Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни Остона шаҳрида ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган тадбирда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Эрон Ислом Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Муҳаммад Мухбир, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазири Субраманьям Жайшанкар, шунингдек, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Чжан Мин ва ШҲТ Минтақавий акслитеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Руслан Мирзаев қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан очиқ фикр алмашилди, ШҲТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон раҳбари саммит иштирокчиларини қутлар экан, Қозоғистоннинг ШҲТга раислиги натижаларини юқори баҳолади, шунингдек, Беларусни ташкилотга аъзо бўлгани билан самимий табриклади.
Мамлакатимиз етакчиси ушбу саммит халқаро вазият кескинлашаётган бир шароитда ўтаётганини қайд этди.
Янги вайронкор можаролар пайдо бўлмоқда, глобал ва минтақавий хавфсизликка таҳдид ва хатарлар кучайиб бормоқда. Бу давлатлар ўртасида ўзаро ишонч камаяётган, қарама-қаршилик ва рақобат ортиши натижасида геосиёсий кескинлик тобора ўсаётган вазиятда кечмоқда.
- Бундай мураккаб вазиятда ШҲТнинг асоси бўлган тамойилларга содиқлигимизни сақлаш ва янада мустаҳкамлаш фавқулодда муҳимдир. Ана шу тамойиллар туфайли Ташкилот бугунги ютуқларга эришди, халқаро масалаларда юксак нуфуз ва барқарорлаштирувчи ўринга эга бўлди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу нуқтаи назардан, Президентимиз "Шанхай руҳи"нинг асосий тамойилларига - ўзаро ишонч ва манфаатдорлик, тенглик, маданиятлар ранг-баранглигига ҳурмат, блоклардан холи мақомни сақлаб қолиш, қарорлар қабул қилишда консенсус принципига қатъий амал қилишни давом эттиришга чақирди.
Ўзбекистон Президенти таъкидлаганидек, бугунги воқеликда ШҲТ ҳамжиҳатлиги заифлашишига йўл қўймаслик муҳимдир. "Биз “ШҲТ оиласи” жипслигини кучайтиришимиз, биргаликда ривожланиш тамойилини ҳаётга изчил татбиқ этиб, очилаётган янги имкониятлардан максимал даражада фойдаланишимиз зарур", деди Шавкат Мирзиёев.
ШҲТ мамлакатларининг улкан ривожланиш салоҳиятини рўёбга чиқариш учун иқтисодий шерикликнинг янги моделини шакллантириш ва барқарор ривожланишнинг узоқ муддатли кун тартибини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Ўзбекистон раҳбари ШҲТ олдида турган энг долзарб вазифалар ҳақида сўз юритар экан, қуйидагиларга эътибор қаратди.
Глобал даражада ишонч тақчиллиги мисли кўрилмаган даражага чиққан шароитда умумий хавфсизликни таъминлашда янги ёндашувларни излаш зарурати ўсиб бормоқда.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон томонидан илгари сурилган умумий хавфсизлик ва тараққиёт йўлидаги ҳамжиҳатлик бўйича Самарқанд ташаббусини амалга ошириш долзарблиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари мулоқотни мустаҳкамлаш ва кўп томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш мақсадида ШҲТнинг Яхши қўшничилик, ишонч ва трансчегаравий шериклик кодексини қабул қилишга чақирди.
Иқтисодий йўналишда стратегик юксалишга эришиш учун ташкилот доирасида савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш тўғрисидаги битимни, амалдаги рақамли савдо платформаларини интеграция қилган ҳолда электрон тижорат соҳасида ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Саноат кооперацияси дастурларини қўллаб-қувватлаш доирасида ўзаро инвестицияларни, энг аввало, инфратузилма, саноатнинг юқори технологик тармоқлари ва хизматлар соҳасига жалб қилишни рағбатлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар қабул қилиш мақсадга мувофиқлиги қайд этилди.
Бундай лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш механизмларини яратиш, жумладан, ШҲТ Жамғармаси ва Тараққиёт банкини таъсис этиш масаласини кўриб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси ШҲТ мамлакатларининг иқтисодий салоҳиятини самарали ривожлантиришга хизмат қиладиган "Шарқ-Ғарб" ва "Шимол-Жануб" йўналишларида инклюзив транспорт тизимини шакллантириш зарурлигига эътибор қаратди.
- Транспорт йўлаклари кўп вариантли бўлиши – бу бутун минтақамиз барқарор ривожланишининг энг муҳим шартидир, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, логистика тартиб-таомилларини рақамлаштириш, жумладан, ШҲТ мамлакатлари чегаралари орқали олиб ўтилаётган товарлар тўғрисида электрон маълумотлар алмашинувини ташкил этиш режасини ишлаб чиқишни таклиф этди.
