий келишувларга эришилган эди. Улар орасида туризм инфратузилмасини ривожлантириш, янги масканлар барпо этишга қаратилган лойиҳалар кўп.
Жумладан, хорижий инвесторлар томонидан Шаҳрисабз тумани Ғелон ва Сарчашма қишлоқлари орасида 3 минг гектарли тоғ-чанғи мажмуаси ташкил қилиш бошланди. Мираки қишлоғи бўйича ҳам мастер режа ишлаб чиқилмоқда.
Бу туманнинг тарихи ҳам, табиати ҳам диққатга сазовор. Қолаверса, Шаҳрисабз шаҳри Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг “2024 йилдаги туризм пойтахти”, деб эълон қилинган.
Шу боис у ерда туризмни ривожлантириш бўйича қатор чора-тадбирлар белгиланди. Биринчи галда Шаҳрисабз шаҳри ва Шаҳрисабз туманида туризм кластери ташкил қилинади. 33 километрли Ҳисорак – Ғелон ва Ҳисорак – Сарчашма йўли кенгайтириб, таъмирланади. “Чироқчи-Шўрқудуқ” автомобиль йўли яхшиланиб, Самарқанддан Шаҳрисабзга қатнов вақти қисқаради.
Ғелондан ўтувчи Оқсу дарёсида қуввати 24 мегаваттли 3 та гидро электр станция ишга туширилади. Натижада туризм кластерида электрдан муаммо бўлмайди. Шаҳрисабз туризм техникумида Швейцария дастури асосида йилига 100 нафар мутахассис тайёрланади.
Бундай ишларни Оҳангарон, Ургут, Нурота, Янгиқўрғон, Поп, Чортоқ, Бойсун, Сариосиё, Бахмал, Фарғона каби туризм салоҳияти юқори 20 та туманда ҳам қилиш мумкинлиги таъкидланди. Мутасаддиларга хорижий консультантларни жалб қилган ҳолда бу борада мастер режа ишлаб чиқиш топширилди.
Маълумки, яқинда “Бойсун баҳори” халқаро этно-фестивали бўлиб ўтди. Бибиширин маҳалласида 6 миллион долларлик 4 юлдузли меҳмонхона, амфитеатр ва ўтовлар қурилди. Кўнгилочар шоулар ўтказилди. Натижада Сурхондарёга сайёҳлар келиши 4 карра кўпайди.
Умуман, ёшларнинг экстремал туризмга қизиқиши йилдан-йилга ошаяпти. Бу йўналишни ривожлантириш бўйича дастур қабул қилиш вазифаси қўйилди.
Ёз кунларида аквапарк ва бассейнларга талаб ошиши табиий. Соҳага ажратилган маблағлар доирасида меҳмонхоналарда бассейнлар қурилмоқда. Лекин ҳудудларда туристларни ўзига тортадиган замонавий аквапарклар йўқ.
Табиий кўллар атрофидаги туризм имкониятлари ҳам ишга солинмаяпти. Масалан, Миришкор туманидаги Сечанкўл ва Ачинкўл бўйида бирорта дам олиш маскани йўқ. Айдар-Арнасой кўллар тизими овчилик ва экотуризм учун жуда қулай.
Шулардан келиб чиқиб, аквапарклар қуриш ҳамда кўллар бўйида лойиҳалар қилиш учун ерлар аукционга чиқарилиши белгиланди.
Пандемиядан кейин тиббиёт ва соғломлаштириш туризмига талаб кучайган. Юртимиздаги санаторий ва тиббий муассасаларда ўтган йили 60 мингдан зиёд хорижий турист даволанган. Охирги беш йилда хусусий клиникалар кўпайгани билан атиги иккитаси халқаро аккредитацияга эга. Албатта, булар жуда кам.
Чунки бизда тиббиёт ва соғломлаштириш туризмини уйғунликда ривожлантириш бўйича яхлит ёндашув йўқ. Аслида, тиббий туризмнинг ўзидан йилига 300 миллион доллар экспорт қилиш мумкин.
Шу боис Жанубий Корея, Туркия ва Ҳиндистон тажрибаси асосида “Тиббий хизматлар меҳмондўстлиги” дастури бошланиши эълон қилинди.
Энди хусусий клиникаларнинг халқаро аккредитациядан ўтиш, хорижий кўргазмада қатнашиш харажати бюджетдан қопланади. Клиникаларга келган чет элликлар учун қўшилган қиймат солиғи қайтариб берилади. Хорижга бориб, тарғибот-диагностика хизматини кўрсатган шифокорларнинг транспорт ва яшаш харажатлари тўлаб берилади.
