Қишлоқ хўжалигида космик маълумотлардан фойдаланиш кенгаяди
Президент Шавкат Мирзиёев 31 июль куни қишлоқ хўжалигида космик маълумотлардан фойдаланиш ва рақамлаштириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бу кеча бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишининг мантиқий давоми. Мева-сабзавот ва озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтириш масаласи кўриб чиқилар экан, давлатимиз раҳбари ердан унумли фойдаланиш, самарадорликни ошириш йўлларини кўрсатган эди.
Бунинг учун аниқ ҳисоб-китоб ва таҳлил жуда зарур. Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган “Ўзбеккосмос” агентлиги шундай имконият бермоқда. 2024 йил 14 октябрдаги Президент фармонига мувофиқ, иқтисодиёт тармоқларида аэрокосмик технологиялар жорий этилмоқда.
Жумладан, бу қишлоқ ва сув хўжалигидаги ҳақиқий ҳолатни, камчиликларни очиқ-ойдин кўрсатиб бераяпти. Икки йил мобайнида соҳада фойдаланилаётган 4 миллион гектардан зиёд ерлар космик мониторинг қилинди. Аниқланишича, ҳисоботларда кўрсатилган айрим майдонларда пахта экилмаган, баъзан эса захирадаги ёки эгаси номаълум ерларга экилган.
Шу боис давлат томонидан ажратиладиган имтиёзли кредитларнинг мақсадли ишлатилишини масофавий мониторинг қиладиган тизим йўлга қўйилиши белгиланди.
Иқлим ўзгариши ва сув тақчиллигидан келиб чиқиб, юртимизда кам сув талаб қиладиган янги навлар ва агротехнологияга ўтилмоқда. Лекин экинларни суғоришда сув сарфи меъёри ҳозирги ҳақиқатдаги талабга жавоб бермаслиги кўрсатиб ўтилди. Гидромодул районлаштириш ёндашуви ҳам эскирган. Оқибатда каналлар охирида жойлашган 3 мингдан зиёд фермерга сув етиб бормаяпти.
Қишлоқ ва сув хўжалиги тизимидаги илмий институтларни жалб қилган ҳолда суғориш меъёри ва гидромодул районлаштиришни тўлиқ янгилаш вазифаси қўйилди.
Фермерлар сарфлаётган сувнинг ҳалигача аниқ ҳисоби йўқлиги қайд этилиб, бунинг барча босқичларини рақамлаштириш, сувнинг контурма-контур ҳисобини юритиш зарурлиги таъкидланди.
Сув омборлари сиғими ҳам лойиҳавий қуввати бўйича ҳисобланиб келинар эди. Сўнгги икки йилда 60 та йирик сув омбори илк бор батиметрик таҳлилдан ўтказилди. Лойқа чўккани сабабли айримларининг сиғими камайгани аниқланди.
Шу боис барча сув омборларига “ақлли” ҳисоблагичлар ўрнатиб, сув миқдорини онлайн кузатиш, улардаги лойқани камайтириш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
– Ер билан сув қишлоқ хўжалигимиз тақдирини ҳал қилувчи масала, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда соҳани рақамлаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳозир фермерлар ер, кредит, субсидия ва агрохизматлар бўйича 30 дан ортиқ платформадан фойдаланяпти. Буни осонлаштириш учун улар бирлаштирилиб, “Рақамли қишлоқ хўжалиги” ягона интеграцион платформаси ишга туширилади.
Энди даласига нима экишни фермернинг ўзи ҳал қилади. Буни платформага ҳам унинг ўзи киритади. Натижада асосий, такрорий ва тўқсонбости экинлар миқдори олдиндан кўринади. Бу озиқ-овқат хавфсизлиги, нарх-наво барқарорлиги ва деҳқонларнинг даромадида жуда муҳим.
Бош вазир ўринбосари Ж.Қўчқоров бошчилигида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича комиссия тузилиши белгиланди. Етишмаётган маҳсулотни кўпайтириш учун имтиёзли кредит ва субсидия берилади.
Соҳада учувчисиз аппаратлардан фойдаланиш ҳам режалаштирилмоқда. Кузда 100 дан зиёд замонавий дрон олиб келинади. Мутасаддиларга хусусий секторни жалб этиб, фермерларга дронлар ёрдамида хизматларни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берилди.
