Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 26 май куни маҳаллий саноатни ривожлантиришга қаратилган устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бугун дунёдаги тебранишлар шароитида ҳар бир давлат, аввало, энг кўп иш ўринлари яратадиган соҳаларни ҳимоялаш чораларини кўраяпти. Мамлакатимизда тўқимачилик, қурилиш материаллари, мебелсозлик ана шундай соҳалардир – уларда 1 миллионга яқин аҳоли ишламоқда.
Ўтган 4 ойда юртимизда саноат 6,3 фоизга ўсиб, 290 триллион сўмга етган. Экспорт 20 фоизга ошиб, 6 миллиард 350 миллион долларни ташкил этган.
Йиғилишда маҳаллий саноатни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Бу борадаги ҳолат туман ва тармоқлар кесимида таҳлил қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Масалан, тўқимачиликда 7 мингга яқин тадбиркор 500 дан зиёд турдаги маҳсулотлар чиқараяпти. Айримлари нуфузли брендларга кийим-кечак етказиб бераяпти.
Лекин кўпчилик сифатга ишлаётгани билан, буни кўрсатиб бера олмаяпти. Ҳозиргача фақат 244 та корхонамизда халқаро сертификат бор, холос. Уларнинг ҳам катта қисми Тошкент ва водий вилоятларида бўлиб, бошқа ҳудудларда бармоқ билан санарли.
Ўзбекистон Президентининг фармонига кўра, нафақат халқаро сертификат олиш, балки корхонани бунга мослаштириш харажати ҳам қоплаб берилиши белгиланган. Бундан фойдаланиб, имкониятларни тадбиркорларга етказиб, ҳар бир вилоятда халқаро сертификатга эга корхоналарни кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари бу борада муҳим ташаббусни илгари сурди. Ўзбекистонда Миллий брендларни қўллаб-қувватлаш компанияси ташкил қилинади. Унга хориждан бренд-менежер, дизайнер, маркетологлар жалб этилиб, миллий брендларимизни жаҳон бозорига олиб чиқишга кўмаклашилади. Халқаро сертификати бор, рақобатбардош маҳсулотларга сифат белгиси берилиб, дунёда кенг тарғиб этилади.
Юртимизда миллий маҳсулотлар бир жойда сотиладиган савдо марказлари йўқ. Шу боис энди ҳудудларда “Mall of Uzbekistan” мажмуалари барпо этилади. Улардаги савдо дўконлари тадбиркорларга минимал нархда ижарага берилади. Бундай марказлар харидорларга кенг танлов имконини бериб, хорижий туристларга ҳам қулай бўлади.
Ҳозирги мураккаб шароитда ўзимизда бор хомашёни чуқур қайта ишлаб, қўшилган қийматни кўпайтириш – энг асосий масала. Шу мақсадда, тайёр маҳсулот ишлаб чиқарувчилар учун факторинг тизими жорий қилинди, бунга 100 миллион доллар ажратилди.
Шунинг давоми сифатида, энди тўқимачилик корхоналари ип-калавани факторинг асосида соддалашган тартибда сотиб олиши мумкин бўлади.
Маҳаллий саноатдаги яна бир салоҳиятли йўналиш – мебелсозлик. Бу тармоқда 7 минг 500 та корхона ишлаб турибди. Ўтган йилнинг ўзида 920 та янги корхона очилган. Соҳада 6 триллион 700 миллиард сўмлик маҳсулот тайёрланиб, 20 миллион долларлик мебель экспорт қилинган.
Тадбиркорларимиз бундан кўпига ҳам қодир. Шу мақсадда уйдаги ҳунармандликдан саноатлашган босқичга ўтиш истагида юрганлар анча.
Шу боис, энди 5 нафаргача ишчи олганларга якка тадбиркор сифатида мебель ишлаб чиқаришга рухсат берилади. Ушбу фаолиятни бошлаш, кенгайиш истагида юрган ёш тадбиркорларга 7 йилга 5 миллиард сўмгача 18 фоизли кредит ажратилади.
