Жорий йилнинг 13-14 май кунлари Самарқанд шаҳрида “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусида Осиё хотин-қизлари форуми ўтказилади.
Форумни ўтказиш ташаббуси мамлакатимиз Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида минтақа мамлакатлари етакчи аёлларининг бунёдкорлик салоҳиятини рўёбга чиқариш, уларнинг давлат ва жамият бошқаруви ҳамда иқтисодиётдаги иштирокини янада кенгайтириш борасида тажриба алмашиш мақсадида илгари сурилган эди.
“БМТ-аёллар” тузилмаси билан ҳамкорликда ўтказилаётган Форумда элликка яқин хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этиши кутилмоқда.
Иштирокчи давлатлар парламентларининг аёл аъзолари, ҳукумат аъзолари, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, ишбилармон аёллар, сиёсатшунослар, ижтимоий фаоллар, олимлар, иқтисодиёт тармоқлари ва турли соҳа вакиллари 10 та параллел сессия доирасида муҳим мавзулар юзасидан фикр алмашадилар.
Хусусан, хотин-қизларнинг фан, таълим ва инновацион фаолиятдаги иштироки ҳамда рақамли технологиялардан фойдаланиши, ҳозирги глобал иқтисодиётда аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш орқали камбағалликни камайтириш, тадбиркорлик, етакчилик ва инновацияларга жалб этиш масалалари муҳокама қилинади.
Шу билан бирга, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда хотин-қизларнинг иштироки масаласи кўриб чиқилади. Хотин-қизларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, бизнес ва жамиятда уларнинг иштирокини рағбатлантиришда парламентларнинг ўрни, гендерга йўналтирилган бюджетлаштириш, молиявий имкониятлардан фойдаланишда гендер тафовутни бартараф этиш, хотин-қизлар ва болаларга нисбатан зўравонликнинг барча шаклларига барҳам бериш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
“Яшил” иқтисодиётни тарғиб қилиш, иқлим ўзгаришининг минтақадаги гендер муаммоларга таъсири масаласида ҳамда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда нодавлат нотижорат ташкилотларининг илғор тажрибаси ва инновацион ёндашувлари ҳам кўриб чиқилади.

13-14 мая текущего года в городе Самарканде пройдет Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход в вопросах расширения экономических, социальных и политических прав и возможностей женщин».
Инициатива проведения форума была выдвинута Президентом нашей страны на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в целях реализации созидательного потенциала женщин-лидеров стран региона, обмена опытом по дальнейшему расширению их участия в управлении государством и обществом и в экономике.
Форум, проводимый совместно со структурой «ООН-женщины», соберет около пятидесяти представителей зарубежных стран и международных организаций.
В рамках 10 параллельных сессий женщины-парламентарии стран-участниц, члены правительства, представители государственных органов и институтов гражданского общества, деловые женщины, политологи, общественные деятели, ученые, представители отраслей экономики и различных сфер обменяются мнениями по важным темам.
В частности, будут обсуждаться вопросы участия женщин в научной и инновационной деятельности, в сфере образования, а также использования цифровых технологий, сокращения бедности посредством расширения экономических прав и возможностей женщин, вовлечения их в предпринимательство и инновации, обеспечения их лидерства в современной глобальной экономике.
Вместе с тем, будет рассмотрен вопрос участия женщин в достижении Целей устойчивого развития. Особое внимание будет уделено вопросам расширения экономических возможностей женщин, роли парламентов в стимулировании их участия в бизнесе и обществе, гендерно-ориентированного бюджетирования, устранения гендерного различия в использовании финансовых возможностей, искоренения всех форм насилия в отношении женщин и детей.
Будут рассмотрены также передовой опыт и инновационные подходы негосударственных некоммерческих организаций к продвижению «зеленой» экономики, вопросу влияния изменения климата на гендерные проблемы в регионе, а также защите прав и интересов женщин.