Президент Шавкат Мирзиёев 6 февраль куни электромобиль ишлаб чиқаришни кенгайтириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда автомобилсозлик бўйича катта тажриба ва инфратузилма бор. Бугунги кунда 8 та заводда ўнлаб турдаги автомобиллар, йўловчи ва юк машиналари, қишлоқ хўжалиги ва махсус техникалар ишлаб чиқарилмоқда. Яна 2 мингдан зиёд корхонада кооперация асосида бутловчи ва эҳтиёт қисмлар тайёрланмоқда.
Ўтган йили декабрда бўлган йиғилишда давлатимиз раҳбари электромобиллар ҳаётга тез кириб келаётганини таъкидлаб, бу соҳани ўзлаштириш бўйича топшириқлар берган эди. Жорий йил январда Хитойга давлат ташрифи чоғида Президентимиз “BYD” компаниясининг бош қароргоҳида бўлди. Ушбу компания билан ҳамкорликда Жиззах вилоятида гибрид ва электр автомобилларни йиғиш бўйича лойиҳа бошланди. Компания раҳбари билан музокара чоғида яқин истиқболда ишлаб чиқариш қувватини йилига 500 минг донагача етказиш бўйича фикр алмашилган эди.
Бу замон талаб қилаётган йўналиш. Сўнгги уч йилда Ўзбекистонда электромобиллар сотуви 10 баробар кўпайган. 2023 йилда импорт қилинган автомобилларнинг 35 фоизини электромобиль ва гибридлар ташкил қилган.
Шу боис мутасаддиларга бу йўналишдаги марраларни кенгроқ олиб, лойиҳаларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди. “BYD” компанияси ҳамкорларини жалб қилиб, электромобиллар учун бутловчи қисмларни ўзлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Мазкур янги тармоқда рақобатбардош бўлиш учун, энг аввало, инновация ва илғор технологиялар керак. Шу боис Турин политехника институти, муҳандислик марказлари, илмий институт ва лабораторияларни ўзаро боғлайдиган яхлит тизим яратиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, бу соҳа ривожланиши билан мутахассис ва ишчиларга талаб ортади. Яқин уч йилда бу талаб 10 мингга етиши мумкин. Шунинг учун малакали кадрлар тайёрлашни ҳозирдан бошлаш кераклиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 февраля ознакомился с презентацией о мерах по расширению производства электромобилей.
Наша страна имеет большой опыт и необходимую инфраструктуру автомобилестроения. Сегодня 8 заводов выпускают десятки типов автомобилей, пассажирского и грузового транспорта, сельскохозяйственной и специальной техники. Еще на более чем 2 тысяч предприятиях на основе кооперации производятся комплектующие и запасные части.
На совещании, состоявшемся в декабре прошлого года, глава нашего государства подчеркнул, что электромобили стремительно входят в нашу жизнь, и дал указания по освоению этой сферы. В ходе своего государственного визита в Китай в январе этого года Президент посетил штаб-квартиру компании «BYD». Совместно с этой компанией в Джизакской области запущен проект по сборке гибридных и электрических автомобилей. На встрече с главой этой компании состоялся обмен мнениями по доведению производственной мощности до 500 тысяч единиц в ближайшей перспективе.
О востребованности работы в данном направлении свидетельствуют тот факт, что за последние три года продажа электромобилей в Узбекистане выросла в 10 раз, в 2023 году 35 процентов импорта автомобилей составили электрические и гибридные автомобили.
В связи с этим ответственным лицам даны указания по расширению ранее определенных планов по электромобильной отрасли и ускорить реализацию проектов. Подчеркнута необходимость наладить с привлечением партнеров из «BYD» локализацию комплектующих частей для электромобилей.
Чтобы быть конкурентоспособными в этой новой отрасли, прежде всего, необходимы инновации и передовые технологии. Поэтому поставлена задача создания интегрированной системы, связывающей Туринский политехнический институт, инженерные центры, научные институты и лаборатории.
Также с развитием этой сферы будет увеличиваться спрос на специалистов и рабочих. В ближайшие три года эта потребность может достичь 10 тысяч человек. В связи с этим указано на необходимость уже сейчас начать подготовку квалифицированных кадров.