Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан Москва шаҳрига амалий ташрифи доирасида Ғалабанинг 79 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этди.
Москванинг Қизил майдонида Ғалаба паради бўлиб ўтди. Уни Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Гвинея-Бисау Президенти Умару Сисоку Эмбало, Лаос Президенти Тхонглун Сисулит ва Куба Президенти Мигель Диас-Канель ҳам кузатди.
Кўплаб тарихий далил ва мисоллар Ўзбекистон халқи буюк ғалабага муносиб ҳисса қўшганини яққол тасдиқлайди.
Даҳшатли уруш бошланган биринчи кунларданоқ юртдошларимиз фашизмга қарши мардона курашга отланди. Ўша пайтда республикамиз аҳолиси 6,5 миллион кишини ташкил этган бўлса, шундан 1 миллион 950 мингдан ортиғи ёвуз душман билан юзма-юз бўлиб қонли жангларда иштирок этган. Бу ботир ва довюрак ўғлонларнинг 538 мингдан зиёди жанг майдонларида ҳалок бўлган. 158 минг нафардан кўпроғи бедарак кетган.
Ўзбекистонлик аскар ва офицерлардан 214 минг нафардан зиёди жанговар орден ва медаллар билан тақдирланган. Жумладан, 301 нафар юртдошимиз Совет Иттифоқи Қаҳрамони унвонига, 70 нафари эса учала даражадаги “Слава” орденига сазовор бўлган.
Иккинчи жаҳон уруши даврида ўзбекистонлик офицерлар орасидан ўнлаб генераллар, моҳир қўмондонлар етишиб чиққан.
Ўзбекистон уруш йилларида фронт ортидаги мустаҳкам таъминот базасига айланди. Юртимиздан жанг майдонларига катта миқдорда қурол-яроғ, озиқ-овқат, дори-дармон, кийим-кечак, палатка, парашют ва бошқа зарур маҳсулотлар юборилган. Уруш бўлаётган ҳудудлардан Ўзбекистонга 170 дан ортиқ завод ва фабрика кўчириб келтирилиб, тезлик билан ишга туширилган. Ўзбекистон аҳолиси 1941-43 йилларда мудофаа фондига 475 миллион рублдан ортиқ маблағни, 22 миллион рубллик қимматбаҳо шахсий буюмларини ихтиёрий равишда топширгани ғалабани яқинлаштиришга яна бир муҳим ҳисса бўлиб қўшилди.
Ўша суронли йилларда халқимиз гуманизм ва инсонийлик бобида ўзига хос тарихий мактаб яратди. Уруш алангаси ичида қолган ҳудудлардан кўчириб келтирилган, турли миллатга мансуб 1 миллион 500 мингга яқин инсонлар Ўзбекистондан паноҳ топди. Уларнинг орасида 250 мингдан зиёд етим болалар ҳам бор эди. Халқимиз уларга меҳр берди, сўнгги бурда нонини ҳам улар билан баҳам кўрди.
Халқимизнинг юксак жасорати ва бағрикенглигини тасдиқловчи ушбу тарихий далиллар халқаро ҳамжамият томонидан кенг эътироф этилган.
Юртимизда Иккинчи жаҳон урушида жанг қилган ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилган аждодларимизнинг жасоратини абадийлаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Уруш қатнашчилари ва ногиронлари ҳар йили рағбатлантирилмоқда. Тошкент шаҳрида улкан Ғалаба боғи очилди, шу кунгача у ерга 2 миллион 200 минг нафардан зиёд зиёратчилар ташриф буюрди.
Тадбирдан сўнг Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Президенти Владимир Путин ва бошқа давлатлар етакчилари билан бирга Александр боғидаги “Номаълум аскар” ёдгорлигига гулчамбар қўйди.
Ёдгорлик Иккинчи жаҳон урушида Ватан учун жонини фидо қилган турли миллатларга мансуб миллионлаб аскарлар, шу жумладан ўзбек ўғлонларининг қаҳрамонлиги ва жасорати рамзидир.
Президентлар бир дақиқалик сукут билан аскарлар хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар.
Маросим якунида фахрий қоровул ва оркестр тантанали равишда саф тортиб ўтди.
Шу билан Россияга амалий ташриф якунланди. Аэропортда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари – саноат ва савдо вазири вазифасини бажарувчи Денис Мантуров ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках рабочего визита в город Москву по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях в связи с 79-й годовщиной Победы во Второй мировой войне.
На Красной площади состоялся парад Победы. На нём присутствовали также Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Гвинеи-Бисау Умару Сисоку Эмбало, Президент Лаоса Тхонглун Сисулит и Президент Кубы Мигель Диас-Канель.
Многочисленные исторические данные и факты подтверждают значительный вклад народа Узбекистана в великую Победу.
С первых дней ужасной войны наши соотечественники мужественно вступили в борьбу против фашизма. В то время население республики составляло 6,5 миллиона человек, из которых около 2 миллионов были отправлены на фронт. В борьбе за мирную и свободную жизнь погибло более 538 тысяч отважных сыновей и дочерей нашего народа, ещё более 158 тысяч пропали без вести.
Более 214 тысяч узбекистанских солдат и офицеров были награждены боевыми орденами и медалями. В частности, 301 наш соотечественник получил звание Героя Советского Союза, а 70 были удостоены ордена «Славы» всех трёх степеней.
Во время Второй мировой войны среди узбекистанских офицеров выросло множество талантливых генералов и командиров.
В годы войны Узбекистан стал мощным тылом. Из нашей страны на фронт было поставлено большое количество оружия, продовольствия, медикаментов, одежды, палаток, парашютов и других необходимых товаров. Более 170 заводов и фабрик были перевезены из зон военных действий в Узбекистан и быстро запущены в производство. Жители Узбекистана в 1941-1943 годах добровольно внесли более 475 миллионов рублей в оборонный фонд, а также 22 миллиона рублей в виде ценных личных вещей, что стало важным вкладом в приближение победы.
В те трудные годы наш народ подал уникальный пример гуманизма и человечности, дав приют более 1 миллиону 500 тысячам человек, эвакуированным в Узбекистан из охваченных войной территорий, включая более 250 тысяч сирот. Узбекский народ согрел их теплом своего сердца и делился последним куском хлеба.
Эти исторические факты, свидетельствующие о беспримерном мужестве и великодушии нашего народа, широко признаны международным сообществом.
В Узбекистане уделяется особое внимание увековечиванию подвига наших предков, сражавшихся во Второй мировой войне и самоотверженно трудившихся в тылу. Ежегодно поощряются участники и инвалиды войны. Несколько лет назад в Ташкенте был создан величественный комплекс «Парк Победы», который уже посетили более 2 миллионов 200 тысяч человек.
После завершения Парада Победы Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом России Владимиром Путиным и другими главами государств возложил цветы к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Мемориал является символом героизма и подвига наших предков – миллионов солдат различных национальностей, в том числе сыновей Узбекистана, храбро сражавшихся и павших за Родину во Второй мировой войне.
Президенты почтили память погибших воинов минутой молчания.
Церемония завершилась торжественным маршем роты почётного караула и оркестра.
На этом рабочий визит в Россию завершился. В аэропорту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева проводили исполняющий обязанности заместителя Председателя Правительства – министра промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров и другие официальные лица. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.