Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ногиронлиги бўлган болалар учун 1-сонли “Мурувват” интернат уйини бориб кўрди.
Ўзбекистон – ижтимоий давлат. Бу халқимизнинг азалий қадриятларига, бугунги инсонни қадрлаш тамойилига мос. Сўнгги беш йилда “Мурувват” уйларига давлат бюджетидан ажратилган маблағлар 3 баробардан зиёд ошган. Улардаги ходимлар ва ўринлар сони ҳам кўпайтирилган.
Аҳолига сифатли хизмат ва ёрдам кўрсатиш мақсадида ўтган йили Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилган эди. Пансионат, реабилитация маркази каби кўплаб ижтимоий муассасалар қатори “Мурувват” уйлари ҳам ушбу агентлик тизимига ўтказилди.
Ўтган йили бундай муассасалар учун давлат бюджетидан 624 миллиард сўм ажратилди. Шунингдек, уларни дори воситалари ва тиббий буюмлар билан таъминлаш учун аввалгига қараганда икки баробардан ортиқ маблағ берилмоқда.
Илгари “Мурувват” уйлари ўртасида ҳамкорлик бўлмаган. Ҳозир улар ўзаро фикр алмашиб, самарали усулларни, таълимдаги тажрибаларни татбиқ этмоқда.
Давлат ғамхўрлиги натижасида Тошкентдаги ушбу “Мурувват” уйи ҳам янги қиёфага кирди. Қўшимча бино қурилиб, эски бинолар капитал таъмирланди. Ёзги спорт зали, ногиронларни парваришлаш ва жисмоний даволаш бўлимлари, тиббиёт ва машғулот хоналари, фаоллар зали, кутубхона, ётоқхона ва ошхона бутунлай янгиланди. Ҳар бир бўлим, махсус хоналар талаб даражасида жиҳозланди. Ҳаракатланиши қийин болалар махсус аравачалар билан таъминланди.
Муассасада руҳиятида сезиларли нуқсони бор 4 ёшдан 18 ёшгача бўлган болаларга тиббий-ижтимоий хизмат кўрсатилади. Бугунги кунда 299 нафар ўғил-қиз васийликка олинган. Уларга 334 нафар ходим, жумладан, малакали педагог, дефектолог ва шифокорлар ёрдамлашмоқда.
Шавкат Мирзиёев болаларнинг машғулотларини бирма-бир кузатди. Улар билан суҳбатлашиб, меҳрини изҳор қилди. Шароитларни яхшилаб, қулайликлар яратиб, ногиронлиги борларнинг иложи борича ҳаётда ўрин топишига кўмак кўрсатилишини айтди.
Президентимиз бунда ижтимоий хизмат ходимлари ишини эътироф этиб, болаларга меҳр-муруввати учун миннатдорлик билдирди.
– Болаларимизга яхши қараётганингиз учун катта раҳмат сизларга. Бу оғир меҳнат, лекин жуда савобли ва керакли меҳнат, – деди давлат раҳбари.
Болаларни имкон қадар реабилитация қилиш ва ҳаётга мослаштириш, ота-оналарга психологик ёрдам бериш масалалари бўйича фикр алмашилди. Сўнгги йилларда имконият ва тизим пайдо бўлгани, бошқа ижтимоий муассасалардаги шароитларни ҳам яхшилаш зурурлиги таъкидланди.
Эндиликда “Мурувват” уйлари замонавий реабилитация жиҳозлари билан таъминланиб, ўз ишини янги концепция асосида йўлга қўяди. Унга кўра, болалар индивидуал ривожланиш дастурлари асосида жамиятга интеграция қилинади. Барча “Мурувват” уйларида учрашув хоналари ташкил этилади.
Шунингдек, “Қўллаб-қувватлаш клублари” тузилиб, малакали мутахассислар васийларга ногиронлиги бўлган болани парваришлаш, оила шароитида тарбиялаш ва жамиятга мослаштириш бўйича билимлар беради. Алоҳида таълимга тавсия берилмаган, оғир даражадаги касалликлари мавжуд болалар учун “Ғамхўрлик гуруҳи” ташкил этилади. Барча ҳудудий реабилитация марказларида ногиронлиги бўлган болалар учун шундай хизматлар йўлга қўйилади.