Мебелчиликка ихтисослашган Шароф Рашидов, Янги Наманган, Пастдарғом, Ўрта Чирчиқ, Қува, Бувайда, Юнусобод ва Учтепа туманларида Хонқа тажрибаси асосида мебелчилик марказлари ташкил этилади.
Соҳадаги кичик бизнес вакиллари чет элдан материаллар олиб келишда қийналиши мумкин. Уларга бу борада кўмаклашиш, транспорт харажатларини енгиллатиб, хомашёни арзон етказиб бериш мақсадида ёғоч ва ёғоч материалларини марказлашган ҳолда олиб келиш ташкил этилади. Бунда монополияга йўл қўйилмайди, аксинча бозорда танлов имконияти ошади. Тадбиркорлар нархи ва эҳтиёжига қараб, ушбу арзонлаштирилган ёғочдан ёки бошқа таъминотчидан сотиб олиши, ёки чет элдан ўзи келтириши мумкин бўлади.
Шунингдек, 14 турдаги хомашё, фурнитура, аксессуар учун 3 йил муддатга импорт божи 1 фоиз этиб белгиланади.
Экспорт фаолиятини рағбатлантириш мақсадида мебелчиларга халқаро сертификат олиш харажатининг ҳамда хориждан жалб қилган дизайнер, маркетолог, муҳандис-технологлар иш ҳақининг ярми қоплаб берилади. Халқаро кўргазмаларда ижара пули компенсация қилинадиган майдон ҳозирги 20 квадратдан 40 квадрат метрга оширилади.
Юртимизда азалдан қадрланган заргарлик бугун иқтисодиётда қўшимча драйвер бўлиши мумкин. Ўтган йили бу тармоқда ишлаб чиқариш 200 миллион доллардан ошган, экспорт 17 фоизга ўсиб, 92 миллион долларга етган.
Лекин бу йилига 100 тоннадан зиёд олтин қазиб олинадиган Ўзбекистондаги имкониятларнинг ўндан бири ҳам эмас. Шу боис бу соҳада ҳам қўшимча енгилликлар белгиланди.
Энди заргарлар ҳам якка тадбиркор сифатида тилла буюмлари савдоси билан шуғулланиши мумкин бўлади. Чет элдан мутахассис олиб келиш харажатининг 2,5 минг долларгача қисми камида 5 нафар шогирд чиқариш шарти билан қоплаб берилади.
Бу соҳада ҳам саноат усулига ўтиш ва миллий брендларни қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилади. Хусусан, заргарликда ишлатиладиган ускуналар ва уларнинг бутловчи қисмлари импорт божидан озод қилинади. Навоий ва Олмалиқ кон-металлургия комбинатларидан олтинни бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш тартиби яна 3 йилга узайтирилади. Нуфузли брендлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиб, уларнинг дизайни ва қолипини олиб келиш харажатининг 30 минг долларгача қисми қоплаб берилади.
Туркия, Дубай ва Миср тажрибаси асосида Тошкент, Андижон ва Хивада заргарлик марказлари очилди. Энди бундай мажмуалар бошқа ҳудудларимизда ҳам босқичма-босқич ташкил этилади.
Заргарларни хомашё билан барқарор таъминлаш учун бу йил биржага чиқариладиган олтин ҳажми 6 тоннадан 8 тоннага оширилади. Барча ҳудудларда олтин захираси яратилади.
Бунга жавобан, тармоқда “яширин иқтисодиёт” улушини қисқартириш, қонуний фаолиятга рағбат чораларини қўллаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бунёдкорлик кўлами кенг бўлган юртимизда қурилиш материалларига талаб юқори. Ҳозирги кунда бу тармоқда 10 мингга яқин корхона фаолият юритмоқда. Эндиги муҳим вазифа сифат ва харидоргирликни таъминлаш.