Ташкилот маконида замонавий ва ишончли энергетика инфратузилмасини кенгайтириш мақсадида қайта тикланадиган энергетикага инвестициялар ва технологияларни жалб қилишни рағбатлантириш бўйича комплекс ҳамкорлик режасини тайёрлаш ташаббуси билдирилди.
Шавкат Мирзиёев мамлакатларимиз рақобатбардошлигини таъминлашда рақамли иқтисодиётга ўтиш, "сунъий интеллект" ва илғор IT-ечимларни жорий этиш ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан ушбу соҳада билим ва илғор тажриба алмашиш имконини берадиган "ШҲТ келажак технологиялари" дастурини ишлаб чиқиш ташаббуси билан чиқди.
Ўзбекистон Президенти ШҲТ мамлакатлари ўртасида ижтимоий ривожланиш ва ҳимоя соҳасидаги ҳамкорлик бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф қилди.
Аҳоли ҳаёт даражасини юксалтириш ва ҳудудларни, биринчи навбатда, қишлоқ жойларни ривожлантириш бўйича аниқ вазифаларни амалга ошириш 2030 йилгача мўлжалланган энг муҳим мақсадларга эришиш йўлида умумий ҳисса бўлиши таъкидланди.
Ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар ва уларни етказиб бериш имкониятлари номма-ном акс эттирилган мамлакатларимизнинг агросаноат соҳасидаги салоҳияти ҳақидаги маълумотларни бирлаштирадиган “ШҲТ озиқ-овқат хавфсизлиги атласи” қўшма электрон платформасини ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилди. Бунга БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти экспертларини жалб этиш таклиф этилди.
Минтақавий хавфсизлик масалаларига тўхталар экан, давлатимиз раҳбари замонавий хавф ва хатарларга қарши курашишда мамлакатларимиз ваколатли органлари фаолиятини яқиндан мувофиқлаштиришни, шу жумладан, ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси йўналишида давом эттириш зарурлигини таъкидлади.
Ўзбекистон етакчиси Марказий Осиёнинг ажралмас қисми бўлган ва минтақавий барқарорликка бевосита таъсир кўрсатадиган қўшни Афғонистондаги вазиятга алоҳида тўхталди.
Президентимиз Афғонистоннинг ҳозирги маъмурияти билан муносабат ўрнатиш борасидаги ёндашувлар турли эканини қайд этиб, Кобул билан бутун минтақанинг хавфсизлиги ва иқтисодий тараққиёти манфаатларига жавоб берадиган мулоқотни давом эттиришга чақирди. Шу маънода, “ШҲТ–Афғонистон” мулоқот гуруҳининг фаолиятини қайта тиклаш ҳақидаги таклиф ҳамон долзарб бўлиб қолаётгани кўрсатиб ўтилди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари ХХР Раиси Си Цзиньпинни Хитой Халқ Республикаси Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислик миссиясини қабул қилгани билан табриклади.
Йиғилиш якунида ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди. Хусусан, Остона декларацияси ва ҳамкорликнинг турли соҳаларида шерикликни янада мустаҳкамлашга қаратилган муҳим кўп томонлама ҳужжатлар қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ШҲТ давлат раҳбарлари томонидан Ташкилотга аъзо мамлакатларнинг халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалалари бўйича ҳамкорлик режаси ҳамда Давлат раҳбарлари кенгашининг Яхши қўшничилик, ишонч ва шериклик тамойиллари тўғрисидаги баёноти тасдиқланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС, состоявшемся в городе Астане.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также участвовали Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, исполняющий обязанности Президента Исламской Республики Иран Мохаммад Мохбер, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, министр иностранных дел Республики Индия Субраманьям Джайшанкар, а также генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Чжан Мин и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Руслан Мирзаев.
В соответствии с повесткой дня состоялся открытый обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной тематики, обсуждены перспективы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества в рамках ШОС.
Приветствуя участников саммита, глава Узбекистана высоко оценил итоги председательства Казахстана в ШОС, а также искренне поздравил Беларусь с вступлением в организацию.
Лидер нашей страны подчеркнул, что нынешний саммит проходит в условиях обострения международной ситуации.
Возникают новые разрушительные конфликты, усиливаются вызовы и угрозы безопасности, которые происходят на фоне снижения взаимного доверия, усиления противостояния и соперничества, роста геополитической напряженности.
– В столь непростых условиях чрезвычайно важно сохранить и еще больше укрепить нашу пр
иверженность базовым принципам ШОС, благодаря которым стали возможны сегодняшние успехи организации, ее высокий авторитет и стабилизирующая роль в международных делах, - отметил Шавкат Мирзиёев.