Шу мақсадда шифохона ва санаторийларни халқаро сертификатлаш, малакали менежерларни жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Анъанавий фестивалларнинг доимий аниқ саналарини белгилаш, чегарадан ўтишни янада соддалаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Туризм ривожига халал бераётган яна бир муаммо транспорт билан боғлиқ. Чет элларда туроператорлар чипталарни камида олти ой олдин сотиб олади, шунинг учун “саёҳат тўплами” арзон. Бизда эса самолёт ва поездга чипта олиш қийин, бир-икки ой қолганда топилмайди ҳам.
Шу боис Транспорт вазирлигига халқаро рейсларни кўпайтириш, барча қатновлар ҳақида маълумот ва чипта олиш имконини берадиган ягона онлайн платформани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Президент мамлакатимиз туризм салоҳиятини тўлиқ кўрсатувчи глобал тарғибот кампаниясини йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлаб, қатор ташаббусларни баён қилди.
“Миллий туризм бренди”га контент яратиш учун танлов ўтказилади. Бу йил Тошкентда, келгуси йилда Хивада халқаро гастрономик фестиваллар ташкил этилиб, 300 дан зиёд миллий таомларимиз тарғиб қилинади. “Электрон-виза” тизими янада такомиллаштирилиб, мобиль иловаси ҳам ишга туширилади.
Тарғиботда телевидение билан бирга, ижтимоий тармоқлардан ҳам кенг фойдаланилади. Аудиторияси катта чет эллик блогерлар учун инфо-турлар ташкил қилинади.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари соҳадаги тадбиркорлар билан очиқ мулоқот қилди. Уларнинг муаммолари ва таклифларидан келиб чиқиб, туризм хизматларини экспортолди молиялаштиришни йўлга қўйиш, туроператорларга қўшилган қиймат солиғини субсидия сифатида қайтариш муддатини узайтириш, туризм географиясини кенгайтириш, миллий меҳмонхона брендларини яратиш, ўрта бўғин мутахассисларини тайёрлаш ва хорижда малакасини ошириш каби кўплаб таклифлар бўйича тегишли кўрсатмалар берилди.
Президентимиз туризмни ривожлантириш бўйича жамоатчилик кенгаши тузишни таклиф қилди. Соҳа вакиллари ва тадбиркорлар буни мамнуният билан қўллаб-қувватлади.
Мутасаддилар бу йил 11 миллион хорижий сайёҳни жалб этиш ҳамда туризм экспортини 2,5 миллиард долларга етказиш имкони борлигини айтиб, режалари юзасидан ахборот берди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 3 июня состоялось видеоселекторное совещание по мерам улучшения туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов.
В условиях сложной экономической ситуации в мире необходимо поддерживать отрасли, которые создают больше рабочих мест, увеличивают инвестиции и экспорт. Таким потенциалом обладает сфера туризма. Каждый доллар, инвестированный в этот сектор, в будущем приносит 3–4-кратный доход. Каждое новое рабочее место создает еще 2 рабочих места в других отраслях.
В нашей стране много исторических, культурных объектов и живописных уголков. На их базе созданы туристические комплексы и курорты. Упрощены процедуры ведения туристического бизнеса. Для обеспечения безопасности туристов создана туристическая полиция.
В октябре прошлого года в Самарканде в рамках форума Всемирной туристической организации были достигнуты инвестиционные соглашения на сумму 2 миллиарда 300 миллионов долларов. Среди них много проектов, направленных на развитие туристической инфраструктуры и создание новых объектов.
В частности, иностранные инвесторы начали строительство горнолыжного комплекса на площади 3 тысячи гектаров между селами Гелон и Сарчашма в Шахрисабзском районе. Также разрабатывается мастер-план для села Мираки.
Этот район примечателен как своей историей, так и природой. Кроме того, город Шахрисабз был объявлен туристической столицей 2024 года Организацией экономического сотрудничества.
Поэтому для развития туризма в этом районе определен ряд мер. В первую очередь, в городе Шахрисабзе и Шахрисабзском районе будет создан туристический кластер. Будет расширена и отремонтирована дорога Хисорак-Гелон и Хисорак-Сарчашма протяженностью 33 километра. Будет отремонтирована автомобильная дорога Чиракчи-Шуркудук, что сократит время пути от Самарканда до Шахрисабза.