Шу боис бунёдкорлик ишларида маҳаллий материаллардан кенгроқ фойдаланиш, девелоперларга айланма маблағ учун кредит ажратиш орқали буни қўллаб-қувватлаш зарурлиги қайд этилди.
“Шаффоф қурилиш” платформасида қурилиш материаллари корхоналари реестрини ташкил қилиб, у орқали сифат рейтингини юритиш вазифаси қўйилди.
Маҳсулотлар таннархини туширишда энергия иқтисоди жуда долзарб. Шунинг учун энергия ва ресурс сарфи юқори йўналишларни таҳлил қилиб, тежамкор инновацион ечимларни қўллаш муҳимлиги қайд этилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасаддилар ва тадбиркорларнинг таклифлари эшитилди.

26 мая под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам по развитию местной промышленности.
В условиях глобальной нестабильности каждое государство в первую очередь принимает меры по защите отраслей, обеспечивающих наибольшее количество рабочих мест. В нашей стране к таким отраслям относятся текстильная промышленность, производство строительных материалов и мебели — в них заняты почти 1 миллион граждан.
За первые четыре месяца текущего года промышленное производство в стране выросло на 6,3 процента и достигло 290 триллионов сумов. Объем экспорта увеличился на 20 процентов и составил 6 миллиардов 350 миллионов долларов.
На совещании обсуждены вопросы поддержки и развития местной промышленности. Был проведен анализ текущего положения в разрезе районов и отраслей, выявлены существующие недостатки.
Например, в текстильной отрасли почти 7 тысяч предпринимателей производят свыше 500 видов продукции. Некоторые из них поставляют одежду известным международным брендам. Однако, несмотря на ориентир на качество, многие производители не могут это официально подтвердить. На сегодняшний день международные сертификаты имеются только у 244 предприятий. Большинство из них расположены в Ташкенте и в регионах Ферганской долины, в остальных областях их можно пересчитать по пальцам.
Согласно указу Президента, принятому в феврале текущего года, государство компенсирует не только расходы на получение международных сертификатов, но и затраты на адаптацию производств к соответствующим требованиям. Исходя из этого, поставлена задача довести эти возможности до предпринимателей и увеличить количество сертифицированных предприятий в каждом регионе.
Глава государства выдвинул важную инициативу — создать в Узбекистане компанию по поддержке национальных брендов. В эту структуру будут привлечены бренд-менеджеры, дизайнеры и маркетологи из-за рубежа, которые помогут вывести отечественные бренды на мировой рынок. Продукция, обладающая международными сертификатами и конкурентоспособным качеством, будет получать знак качества и продвигаться за рубежом.
В настоящее время в стране отсутствуют торговые центры, где продавались бы исключительно национальные товары. В связи с этим в городах начнется строительство комплексов «Mall of Uzbekistan». Магазины в этих комплексах будут сдаваться предпринимателям в аренду по минимальным ценам. Такие центры обеспечат широкий выбор для покупателей и будут удобны для иностранных туристов.
В текущей сложной ситуации особое значение приобретает глубокая переработка собственного сырья и увеличение добавленной стоимости. В этом направлении внедрена система факторинга для производителей готовой продукции, на что выделено 100 миллионов долларов.
В продолжение этих мер текстильным предприятиям будет разрешено закупать пряжу на условиях факторинга в упрощенном порядке.
Еще одним перспективным направлением местной промышленности является производство мебели. В этом секторе работают 7,5 тысячи предприятий, из которых 920 были созданы только в прошлом году. В 2023 году произведено мебели на сумму 6 триллионов 700 миллиардов сумов, экспорт составил 20 миллионов долларов.
У отечественных предпринимателей и ремесленников есть потенциал для достижения еще более высоких показателей. Многие хотят перейти от ручного труда к индустриальному производству. В связи с этим индивидуальным предпринимателям в мебельной отрасли будет разрешено нанимать до 5 работников.