В данном контексте он призвал и впредь строго придерживаться основополагающих принципов «Шанхайского духа» – взаимного доверия и взаимной выгоды, равенства, уважения к многообразию культур, сохранения внеблокового статуса, принципа консенсуса при принятии решений,
Как отметил Президент Узбекистана, в сегодняшних реалиях важно не допустить ослабления единства ШОС. «Мы должны усилить сплоченность «семьи ШОС», максимально использовать открывающиеся возможности, последовательно воплощая в жизнь принцип совместного развития», заявил он.
Подчеркнуто, что для реализации колоссального потенциала развития стран ШОС требуется формирование новой модели экономического партнерства и выработка долгосрочной повестки устойчивого развития.
Говоря о наиболее актуальных задачах, стоящих перед ШОС, глава Узбекистана обратил внимание на следующее.
В условиях беспрецедентного дефицита доверия на глобальном уровне необходим поиск новых подходов к обеспечению нашей общей безопасности.
В данном контексте указано на актуальность реализации выдвинутой узбекской стороной Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Глава нашего государства призвал к принятию Кодекса добрососедства, доверия и трансграничного партнерства ШОС в целях укрепления диалога и углубления многостороннего сотрудничества.
Для достижения стратегического прорыва в экономическом измерении предложено разработать Соглашение об упрощении процедур торговли в рамках организации, Программу сотрудничества в сфере электронной коммерции с интеграцией действующих цифровых торговых платформ.
В рамках поддержки программ промышленной кооперации отмечена целесообразность принятия Комплекса мер по стимулированию взаимных инвестиций, прежде всего в инфраструктуру, высокотехнологичные отрасли промыш-ленности и сектор услуг.
В данном контексте подчеркнута важность создания механизмов финансовой поддержки таких проектов, в том числе рассмотрения вопроса учреждения Фонда и Банка развития ШОС.
Лидер Узбекистана обратил внимание на необходимость формирования инклюзивной транспортной системы по линиям «Восток–Запад» и «Север–Юг», что будет способствовать эффективному развитию экономического потенциала стран ШОС.
– Многовариантность транспортных коридоров – это важнейшее условие устойчивого развития всего нашего региона, - подчеркнул Президент.
Глава нашего государства также предложил разработать План цифровизации логистических процедур, в том числе организации электронного обмена данными о товарах, перемещаемых через границы стран ШОС.
В целях расширения современной и надежной энергетической инфраструктуры на пространстве Организации, предложено подготовить Комплексный план сотрудничества по стимулированию привлечения инвестиций и технологий в возобновляемую энергетику.
Шавкат Мирзиёев особо отметил, что для обеспечения конкурентоспособности наших стран, определяющее значение имеют переход к цифровой экономике, внедрение «искусственного интеллекта» и передовых IT–решений.
В этой связи выступил за разработку Программы «Технологии будущего ШОС», которая позволит обмениваться знаниями и лучшими практиками в этой области.
Президент Узбекистана предложил рассмотреть возможность принятия «дорожной карты» сотрудничества стран ШОС в области социального развития и защиты.
Подчеркнуто, что реализация конкретных задач по повышению уровня жизни и развитию территорий, в первую очередь сельских районов, станет общим вкладом в достижение целей Повестки дня до 2030 года.
В контексте обеспечения продовольственной безопасности инициирована разработка совместной электронной платформы «Атлас продовольственной безопасности ШОС», объединяющей данные об агропромышленном потенциале стран организации в разрезе производимой продукции и возможностей поставок. К этой работе предложено подключить экспертов Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН.
Касаясь вопросов региональной безопасности, глава нашего государства отметил необходимость продолжения тесной координации работы компетентных органов стран ШОС в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности, в том числе по линии РАТС ШОС.
Лидер Узбекистана отдельно остановился на положении дел в соседнем Афганистане как неотъемлемой части Центральной Азии, непосредственно влияющем на региональную стабильность.
Указывая на различия в подходах к выстраиванию отношений с нынешними афганскими властями, он призвал к поддержанию диалога с Кабулом, что отвечает интересам безопасности и экономического развития всего региона.
В этом плане подчеркнута актуальность предложения о возобновлении работы Контактной группы «ШОС-Афганистан».
В заключение лидер нашей страны поздравил Председателя КНР Си Цзиньпина с принятием Китайской Народной Республикой миссии председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
По итогам заседания состоялась церемония подписания документов. В частности, приняты Астанинская декларация и пакет важных многосторонних документов, направленных на дальнейшее укрепление партнёрства в различных сферах взаимодействия.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева главами государств ШОС утверждены План взаимодействия стран-членов организации по вопросам обеспечения международной информационной безопасности и Заявление Совета глав государств о принципах добрососедства, доверия и партнерства.