На реке Оксу, проходящей через Гелон, будут запущены три гидроэлектростанции мощностью 24 мегаватта. В результате в туристическом кластере не будет проблем с электричеством. В Шахрисабзском туристическом техникуме по швейцарской программе будет налажена подготовка 100 специалистов в год.
Отмечено, что подобную работу можно организовать и в 20 других районах с высоким туристическим потенциалом, таких как Ахангаран, Ургут, Нурата, Янгикурган, Пап, Чартак, Байсун, Сарыасия, Бахмал, Фергана. Ответственным лицам поручено разработать мастер-план с привлечением иностранных консультантов.
Как известно, недавно прошел международный этно-фестиваль "Байсунская весна". В махалле Бибиширин построены четырехзвездочный отель, амфитеатр и юрты на сумму 6 миллионов долларов. Проведены развлекательные шоу. В результате количество туристов в Сурхандарьинскую область увеличилось в 4 раза.
С каждым годом растет интерес молодежи к экстремальному туризму. Поставлена задача принять программу по развитию этого направления.
Летом естественным образом увеличивается спрос на аквапарки и бассейны. В рамках выделенных средств в отелях строятся бассейны. Но в регионах нет современных аквапарков, которые привлекали бы туристов.
Туристические возможности вокруг природных озер также не используются. Например, на берегах озер Сечанкуль и Ачинкуль в Миришкорском районе нет ни одного места для отдыха. Озерная система Айдар-Арнасай очень удобна для рыбалки и экотуризма.
Исходя из этого, решено выставить на аукцион земли для строительства аквапарков и проектов на берегах озер.
После пандемии спрос на медицинский и оздоровительный туризм вырос. В санаториях и медицинских учреждениях нашей страны в прошлом году прошли лечение более 60 тысяч иностранных туристов. За последние пять лет количество частных клиник увеличилось, но только две из них имеют международный сертификат.
В качестве причины указано отсутствие целостного подхода к комплексному развитию медицины и оздоровительного туризма. От экспорта одних только услуг медицинского туризма можно выручить 300 миллионов долларов в год.
В связи с этим анонсирован запуск программы «Медицинское гостеприимство» на основе опыта Южной Кореи, Турции и Индии.
Отныне расходы частных клиник на прохождение международной сертификации и участие в зарубежных выставках будут покрываться из бюджета. Иностранным пациентам, посещающим клиники, будет возвращаться налог на добавленную стоимость. Врачам, выезжающим за границу для предоставления рекламно-диагностических услуг, будут компенсироваться транспортные и прожиточные расходы.
С этой целью даны указания по международной сертификации больниц и санаториев, а также привлечению квалифицированных менеджеров.
Отмечена важность установления постоянных и конкретных дат проведения традиционных фестивалей и дальнейшего упрощения пересечения границы.
Еще одна проблема, препятствующая развитию туризма, связана с транспортом. За рубежом туроператоры покупают билеты как минимум за шесть месяцев вперед, поэтому туристические пакетные дешевле. У нас же билеты на самолет и поезд трудно достать, их не найти за один-два месяца до поездки.
В связи с этим Министерству транспорта поручено увеличить количество международных рейсов и запустить единую онлайн-платформу, предоставляющую информацию обо всех рейсах и возможность покупки билетов.
Президент отметил необходимость запуска глобальной рекламной кампании, демонстрирующей весь туристический потенциал нашей страны.
Будет проведен конкурс на создание контента, посвященного национальному туристическому бренду. В этом году в Ташкенте, а в следующем году в Хиве будут организованы международные гастрономические фестивали, на которых будет продвигаться узбекская кухня, насчитывающая более 300 национальных блюд. Поручено усовершенствовать систему выдачи электронных виз и запустить её мобильное приложение.
В рекламной кампании наряду с телевидением широко будут использоваться социальные сети. Для блогеров с большой аудиторией будут организованы информационные туры.
На совещании глава государства провел открытый диалог с предпринимателями отрасли. Исходя из их проблем и предложений даны указания по вопросам финансовой поддержки операторов туристических услуг, продления срока возврата НДС в виде субсидии, расширения географии экспорта, создания отечественных, подготовки специалистов среднего звена и повышения их квалификации за рубежом.
Президент предложил создать общественный совет по развитию туризма, что было горячо поддержано присутствовавшими на встрече представителями сферы и предпринимателями.
Ответственные лица, заявив о возможностях для привлечения 11 миллионов иностранных туристов в этом году и увеличения экспорта туризма до 2,5 миллиардов долларов, представили планы работы в этом направлении.