Тошкентда Ўзбекистоннинг БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСEФ) билан ҳамкорлигининг 30 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Т.Нарбаева иштирок этди.
Т.Нарбаева ўз нутқида улғайиб бораётган авлод манфаатлари йўлида биргаликда ишларни давом эттириш муҳимлигини таъкидлади.
Тадбир давомида ўттиз йиллик ҳамкорлик давомида болаларнинг ҳаёт сифатини яхшилаш, таълим ва тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятларини ошириш, шунингдек, уларни зўравонлик ва камситишнинг барча шаклларидан ҳимоя қилишга қаратилган кўплаб лойиҳалар амалга оширилгани таъкидланди.
ЮНИСEФ комплекс дастурларни амалга ошириш учун техник ёрдам ва ресурслар тақдим этиш орқали Ўзбекистоннинг болалар учун қулай муҳит яратиш борасидаги ташаббусларини қўллаб-қувватлашда муҳим роль ўйнайди. Бу ҳамкорлик мамлакатимизда болалар ҳуқуқлари соҳасида халқаро стандартларни илгари суриш, шу жумладан, БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ҳаётга татбиқ этишда муҳим омил бўлди.
Ўзбекистонда кўп йиллардан буён ёш авлоднинг камол топиши учун қулай шарт-шароит яратиш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда. Сўнгги йилларда мамлакатимизда Президент Ш. Мирзиёев бошчилигида болалар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашнинг ҳуқуқий ва институционал асослари изчил такомиллаштирилмоқда. Сўнгги йилларда ёш авлодни ҳимоя қилиш, уларнинг фаровонлигини таъминлаш ва баркамол ривожланиши учун шарт-шароитлар яратишга қаратилган қатор муҳим қонунлар ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
2024 йил ноябрь ойида Ўзбекистон Президенти Ш. Мирзиёев Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунни имзолади. Бу болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимини мустаҳкамлашда муҳим босқич бўлди. Ушбу ҳужжат зўравонликнинг барча шаклларини тақиқлайди ва уларни содир этганлик учун жавобгарлик кучайтирилишини назарда тутади.
Республикада инклюзив таълим тизими ҳам фаол ривожланмоқда, соғлиқни сақлаш, болаларни ижтимоий ҳимоя қилиш ва ўқитиш соҳасида кенг кўламли дастурлар амалга оширилмоқда.
ЮНИСEФ билан ҳамкорлик соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя, таълим каби бошқа муҳим йўналишларда давом эттирилади. Ҳар бир болага ўз салоҳиятини рўёбга чиқариш имконини берадиган хавфсиз, соғлом ва фаровон муҳит яратишга алоҳида эътибор қаратилади.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар Ўзбекистоннинг бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро стандартларга содиқлигидан ва мамлакатимизнинг болалар манфаатлари ишончли ҳимоя қилинадиган шарт-шароитлар яратишга интилишидан дарак беради.

В Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, посвященное 30-летию сотрудничества Узбекистана с Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). В мероприятии приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Нарбаева.
В своем выступлении Т.Нарбаева. подчеркнула важность продолжения совместной работы в интересах подрастающего поколения.
В ходе мероприятия отмечалось, что за три десятилетия партнерства реализованы многочисленные проекты, направленные на улучшение качества жизни детей, доступ к образованию и здравоохранению, а также на защиту их от всех форм насилия и дискриминации.
ЮНИСЕФ играет ключевую роль в поддержке инициатив Узбекистана по созданию благоприятной среды для детей, предоставляя техническую помощь и ресурсы для реализации комплексных программ. Это сотрудничество стало важным фактором для продвижения международных стандартов в области прав детей в стране, включая реализацию Конвенции ООН о правах ребенка.
На протяжении многих лет в Узбекистане проводится системная работа по созданию благоприятных условий для развития подрастающего поколения. В последние годы в стране под руководством Президента Ш.Мирзиёева реализуется масштабная работа, направленная на обеспечение прав и интересов детей.
Последовательно совершенствуются правовые и институциональные основы для обеспечения прав и интересов детей. За последние годы принят ряд значимых законов и нормативно-правовых актов, направленных на защиту подрастающего поколения, обеспечение их благополучия и создание условий для гармоничного развития.
В ноябре 2024 года Президент Узбекистана Ш.Мирзиёев подписал Закон о защите детей от всех форм насилия, что стало важным этапом в укреплении национальной системы защиты прав детей. Данный документ вводит запрет на все формы насилия и предусматривает ужесточение ответственности за их совершение.
В республике также активно развивается система инклюзивного образования, реализуются масштабные программы в области здравоохранения, социальной защиты и обучения детей.
Сотрудничество с ЮНИСЕФ продолжится в таких приоритетных направлениях, как здравоохранение, социальная защита, образование и другие ключевые сферы. Особое внимание уделяется созданию безопасной, здоровой и благополучной среды, которая позволит каждому ребенку реализовать свой потенциал.
Эти совместные усилия свидетельствуют о приверженности Узбекистана международным стандартам в области защиты прав ребенка и стремлении страны к созданию условий, в которых интересы детей надежно защищены.