Кўкдала туманида 20 июнь куни Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев вилоятда улкан ўзгаришлар бўлаётгани, ислоҳотлар одамлар ҳаётига кириб бораётганини қайд этди.
Олдинлари вилоят саноатининг ярмидан кўпи нефть-газ ва кимё тармоғига тўғри келарди. Сўнгги йилларда электр техникаси, қурилиш материаллари, тўқимачилик, мебелчилик соҳаларида “катта сакраш” бўлди. Ҳозир бу тармоқларнинг саноатдаги улуши 54 фоизни ташкил этаяпти.
Лекин ҳаёт тўхтаб турмайди, ҳали қилинадиган вазифалар кўп. Таҳлилларга кўра, Қашқадарёда ишга солинмаган камида 15 миллиард долларлик салоҳият бор. Бу имкониятларнинг учдан бири лойиҳага айлантирилса ҳам, вилоят ялпи ҳудудий маҳсулотини келгуси беш йилда бемалол 10 миллиард доллардан ошириш мумкин.
Маълумки, жадал ривожланиш дастурига кирган туманларда “Ислоҳотлар штаби” тузилмоқда. Шаҳрисабз, Яккабоғ ва Кўкдалада ишга тушган янги лойиҳалар бунда тайёр андоза экани таъкидланди. Энди шундай штаб Қашқадарёда ҳам бўлиши белгиланди.
Давлатимиз раҳбари вилоятни ҳар томонлама ривожлантириш бўйича қўшимча имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Энг катта захира қишлоқ хўжалиги ерлари экани қайд этилди. Мисол учун, Қашқадарёдаги суғориладиган қишлоқ ерлари 515 минг гектарни, томорқа ва боғдорчилик ерлари 45 минг гектарни ташкил қилиб, республикада биринчи ўринда.
Бундан ташқари, вилоятда 1,3 миллион гектар яйлов ва ўрмон ерлари мавжуд. Энди улардан самарали фойдаланиш учун алоҳида компания ташкил қилинади. Инвестиция жалб қилиш, лойиҳаларни молиялаштириш ва улуш билан кириш учун унга акциядорлик жамияти мақоми берилиб, Кузатув кенгашига Бош вазир раҳбарлик қилади. Компанияга дастлабки босқичда 100 миллион доллар ажратилади. Бу маблағ ва қўшимча инвестиция ҳисобига, икки йилда вилоятдаги камида 200 минг гектар яйлов ва ўрмон ерлари лазерли текисланиб, сув тежовчи технологиялар жорий қилинади.
Қашқадарёда чорвачиликни комплекс ривожлантириш дастури бошланади. Бунинг учун Қишлоқ хўжалиги жамғармасидан 12 ойгача 14 фоизли кредитлар ажратилади. Бу орқали вилоятдаги 127 та чорвадор тўлиқ қувватга чиқади. Ери ҳам, фермаси ҳам борларга имтиёзли маблағ берилади.
Йил бошидан бери вилоятда мева-сабзавот экспорти 2 карра ошиб, 62 миллион долларга етган. Айниқса, Кўкдала тарвузлари машҳур. Қашқадарёда буни помидор бўйича ҳам қилса бўлади. Шу мақсадда 13 та тумандаги 6 минг гектар ерда помидор етиштириш йўлга қўйилади.
Картошкачилик учун 10 фоиздан 12 ой муддатга имтиёзли кредит ажратилади. Бу тармоққа зарур техникалар импорт божидан озод этилади, юқори авлодли уруғ харид қилишда қўшилган қиймат солиғининг 50 фоизи қайтариб берилади.
Аҳолини ишли қилиш ва камбағалликни қисқартириш энг долзарб масалалардан. Йил бошидан 284 минг одамнинг бандлиги таъминлангани билан яна минглаб ишсизлар бор.
Шу боис бу йил Қашқадарёда 470 минг кишини банд қилиш, 150 минг аҳолини камбағалликдан чиқариш, Китоб тумани, Қарши ва Шаҳрисабз шаҳрини “ишсизлик ва камбағалликдан ҳоли ҳудуд”га айлантириш бўйича катта марра олинган.
Хусусан, Шаҳрисабз, Қамаши, Ғузор ва Чироқчи туманларидаги табиат гўшаларида туризм масканлари барпо этилади. Кўкдаладаги Чиял бозорида яхна тайёрловчилар учун шароит ва санитария яхшиланиб, гастрономик туризм кенгайтирилади. Шаҳрисабз шаҳри Қорасув маҳалласида темирчилик маркази ташкил қилинади.
Ишсиз фуқаролар хорижий тилларга ўқитилиб, юқори даромад берадиган мамлакатларга ишга юборилади. Аукционда сотиладиган 120 дан ортиқ объект ва 400 гектар ер негизида корхоналар ташкил этиб, 70 минг иш ўрни очиш чоралари кўрилади.