Молодым предпринимателям, желающим начать или расширить свою деятельность в этом направлении, будут выдаваться кредиты до 5 миллиардов сумов сроком на 7 лет под 18 процентов годовых.
В Шароф-Рашидовском, Янгинаманганском, Пастдаргомском, Уртачирчикском, Кувинском, Бувайдинском, Юнусабадском и Учтепинском районах будут созданы мебельные центры по опыту Ханкинского района.
Представители малого бизнеса в этой сфере могут столкнуться с трудностями при ввозе материалов из-за рубежа. В целях поддержки предпринимателей, снижения транспортных расходов и обеспечения поставок сырья по доступным ценам будет организована централизованная поставка древесины и древесных материалов. При этом не будет допущено создания монополии — наоборот, на рынке расширится выбор. Предприниматели смогут по своему усмотрению приобретать эту удешевленную древесину или сырье у других поставщиков либо ввозить их самостоятельно.
Для 14 видов сырья, фурнитуры и аксессуаров будут установлена льготная таможенная пошлина 1 процент сроком на три года.
Для стимулирования экспортной активности мебельщиков будут компенсироваться расходы на получение международных сертификатов, а также 50 процентов зарплат иностранных дизайнеров, маркетологов и инженеров-технологов. Размер компенсируемой арендной площади на международных выставках будет увеличен с 20 до 40 квадратных метров.
Ювелирное дело, которое издавна ценится в нашей стране, сегодня может стать дополнительным драйвером экономики. В 2023 году объем производства в этой отрасли превысил 200 миллионов долларов, экспорт вырос на 17 процентов, достигнув 92 миллионов долларов. Однако даже это составляет лишь небольшую часть потенциала страны, где ежегодно добывается более 100 тонн золота.
В связи с этим в ювелирной отрасли также предусмотрены дополнительные льготы. Ювелиры смогут официально заниматься торговлей золотыми изделиями как индивидуальные предприниматели.
Расходы на привлечение иностранных специалистов в размере до 2,5 тысячи долларов будут компенсированы при условии подготовки минимум 5 учеников. Также в отрасли планируется переход на промышленный уровень производства и поддержка национальных брендов.
Импортное оборудование и комплектующие для ювелирного производства будут освобождены от таможенных пошлин. Установленный ранее порядок покупки золота в рассрочку у Навоийского и Алмалыкского горнометаллургических комбинатов будет продлен еще на 3 года.
Расходы до 30 тысяч долларов на приобретение дизайнов и форм у известных брендов также будут компенсированы. На основе опыта Турции, Дубая и Египта ювелирные центры уже открылись в Ташкенте, Андижане и Хиве. В дальнейшем аналогичные комплексы будут поэтапно создаваться и в других регионах.
Для устойчивого обеспечения сырьем объем золота, выставляемого на бирже, увеличится с 6 до 8 тонн. Во всех регионах создадут золотые резервы.
Даны поручения по сокращению доли теневой экономики в ювелирной отрасли и стимулированию легальной деятельности.
В условиях масштабного строительного бума в стране сохраняется высокий спрос на строительные материалы. В этой сфере сегодня работают около 10 тысяч предприятий. Основная задача — обеспечить высокое качество продукции и ее конкурентоспособность.
Было отмечено, что необходимо шире использовать местные строительные материалы и поддерживать эту инициативу путем предоставления девелоперам оборотных кредитов.
На платформе «Шаффоф курилиш» будет создан реестр предприятий по производству строительных материалов, а также внедрен рейтинг качества.
Снижение себестоимости продукции невозможно без повышения энергоэффективности. В этой связи подчеркнута необходимость анализа энергозатратных направлений и внедрения инновационных, экономичных решений.
В завершение совещания были заслушаны предложения ответственных руководителей и предпринимателей по обсужденным вопросам.