Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева БМТ Бош котибининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзени қабул қилди.
Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг ихтисослашган идоралари, шу жумладан Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати муҳокама қилиниб, келажакда биргаликда амалга ошириладиган режалар кўриб чиқилди.
Таъкидлаш лозим, Марказ билан ҳамкорлик тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, терроризмга қарши курашиш, тинчликни мустаҳкамлашда аёллар ва ёшлар салоҳиятидан фойдаланиш, низоларнинг олдини олиш ва ҳал этиш, шунингдек, трансчегаравий сув ва энергия ресурсларидан биргаликда ва оқилона фойдаланиш каби масалаларни қамраб олади.
Учрашувда Ўзбекистон БМТ доирасида халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланаётган, барқарорлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга амалий ҳисса бўлиб қўшилаётган ташаббусларни илгари сураётгани алоҳида таъкидланди.
Минтақавий даражадаги мулоқот ва ҳамкорлик учун турли платформалар, жумладан, Марказий Осиё мамлакатлари етакчи аёллари мулоқоти атиги 3 йил ичида гендер тенгликни таъминлаш бўйича долзарб таклифларни ишлаб чиқиш учун муҳим майдонга айланганига, бу борада Марказнинг фаол иштирокига тўхталиб ўтилди.
Шу нуқтаи назардан Мулоқот доирасида янги самарали чора-тадбирларни амалга ошириш мақсадида Тошкент шаҳрида доимий фаолият юритувчи Мулоқот котибиятини очиш масаласини кўриб чиқиш таклифи илгари сурилди.
Шунингдек, мулоқот чоғида мамлакатимиз аҳолисининг қарийб ярмини ташкил этадиган ёшларнинг салоҳиятини рўёбга чиқариш билан боғлиқ масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, Сенат ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзоларининг превентив дипломатиянинг замонавий усуллари ва воситалари ҳақидаги билимларини ошириш бўйича Марказ билан ушбу соҳада самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан фикр алмашилди.
Каха Имнадзе Марказий Осиё минтақаси давлатларининг ўзаро муносабатлари тинчлик ва барқарорликни таъминлаш ҳар жиҳатдан ўсишни таъминлашга хизмат қилаётганига, бунда Ўзбекистоннинг алоҳида ҳиссасига тўхталиб ўтди.
Учрашув якунида минтақавий тусдаги қатор долзарб масалалар юзасидан яқин ва конструктив ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишиб олинди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева приняла специального представителя Генерального секретаря ООН, руководителя Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каха Имнадзе.
Обсуждалось текущее состояние сотрудничества Узбекистана с ООН и ее специализированными учреждениями, в том числе Региональным центром по превентивной дипломатии для Центральной Азии, а также рассмотрены совместно реализуемые планы.
Следует отметить, что сотрудничество с Центром охватывает такие вопросы, как обеспечение мира и безопасности, борьба с терроризмом, использование потенциала женщин и молодёжи в целях укрепления мира, предупреждение и урегулирование конфликтов, а также совместное и рациональное использование трансграничных водных и энергетических ресурсов.
В ходе встречи особо подчеркивалось, что Узбекистан в рамках ООН выдвигает инициативы, которые находят поддержку мирового сообщества и являются практическим вкладом в обеспечение стабильности и устойчивого развития, защиты прав человека.
Отмечалось, что различные платформы для диалога и сотрудничества на региональном уровне, в том числе Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии, который всего за 3 года стал своевременной платформой по выработке востребованных предложений в деле обеспечения гендерного равенства. Здесь остановились на активном участии Центра.
С этой точки зрения, в целях реализации новых эффективных мер в рамках Диалога было предложено рассмотреть вопрос об открытии постоянного действующего Секретариата Диалога в Ташкенте.
Также в ходе беседы особое внимание уделено вопросам, касающимся реализации потенциала молодежи, составляющей половину населения нашей страны. В частности, состоялся обмен мнениями относительно налаживания эффективного сотрудничества в этой сфере с Центром по повышению знаний членов Молодежного парламента при Сенате о современных методах и инструментах превентивной дипломатии.
Каха Имнадзе отметил, что взаимоотношения между странами региона Центральной Азии служат обеспечению мира, стабильности и роста во всех аспектах, и в этой связи подчеркнул особый вклад Узбекистана.
По завершении встречи достигнута договоренность о дальнейшем развитии тесного и конструктивного сотрудничества по ряду актуальных вопросов регионального характера.