Муассасанинг қозонхонаси ва муҳандислик тармоқлари ҳам тўлиқ янгиланган. Ҳудудга манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экилиб, ташқи ёритиш чироқлари ўрнатилган, йўлаклар асфальтланган.
Муборак Рамазон ойида беморлар ҳолидан хабар олиш, инсонларга янада меҳр-эътибор кўрсатиш халқимизнинг эзгу қадриятидир.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил дом-интернат для детей с инвалидностью "Мурувват" №1.
Узбекистан – социальное государство. Это соответствует извечным ценностям нашего народа и принципу уважения чести и достоинства человека. За последние пять лет финансирование из государственного бюджета для домов "Мурувват" увеличилось более чем в три раза. Также увеличено количество сотрудников и вместимость этих учреждений.
В прошлом году было создано Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан с целью оказания качественных услуг и помощи населению. Дома "Мурувват", а также множество других социальных учреждений, такие как пансионаты и центры реабилитации, были переданы в систему этого агентства.
В минувшем году на деятельность этих учреждений из государственного бюджета было выделено 624 миллиарда сумов. Кроме того, на обеспечение их лекарственными средствами и медицинскими изделиями выделено в два раза больше средств, чем ранее.
Прежде дома "Мурувват" не взаимодействовали между собой. Сегодня они обмениваются опытом и внедряют эффективные методы и образовательные практики.
Благодаря государственной поддержке дом "Мурувват" в Ташкенте также преобразился. Было построено дополнительное здание, старые корпусы капитально отремонтированы. Спортивный зал, отделения ухода и физической терапии, медицинские и учебные кабинеты, актовый зал, библиотека, спальни и столовая были полностью обновлены. Каждое отделение и специализированные комнаты оснащены согласно современным требованиям. Учреждение обеспечено специальными колясками для детей с трудностями передвижения.
В учреждении предоставляются медико-социальные услуги детям с ограниченными возможностями здоровья в возрасте от 4 до 18 лет. Сегодня под опекой находятся 299 детей. Им помогают 334 сотрудника, включая квалифицированных педагогов, дефектологов и врачей.
Шавкат Мирзиёев понаблюдал за занятиями детей, тепло пообщался с ними. Подчеркнул, что будут приложены все усилия к дальнейшему улучшению условий, созданию еще больших удобств в доме, а также содействию детям в инвалидности в реализации своего потенциала.
Президент выразил признательность работникам социальной службы и высоко оценил их усилия и заботу о детях.
- Большое спасибо вам за то, что дети находятся в надежных руках. Это очень сложный, но вместе с тем нужный и благородный труд, - сказал глава государства.
Состоялся обмен мнениями по реабилитации детей и их социальной адаптации, психологической помощи родителям. В последние годы в этой сфере появились возможности и система работы, теперь необходимо улучшить условия и в других социальных учреждениях.
Отныне дома "Мурувват" будут оснащены современным реабилитационным оборудованием и работать по новой концепции, согласно которой дети будут интегрироваться в общество на основе индивидуальных программ развития. Во всех домах "Мурувват" будут созданы комнаты для встреч.
Также будут созданы "Клубы поддержки", где квалифицированные специалисты будут предоставлять опекунам знания о том, как ухаживать за детьми с инвалидностью, воспитывать их в семейной среде и адаптировать к обществу. Для детей с тяжелыми заболеваниями, которым не рекомендовано специальное образование, будет создана "Группа заботы". Во всех региональных центрах реабилитации будут организованы такие услуги для детей с инвалидностью.
Котельная и инженерные сети учреждения также были полностью обновлены. На территории высажены декоративные и фруктовые деревья, установлено уличное освещение, дорожки заасфальтированы.
Благословенный месяц Рамазан - время, когда мы особенно заботимся о больных и проявляем еще больше поддержки и внимания друг другу, что является благородной ценностью нашего народа.