Сомонпояларни ёқишга чек қўйишнинг қонуний асосларини яратиш зарурлиги айтилди.
Космик тадқиқотларда қурилиш, кадастр, норуда конлари, ўрмон ва яйлов ерлари бўйича ҳам таҳлиллар борлиги таъкидланиб, вазирлар ва ҳокимларга уларни ўрганиб, режалар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

Расширится использование космических данных в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 31 июля провел совещание по мерам цифровизации и расширения применения космических данных в сфере сельского хозяйства.
Совещание стало логическим продолжением прошедшего накануне видеоселекторного совещания. При рассмотрении вопросов увеличения производства плодоовощной и продовольственной продукции глава нашего государства обозначил необходимость рационального использования земли и повышения эффективности в аграрной сфере.
Важное значение имеет наличие точных данных и и их качественный анализ. Созданное по инициативе главы государства агентство «Узбеккосмос» предоставляет в этом направлении большие возможности. В соответствии с Указом Президента от 14 октября 2024 года в отрасли экономики внедряются аэрокосмические технологии.
В частности, с их помощью становится возможным объективно выявлять реальное состояние дел и существующие проблемы в сельском и водном хозяйстве. За два года был проведен космический мониторинг более 4 миллионов гектаров сельхозугодий. Выяснилось, что на некоторых участках, указанных в отчетах как занятых хлопчатником, он фактически не выращивался, а в ряде случаев посевы производились на резервных землях или участках с неустановленным владельцем.
В связи с этим поручено внедрить систему дистанционного мониторинга целевого использования кредитов, выделяемых государством на выращивание сельхозкультур.
С учетом климатических изменений и дефицита воды в стране внедряются новые засухоустойчивые сорта и агротехнологии. Однако используемые при орошении нормы водопотребления устарели и не соответствуют требованиям времени. Также устарел метод гидромодульного районирования, из-за чего более 3 тысяч фермеров, расположенных в нижнем течении каналов, остаются без воды.
Поставлена задача полностью пересмотреть нормы полива и систему гидромодульного районирования с привлечением научных институтов в системе сельского и водного хозяйства.
Подчеркнуто, что по-прежнему отсутствует точный учет потребляемой фермерскими хозяйствами воды. В связи с этим поручено цифровизировать все этапы водопользования и внедрить поконтурный учет воды.
До недавнего времени вместимость водохранилищ рассчитывалась исходя из проектных данных. В течение двух лет впервые проведен батиметрический анализ 60 крупных водохранилищ. Установлено, что в результате заиливания вместимость некоторых водохранилищ снизилась.
В связи с этим поручено установить на всех водохранилищах «умные» счетчики, наладить онлайн-мониторинг объемов воды и принять меры по снижению заиливания.
– Земля и вода – это вопрос будущего всего нашего сельского хозяйства, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Особое внимание на совещании было уделено вопросам цифровизации сферы.
Сегодня фермеры обращаются к более чем 30 различным платформам по вопросам земли, кредитов, субсидий и агроуслуг. Для облегчения работы фермеров будет запущена единая интегрированная платформа “Цифровое сельское хозяйство”.
Фермер будет самостоятельно выбирать, что выращивать на своей земле. Сам же будет вносить информацию о посевах в платформу. Это позволит заранее видеть объемы основных, повторных и "девяностодневных" посевов. Это критически важно для обеспечения продовольственной безопасности, стабильности цен и доходов фермеров.
Под руководством заместителя Премьер-министра Ж.Кучкарова создана комиссия по обеспечению продовольственной безопасности. Для расширения производства востребованной продукции будут выделяться льготные кредиты и субсидии.
Также планируется широкое внедрение беспилотных летательных аппаратов в аграрную отрасль. Уже этой осенью в страну поступят более 100 современных дронов. Поручено расширить участие частного сектора в этой сфере и наладить предоставление фермерам соответствующих услуг с использованием дронов.
Отмечена необходимость создания правовых основ для запрета на сжигание соломы.
В космических данных также содержится важная информация по строительству, кадастру, нерудным месторождениям, лесным и пастбищным землям. Министерствам и хокимиятам поручено изучить эти данные и подготовить соответствующие планы.