Ўзбекистоннинг БМТ институтлари ва тузилмалари билан, энг аввало, терроризм ва бошқа трансмиллий хатар ва таҳдидларга қарши кураш соҳасидаги амалий ҳамкорлигини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Терроризмга қарши кураш бошқармаси фаолиятини қўллаб-қувватлагани учун мамлакатимиз раҳбарига миннатдорлик билдириб, Владимир Воронков Минтақавий экспертлар кенгашини ташкил этиш ташаббуси амалга оширилгани учун Ўзбекистон томонига алоҳида миннатдорлик билдирди. Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган ушбу ноёб механизмнинг биринчи йиғилиши муваффақиятли якунлангани таъкидланди.
БМТ Бош котибининг ўринбосари, шунингдек, Ўзбекистоннинг можаролар ҳудудларидан фуқароларни қайтариш, уларни реабилитация қилиш ва жамиятга қайта интеграция қилиш, жумладан, бунда маҳалла институтининг кенг имкониятлари ва салоҳиятидан фойдаланиш бўйича саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Ўзбекистон ва БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси ўртасидаги ҳамкорликнинг янги йўналишларини назарда тутувчи 2024–2025 йилларга мўлжалланган янгиланган "йўл харитаси" имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Ёшларни экстремизм ва терроризм ғояларининг бузғунчи таъсиридан ҳимоя қилиш, кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш ва БМТ институтларида ёш мутахассислар учун стажировкалар ташкил этишга қаратилган қўшма тадбирларни ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистон масаласи юзасидан фикр алмашилди. Бу мамлакатдаги вазиятга халқаро эътиборни кучайтириш, афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатишни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

В начале встречи Владимир Воронков передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриша.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития практического взаимодействия Узбекистана с институтами и структурами ООН, прежде всего в сфере борьбы с терроризмом и другими транснациональными вызовами и угрозами.
Поблагодарив лидера нашей страны за поддержку деятельности Контртеррористического управления, Владимир Воронков выразил особую признательность узбекской стороне за практическую реализацию инициативы о запуске Регионального экспертного совета. Были отмечены успешные итоги первого заседания этого уникального механизма в городе Ташкенте.
Заместитель Генерального секретаря ООН также дал высокую оценку усилиям Узбекистана по возвращению граждан из зон конфликтов, их реабилитации и реинтеграции в общество, в том числе с широким использованием потенциала и возможностей института махалли.
С удовлетворением было отмечено подписание обновленной «дорожной карты» между Узбекистаном и Контртеррористическим управлением ООН на 2024–2025 годы, предусматривающей новые направления взаимодействия.
Особое внимание уделено вопросам проведения совместных мероприятий, направленных в том числе на ограждение молодежи от деструктивного влияния идей экстремизма и терроризма, расширение сотрудничества в сфере подготовки кадров и организации стажировок для молодых специалистов
в институтах ООН.
Состоялся обмен мнениями по проблематике Афганистана. Подчеркнута важность усиления международного внимания к ситуации в этой стране, продолжения оказания гуманитарной помощи афганскому народу.