Бу йил Қашқадарёда 3,5 миллиард доллар инвестиция бўйича катта марра олинган. Ўтган беш ойда Косон, Китоб ва Чироқчида инвестиция қарийб 2 карра ошган.
Вилоятдаги конлар инвестиция жалб этиб, қўшилган қиймат яратиш учун катта имконият экани қайд этилди. Масалан, Китобдаги 5 та истиқболли майдонда 39 тонна олтин, Чироқчида 10 минг тонна ноёб металлар захираси аниқланган. Қурилиш материаллари соҳасида 150 миллион долларлик 16 та лойиҳа тайёрлаган.
Муборакдаги Газни қайта ишлаш заводи атрофидаги инфратузилмадан фойдаланиб, 200 гектар майдонда инновацион саноат зонаси ташкил этилади. Унда кластер тизими асосида нефть-кимё, электротехника, робототехника ва қурилиш материали бўйича 5 та йирик лойиҳа амалга оширилади.
Вилоят пахта етиштириш бўйича етакчи бўлса-да, тўқимачилик саноатидаги улуши 10 фоизга ҳам етмайди. Бу соҳада 400 миллион долларлик 35 та лойиҳа бошланади. Жорий йил ип-калавани қайта ишлаш 51 фоизга, келгуси йили 100 фоизга етказиш чоралари кўрилади.
Бундай иқтисодий лойиҳалар учун ривожланган инфратузилма зарур. Масалан, “Ғузор – Бухоро – Нукус – Бейнеу” йўлининг вилоятдан ўтган 100 километрини реконструкция қилиш ҳисобига транзит салоҳиятини 3 карра ошириш мумкин.
“Қарши – Шаҳрисабз – Китоб” магистрал йўлининг 106 километри реконструкция қилиниб, 2 тасмадан 4 тасмага ўтказилади. Бу лойиҳа доирасида Қамаши ва Яккабоғ марказидан айланиб ўтадиган 34 километрли янги йўл ҳам барпо этилади. Ислом тараққиёт банки иштирокида “Тошкент-Термиз” йўлининг Қашқадарёдан ўтган 60 километри ҳам 4 тасмали қилиниб, цемент-бетон қопламага ўтказилади.
Аҳолининг турмуш шароитларини яхшилаш учун 7 минг 700 та хонадонли уйлар барпо этилади. Бу йил 183 километр сув ва канализация тармоғи, 8 та сув иншооти қурилади.
Йиғилишда ёшлар бандлигини таъминлаш, бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Уларни “Ёшлар бизнеси” дастурига, олийгоҳ битирувчиларини “Келажакка қадам” дастурига қамраб олиб, тадбиркорлик ва бандлигига кўмаклашиш вазифаси қўйилди.
– Кўриб турганингиздек, Қашқадарёда режалаштирган ишларимиз кўп. Амир Темурдек буюк аждодимиздан жасорат, матонат, бағрикенглик каби фазилатларни мерос қилиб олган меҳнатсевар, самимий ва олийжаноб вилоят аҳли билан олдимизга қўйган улкан марраларга албатта эришамиз. Аминманки, қашқадарёликлар барча ислоҳотларимизнинг олдинги сафида бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вилоят ва туман ҳокимлари, тармоқ раҳбарлари ахборот берди, тадбиркорлар ва жамоатчилик вакиллари билан мулоқот қилинди.

20 июня в Кукдалинском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Глава государства отметил, что в области происходят масштабные преобразования, а реформы находят реальное отражение в жизни людей.
Ранее более половины промышленности региона приходилось на нефтегазовую и химическую отрасли. За последние годы был совершен качественный скачок в сферах электротехники, производства строительных материалов, текстильной и мебельной промышленности. Доля этих отраслей в промышленности области сегодня достигла 54 процента.
Однако развитие не стоит на месте — предстоит решить еще множество задач. По оценкам, в Кашкадарье имеется неиспользованный потенциал на сумму не менее 15 миллиардов долларов. Даже если реализовать треть этого потенциала, объем валового регионального продукта можно увеличить до 10 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет.
Как известно, в районах, включенных в программу ускоренного развития, создаются штабы реформ. Было подчеркнуто, что образцом для этих штабов могут служить новые проекты, запущенные в Шахрисабзе, Яккабаге и Кукдале. Теперь аналогичный штаб будет создан и в Кашкадарьинской области.
Президент обозначил дополнительные резервы для всестороннего развития региона. Наибольший потенциал заключен в сельскохозяйственных землях. Так, орошаемые земли в области составляют 515 тысяч гектаров, земли под приусадебные хозяйства и сады — 45 тысяч гектаров, что является наивысшим показателем в республике.
Кроме того, в регионе имеется 1,3 миллиона гектаров пастбищ и лесных угодий. Для их эффективного использования будет создана специальная компания. Ей будут предоставлены статус акционерного общества и соответствующее финансирование, в том числе инвестиции. Руководство наблюдательным советом возложено на Премьер-министра. На начальном этапе компании будет выделено 100 миллионов долларов. За счет этих средств и привлеченных инвестиций планируется в течение двух лет провести лазерное выравнивание не менее 200 тысяч гектаров пастбищ и лесных земель и внедрить технологии водосбережения.
