Сўнгги беш йилда 23 та янги корхона очилиб, 4 мингдан ортиқ иш ўрни яратилди. Тармоққа халқаро брендлар кириб келди, кичик тоннажли маҳсулотлар тайёрлаш йўлга қўйилди. Буларнинг самарасида кимё саноатида ишлаб чиқариш 1,5 баробар ўсди.
Тақдимотда мутасаддилар бу йилги ишлар ва режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Қайд этилганидек, жорий йил биринчи чоракда тармоқда 181 миллион долларлик инвестиция ўзлаштирилган, 39 миллион долларлик 3 та лойиҳа ишга туширилган.
Энди иккинчи чоракда 170 миллион долларлик хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳисобидан “яшил” водород ва циан тузлари корхоналарини ишга тушириш режалаштирилган.
Рақамлаштириш жараёни давом эттирилиб, тармоқнинг ҳамкор соҳалар билан интеграцияси кенгайтирилади. Кимё заводларининг ягона ғазначилик тизимида қўшимча модуллар очилади. “Ягона рақамли платформа” якунига етказилиб, корхоналарнинг 15 та иқтисодий кўрсаткичлари акс эттирилади.
Яна бир муҳим вазифа – энергия самарадорлик. Энергияни тежаш ҳамда ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражасини ошириш орқали таннархни камайтириш зарурлиги таъкидланди.
Соҳада ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Жадал ривожланаётган ички бозорда маҳсулотларга талаб ортаяпти. Жаҳон бозоридаги нобарқарор шароит ҳам янги вазифалар қўймоқда.
Шу боис тармоқни таркибий жиҳатдан ўзгартириш, маҳаллийлаштириш ва қўшилган қийматни ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Мутасаддиларга ҳозирги замон талаблари ва келгуси иқтисодий прогнозлар асосида кимё саноатини ривожлантириш бўйича янги дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Бунда янги йўналишларни ўзлаштириш орқали тармоқни диверсификация қилиш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

За последние пять лет введено в строй 23 новых предприятия, создано более 4 тысяч рабочих мест. В отрасль пришли международные бренды, налажен выпуск малотоннажной продукции. В результате объемы производства в химической промышленности выросли в 1,5 раза.
В ходе презентации главе государства доложено о проделанной работе и планах на текущий год. Отмечено, что в первом квартале освоено 181 миллион долларов инвестиций, введены в эксплуатацию три проекта на сумму 39 миллионов долларов.
Во втором квартале за счет привлечения еще 170 миллионов долларов иностранных инвестиций планируется завершить строительство и запустить предприятия по производству «зеленого» водорода и цианистых солей.
Продолжится цифровизация отрасли и расширение ее интеграции со смежными секторами. В единой казначейской системе химических заводов будут внедрены дополнительные модули, а на «Единой цифровой платформе» отразятся 15 ключевых экономических показателей предприятий.
Особое внимание уделено вопросам энергоэффективности. Подчеркнута необходимость снижения себестоимости за счет энергосбережения и эффективного использования производственных мощностей.
Было указано на наличие значительного неиспользованного потенциала. Спрос на химическую продукцию на внутреннем рынке стремительно растет, а нестабильная ситуация на мировых рынках требует новых подходов.
В этой связи обсуждены меры по структурной трансформации отрасли, углублению локализации и увеличению добавленной стоимости.
Перед ответственными лицами поставлена задача разработать новую программу развития химической промышленности, учитывающую современные требования и экономические прогнозы, с акцентом на диверсификацию отрасли за счет освоения новых направлений по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.