Будет запущена комплексная программа развития животноводства. На эти цели из Фонда сельского хозяйства будут предоставляться льготные кредиты сроком до 12 месяцев под 14 процентов. Благодаря этому 127 хозяйств в регионе выйдут на полную мощность. Будет оказана дополнительная финансовая поддержка животноводам.
С начала года экспорт фруктов и овощей в области вырос вдвое и составил 62 миллиона долларов. Особенно славятся арбузы из Кукдалы. Подобный экспортный потенциал имеется и по помидорам. В этой связи на 6 тысячах гектаров в 13 районах будет налажено промышленное выращивание томатов.
Для картофелеводства будут выдаваться льготные кредиты сроком до 12 месяцев под 10 процентов годовых. Ввоз необходимой техники освобождается от таможенных пошлин, а при закупке семян высокой репродукции будет компенсировано 50 процентов НДС.
Обеспечение занятости и сокращение бедности остаются приоритетными задачами. Несмотря на то, что с начала года трудоустроено 284 тысячи человек, в регионе сохраняется высокий уровень безработицы.
Поэтому в текущем году в Кашкадарье намечено трудоустроить 470 тысяч человек, вывести из бедности 150 тысяч семей и превратить Китабский район, а также города Карши и Шахрисабз в «территории без безработицы и бедности».
В частности, в живописных уголках Шахрисабзского, Камашинского, Гузарского и Чиракчинского районов будут созданы туристические зоны. На рынке Чияль Кукдалинского района улучшатся условия для поставщиков традиционного блюда - яхны, что поспособствует развитию гастрономического туризма. В махалле Карасув города Шахрисабза появится центр кузнечного ремесла.
Безработные граждане будут обучены иностранным языкам и направлены на работу в страны с высоким уровнем дохода. На базе более 120 объектов и 400 гектаров земель, выставленных на аукцион, будут созданы предприятия, рассчитанные на 70 тысяч рабочих мест.
В текущем году в область намечено привлечь инвестиции на сумму 3,5 миллиарда долларов. За пять месяцев объемы инвестиций почти вдвое увеличились в Касане, Китабе и Чиракчи.
Отмечено, что недра области обладают большим потенциалом для привлечения инвестиций и создания продукции с высокой добавленной стоимостью. Так, в пяти перспективных месторождениях Китаба обнаружены запасы в 39 тонн золота, а в Чиракчи — 10 тысяч тонн редкоземельных металлов. В сфере строительных материалов подготовлены 16 проектов на сумму 150 миллионов долларов.
Вокруг газоперерабатывающего завода в Мубареке будет создана инновационная промышленная зона площадью 200 гектаров с использованием существующей инфраструктуры. В ней по кластерной системе будут реализованы пять крупных проектов в сферах нефтехимии, электротехники, робототехники и стройматериалов.
Несмотря на лидерство области в производстве хлопка, доля региона в текстильной промышленности страны остается менее 10 процентов. В этой сфере планируется запуск 35 проектов на сумму 400 миллионов долларов. В текущем году переработка хлопка достигнет 51 процента, в следующем – 100 процентов.
Для реализации таких масштабных экономических проектов необходима развитая инфраструктура. Так, реконструкция 100 километров проходящей через область трассы «Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу» позволит увеличть транзитный потенциал в три раза.
Также будет реконструирован 106-километровый участок трассы «Карши – Шахрисабз – Китаб», который будет расширен с двух до четырех полос. В рамках проекта будет построена новая 34-километровая объездная дорога вокруг Камашинского и Яккабагского районных центров. При участии Исламского банка развития четырехполосным станет и получит цементобетонное покрытие 60-километровый участок трассы «Ташкент – Термез», проходящей через область.
Для улучшения условий жизни населения будет построено 7 700 квартир. В этом году запланировано строительство 183 километров водопроводных и канализационных сетей, а также 8 водных сооружений.
На совещании были также рассмотрены вопросы занятости молодежи и организации ее досуга. Поставлена задача охватить молодежь программой «Молодёжный бизнес», а выпускников вузов — программой «Шаг в будущее», предоставив им поддержку в предпринимательстве и трудоустройстве.
– Как видите, в Кашкадарье намечено множество задач. Уверен, что трудолюбивые, искренние и благородные жители этой области, унаследовавшие от великого предка Амир Темура мужество, стойкость и великодушие, достигнут всех поставленных целей. Верю, что кашкадарьинцы будут в авангарде наших реформ, — заявил Шавкат Мирзиёев.
В завершение совещания хокимы области и районов, руководители отраслей выступили с докладами по обсужденным вопросам, состоялся открытый диалог с предпринимателями и представителями общественности.